Evocabank-ին Moody’s-ի կողմից Ba3 վարկանիշ
Evocabank-ը ստացել է Ba3 վարկանիշ՝ դրական հեռանկարով Moody’s-ից, որը համընկնում է Հայաստանի պետական վարկանիշի մակարդակին:
Evocabank-ը ստացել է Ba3 երկարաժամկետ տեղական և արտասահմանյան արժույթների ավանդների և թողարկողի վարկանիշներ Moody’s-ի կողմից, որոնք նույն մակարդակի վրա են (Ba3 դրական) Հայաստանի Հանրապետության պետական վարկանիշի հետ:
Moody’s-ի համաձայն, Evocabank-ի Ba3 Բազային վարկային գնահատականը (BCA) արտացոլում է բանկի ուժեղ կապիտալային բուֆերը, կայուն շահութաբերությունը և բազմազան ֆինանսավորման հիմքը:
Moody’s-ն ընդգծում է նաև Evocabank-ի վարկային պորտֆելի բազմազան կառուցվածքը՝ ներառելով կորպորատիվ, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (SME) և մանրածախ հատվածները, ինչպես նաև բանկի ուշադրությունը ապահովված վարկավորման վրա:
Բանկի ֆինանսավորման հիմքը նույնպես գնահատվել է որպես բազմազան, որը աջակցվում է իր հաստատված հաճախորդների բազայով և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ երկարաժամկետ հարաբերություններով:
Moody’s-ի կողմից շնորհված վարկանիշները կարևոր քայլ են Evocabank-ի համար, ամրապնդելով բանկի ճանաչումը և աջակցելով միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և ներդրողների հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:

Evocabank получил рейтинг Ba3 с положительным прогнозом от Moody’s, который соответствует уровню суверенного рейтинга Армении.
Evocabank получил долгосрочные местные и иностранные валютные депозитные и эмитентские рейтинги Ba3 от Moody’s, которые находятся на том же уровне (Ba3 положительный), что и суверенный рейтинг Республики Армения.
Согласно Moody’s, базовая кредитная оценка (BCA) Evocabank на уровне Ba3 отражает сильный капитальный буфер банка, стабильную прибыльность и диверсифицированную базу финансирования.
Moody’s также подчеркивает диверсифицированную структуру кредитного портфеля Evocabank, охватывающую корпоративный, малый и средний бизнес (SME) и розничные сегменты, а также внимание банка к обеспеченному кредитованию.
База финансирования банка также была оценена как диверсифицированная, поддерживаемая его установленной клиентской базой и долгосрочными отношениями с международными финансовыми учреждениями.
Присвоенные Moody’s рейтинги представляют собой важный этап для Evocabank, укрепляя признание банка и поддерживая дальнейшее развитие его отношений с международными финансовыми учреждениями и инвесторами.