Evocabank-ը Moody’s-ից ստացել է Ba3 վարկանիշ՝ դրական հեռանկարով, որը համապատասխանում է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշին։
Evocabank-ը Moody’s Ratings-ի կողմից ստացել է Ba3 երկարաժամկետ տեղական արժույթով և արտարժույթով ավանդների և թողարկողի վարկանիշներ, որոնք գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության (Ba3 positive) սուվերեն վարկանիշի նույն մակարդակում։
Moody’s-ի գնահատմամբ՝ Evocabank-ի Ba3 վարկունակության բազային գնահատականը (Baseline Credit Assessment, BCA) արտացոլում է Բանկի կապիտալի ամուր բուֆերը, կայուն շահութաբերությունը և ֆինանսավորման դիվերսիֆիկացված բազան։
Moody’s-ը նաև ընդգծում է Evocabank-ի վարկային պորտֆելի դիվերսիֆիկացված կառուցվածքը՝ կորպորատիվ, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) և մանրածախ վարկավորման հատվածներում, ինչպես նաև Բանկի կենտրոնացումը գրավով ապահովված վարկավորման վրա։
Բանկի ֆինանսավորման բազան ևս գնահատվել է որպես դիվերսիֆիկացված՝ պայմանավորված ձևավորված հաճախորդային բազայով և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ երկարամյա համագործակցությամբ։
Moody’s-ի կողմից շնորհված վարկանիշները կարևոր ձեռքբերում են Evocabank-ի համար՝ ամրապնդելով Բանկի ճանաչելիությունը և նպաստելով միջազգային ֆինանսական հաստատությունների ու ներդրողների հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։

Ba3 Rating from Moody’s for Evocabank
Evocabank has received a Ba3 rating from Moody’s with a positive outlook, aligning with Armenia's sovereign rating.
Evocabank has been assigned Ba3 long-term ratings for deposits in both local and foreign currencies, as well as issuer ratings by Moody’s Ratings, which are at the same level as the sovereign rating of the Republic of Armenia (Ba3 positive).
According to Moody’s, Evocabank’s Ba3 baseline credit assessment (BCA) reflects the Bank's strong capital buffers, stable profitability, and diversified funding base.
Moody’s also highlights Evocabank’s diversified credit portfolio structure, which includes corporate, small and medium enterprises (SMEs), and retail lending, as well as the Bank's focus on secured lending.
The Bank's funding base has also been rated as diversified due to its established customer base and long-term cooperation with international financial institutions.
The ratings granted by Moody’s represent a significant achievement for Evocabank, enhancing the Bank’s recognition and contributing to the further development of relationships with international financial institutions and investors.