Evocabank-ը Moody’s-ից ստացել է Ba3 վարկանիշ՝ դրական հեռանկարով, որը համապատասխանում է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշին։
Evocabank-ը Moody’s Ratings-ի կողմից ստացել է Ba3 երկարաժամկետ տեղական արժույթով և արտարժույթով ավանդների և թողարկողի վարկանիշներ, որոնք գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության (Ba3 positive) սուվերեն վարկանիշի նույն մակարդակում։
Moody’s-ի գնահատմամբ՝ Evocabank-ի Ba3 վարկունակության բազային գնահատականը (Baseline Credit Assessment, BCA) արտացոլում է Բանկի կապիտալի ամուր բուֆերը, կայուն շահութաբերությունը և ֆինանսավորման դիվերսիֆիկացված բազան։
Moody’s-ը նաև ընդգծում է Evocabank-ի վարկային պորտֆելի դիվերսիֆիկացված կառուցվածքը՝ կորպորատիվ, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) և մանրածախ վարկավորման հատվածներում, ինչպես նաև Բանկի կենտրոնացումը գրավով ապահովված վարկավորման վրա։
Բանկի ֆինանսավորման բազան ևս գնահատվել է որպես դիվերսիֆիկացված՝ պայմանավորված ձևավորված հաճախորդային բազայով և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ երկարամյա համագործակցությամբ։
Moody’s-ի կողմից շնորհված վարկանիշները կարևոր ձեռքբերում են Evocabank-ի համար՝ ամրապնդելով Բանկի ճանաչելիությունը և նպաստելով միջազգային ֆինանսական հաստատությունների ու ներդրողների հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։

Рейтинг Ba3 от Moody’s для Evocabank
Evocabank получил рейтинг Ba3 от Moody’s с позитивным прогнозом, что соответствует суверенному рейтингу Армении.
Evocabank получил долгосрочные рейтинги по депозитам в местной валюте и иностранной валюте, а также рейтинг эмитента от Moody’s Ratings на уровне Ba3, что соответствует суверенному рейтингу Республики Армения (Ba3 positive).
По оценке Moody’s, базовая оценка кредитоспособности Evocabank (Baseline Credit Assessment, BCA) отражает прочную капитализацию банка, стабильную прибыльность и диверсифицированную базу финансирования.
Moody’s также подчеркивает диверсифицированную структуру кредитного портфеля Evocabank, включая корпоративное, малое и среднее предпринимательство (МСП) и розничное кредитование, а также акцент банка на обеспеченном кредитовании.
База финансирования банка также была оценена как диверсифицированная благодаря сформированной клиентской базе и многолетнему сотрудничеству с международными финансовыми учреждениями.
Рейтинги, присвоенные Moody’s, являются важным достижением для Evocabank, укрепляя его узнаваемость и способствуя дальнейшему развитию отношений с международными финансовыми учреждениями и инвесторами.