Evocabank-ին Moody’s-ի կողմից Ba3 վարկանիշ
Evocabank-ը ստացել է Ba3 վարկանիշ՝ դրական հեռանկարով Moody’s-ից, որը համընկնում է Հայաստանի պետական վարկանիշի մակարդակին:
Evocabank-ը ստացել է Ba3 երկարաժամկետ տեղական և արտասահմանյան արժույթների ավանդների և թողարկողի վարկանիշներ Moody’s-ի կողմից, որոնք նույն մակարդակի վրա են (Ba3 դրական) Հայաստանի Հանրապետության պետական վարկանիշի հետ:
Moody’s-ի համաձայն, Evocabank-ի Ba3 Բազային վարկային գնահատականը (BCA) արտացոլում է բանկի ուժեղ կապիտալային բուֆերը, կայուն շահութաբերությունը և բազմազան ֆինանսավորման հիմքը:
Moody’s-ն ընդգծում է նաև Evocabank-ի վարկային պորտֆելի բազմազան կառուցվածքը՝ ներառելով կորպորատիվ, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (SME) և մանրածախ հատվածները, ինչպես նաև բանկի ուշադրությունը ապահովված վարկավորման վրա:
Բանկի ֆինանսավորման հիմքը նույնպես գնահատվել է որպես բազմազան, որը աջակցվում է իր հաստատված հաճախորդների բազայով և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ երկարաժամկետ հարաբերություններով:
Moody’s-ի կողմից շնորհված վարկանիշները կարևոր քայլ են Evocabank-ի համար, ամրապնդելով բանկի ճանաչումը և աջակցելով միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և ներդրողների հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:

Evocabank has received a Ba3 rating with a positive outlook from Moody’s, which is at the same level as Armenia’s sovereign rating.
Evocabank has received Ba3 long-term local and foreign currency deposit and issuer ratings from Moody’s Ratings, which are at the same level (Ba3 positive) as the sovereign rating of the Republic of Armenia.
According to Moody’s, Evocabank’s Ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) reflects the Bank’s strong capital buffer, solid profitability, and diversified funding base.
Moody’s also highlights the diversified structure of Evocabank’s loan portfolio across the corporate, small and medium-sized enterprise (SME), and retail segments, as well as the Bank’s focus on secured lending.
The Bank’s funding base was also assessed as diversified, supported by its established customer base and long-standing relationships with international financial institutions.
The ratings assigned by Moody’s represent an important milestone for Evocabank, strengthening the Bank’s recognition and supporting the further development of its relationships with international financial institutions and investors.