Evocabank-ի Ba3 վարկանիշը Moody’s-ից
Evocabank-ը ստացել է Ba3 երկարաժամկետ տեղական և արտասահմանյան արժույթների ավանդների և թողարկողի վարկանիշներ Moody’s Ratings-ից, որոնք համընկնում են Հայաստանի Հանրապետության պետական վարկանիշի (Ba3 դրական) մակարդակին:
Moody’s-ի համաձայն, Evocabank-ի Ba3 Բազային Վարկային Արժեքը (BCA) արտացոլում է Բանկի ուժեղ կապիտալի բուֆերը, կայուն շահույթը և բազմազան ֆինանսավորման հիմքը:
Moody’s-ն ընդգծում է նաև Evocabank-ի վարկային պորտֆելի բազմազան կառուցվածքը, որը ընդգրկում է կորպորատիվ, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (SME) և մանրածախ հատվածները, ինչպես նաև Բանկի ուշադրությունը ապահովված վարկավորմանը:
Բանկի ֆինանսավորման հիմքը նույնպես գնահատվել է որպես բազմազան, աջակցված իր հաստատված հաճախորդների բազայով և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ երկարաժամկետ հարաբերություններով:
Moody’s-ի կողմից նշանակված վարկանիշները կարևոր փուլ են Evocabank-ի համար, ամրապնդելով Բանկի ճանաչումը և աջակցելով միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և ներդրողների հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:

Ba3 рейтинг от Moody’s для Evocabank
Evocabank получил Ba3 долгосрочные рейтинги депозитов и эмитента в местной и иностранной валюте от Moody’s Ratings, которые находятся на том же уровне (Ba3 положительный), что и суверенный рейтинг Республики Армения.
По данным Moody’s, Evocabank’s Ba3 Базовая Кредитная Оценка (BCA) отражает сильный капитальный буфер банка, стабильную прибыльность и диверсифицированную базу финансирования.
Moody’s также подчеркивает диверсифицированную структуру кредитного портфеля Evocabank в корпоративном, малом и среднем бизнесе (SME) и розничных сегментах, а также акцент банка на обеспеченном кредитовании.
База финансирования банка также была оценена как диверсифицированная, поддерживаемая его установленной клиентской базой и долгосрочными отношениями с международными финансовыми учреждениями.
Присвоенные Moody’s рейтинги представляют собой важный этап для Evocabank, укрепляя признание банка и поддерживая дальнейшее развитие его отношений с международными финансовыми учреждениями и инвесторами.