Evocabank-ի Ba3 վարկանիշը Moody’s-ից
Evocabank-ը ստացել է Ba3 երկարաժամկետ տեղական և արտասահմանյան արժույթների ավանդների և թողարկողի վարկանիշներ Moody’s Ratings-ից, որոնք համընկնում են Հայաստանի Հանրապետության պետական վարկանիշի (Ba3 դրական) մակարդակին:
Moody’s-ի համաձայն, Evocabank-ի Ba3 Բազային Վարկային Արժեքը (BCA) արտացոլում է Բանկի ուժեղ կապիտալի բուֆերը, կայուն շահույթը և բազմազան ֆինանսավորման հիմքը:
Moody’s-ն ընդգծում է նաև Evocabank-ի վարկային պորտֆելի բազմազան կառուցվածքը, որը ընդգրկում է կորպորատիվ, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (SME) և մանրածախ հատվածները, ինչպես նաև Բանկի ուշադրությունը ապահովված վարկավորմանը:
Բանկի ֆինանսավորման հիմքը նույնպես գնահատվել է որպես բազմազան, աջակցված իր հաստատված հաճախորդների բազայով և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ երկարաժամկետ հարաբերություններով:
Moody’s-ի կողմից նշանակված վարկանիշները կարևոր փուլ են Evocabank-ի համար, ամրապնդելով Բանկի ճանաչումը և աջակցելով միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և ներդրողների հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:

Ba3 Rating from Moody’s for Evocabank
Evocabank has received a Ba3 long-term local and foreign currency deposit and issuer ratings from Moody’s Ratings, which are at the same level (Ba3 positive) as the sovereign rating of the Republic of Armenia.
According to Moody’s, Evocabank’s Ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) reflects the Bank’s strong capital buffer, solid profitability, and diversified funding base.
Moody’s also highlights the diversified structure of Evocabank’s loan portfolio across the corporate, small and medium-sized enterprise (SME), and retail segments, as well as the Bank’s focus on secured lending.
The Bank’s funding base was also assessed as diversified, supported by its established customer base and long-standing relationships with international financial institutions.
The ratings assigned by Moody’s represent an important milestone for Evocabank, strengthening the Bank’s recognition and supporting the further development of its relationships with international financial institutions and investors.