ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Էստոնիայի կառավարությունը որոշել է աջակցել Եվրոպական միության կարգավորման նախագծին, որը նախատեսում է ժամանակավոր առևտրային արտոնություններ Հայաստանի արտադրանքների համար, երբ դրանք մատակարարվում են ԵՄ շուկա:
Ըստ նախագծի, առևտրի ազատականացման ժամանակավոր միջոցները նախատեսվում է ներդնել երկու տարվա ժամկետով: Դրանք նպատակ ունեն հեշտացնել հայկական ապրանքների մուտքը եվրոպական շուկա և աջակցել երկրի արտահանման ուղղությունների բազմազանությանը:
Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցախկնա նշել է, որ Թալլին դիտարկում է նման արտոնությունների տրամադրումը որպես աջակցման միջոց Հայաստանի համար, հաշվի առնելով որոշ հայկական ապրանքների մատակարարման սահմանափակումները ռուսական շուկայում:
Եվրոպական հանձնաժողովը ավելի վաղ հայտնել էր, որ Հայաստանի նկատմամբ ինքնավար առևտրային միջոցները նախատեսում են ազատականացնել շուրջ 80% հայկական արտահանման ծավալները ԵՄ:
2026 թվականի մայիսին Հայաստանի և ԵՄ առաջին գագաթաժողովում կողմերը հաստատել են իրենց մտադրությունը աջակցել հայկական արտահանման բազմազանությանը և նոր ապրանքատեսակների մատակարարումների ընդլայնմանը եվրոպական շուկայում:
Ռուսաստանը մայիսից սահմանափակումներ է մտցրել Հայաստանից ներմուծվող և այնտեղից անցնող կարանտինային ապրանքների նկատմամբ, ինչի արդյունքում արգելվել են, մասնավորապես, ծաղիկներ, հանքային ջուր, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային ըմպելիքներ, բանջարեղեն, մրգեր, կանաչեղեն, ձուկ և ծովամթերք, կաթնամթերք:
Այս ֆոնին Հայաստանի իշխանությունները ընդլայնել են արտահանողների աջակցության միջոցները, մասնավորապես, փոխհատուցելով փոխադրումների ծախսերն ու մաքսատուրքերը ԵՄ, Միացյալ Թագավորություն և Կանադա մատակարարումների դեպքում:
Արտահանվող ապրանքների ցանկում ներառված են նաև որոշ ըմպելիքների տեսակներ, չորացրած մրգեր և բանջարեղեն, ձուկ (ֆորել և օսետր):

ЕРЕВАН, 14 августа. /АРКА/. Правительство Эстонии решило поддержать проект регламента Евросоюза, предусматривающий временные торговые льготы для товаров армянского происхождения при их поставках на рынок ЕС.
Согласно проекту, временные меры по либерализации торговли с Арменией планируется ввести сроком на два года. Они призваны облегчить доступ армянских товаров на европейский рынок и содействовать диверсификации экспортных направлений страны.
Министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна заявил, что Таллин рассматривает предоставление таких льгот как один из инструментов поддержки Армении в условиях ограничений на поставки ряда армянских товаров на российский рынок.
Еврокомиссия ранее сообщала, что автономные торговые меры в отношении Армении предусматривают либерализацию порядка 80% армянского экспорта в ЕС.
На первом саммите Армения–ЕС в мае 2026 года стороны подтвердили намерение содействовать диверсификации армянского экспорта и расширению поставок новых видов продукции на европейский рынок.
Россия с мая ограничивает ввоз подкарантинной продукции происхождением и отправлением из Армении, а также ее транзит через РФ в государства–члены ЕАЭС. Под запрет попали, в частности, цветы, минеральная вода, алкогольные и безалкогольные напитки, овощи, фрукты, зелень, рыба и рыбная продукция, молочная продукция.
На этом фоне власти Армении расширили меры поддержки экспортеров, в частности, компенсируя транспортные расходы и таможенные пошлины при поставках фруктов, овощей и цветов в ЕС, Великобританию и Канаду, а также предоставляя субсидии по ряду экспортных товаров.
В перечень субсидируемой продукции включены также отдельные виды напитков, сушеные фрукты и овощи, рыба (форель и осетр).