Երկաթուղու շուրջ Երևան-Մոսկվա հեռակա բանավեճը շարունակվում է։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երկաթուղու կոնցեսիան Հայաստանին վաճառելու առաջարկին հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, փաստորեն կշտամբելով Հայաստանի ղեկավարին, որ նման հարցերը ոչ թե ուղղակի Ռուսաստանի հետ են քննարկում, այլ հրապարակային հայտարարություններ են անում:
«Հայերին հետաքրքրող ցանկացած հարց կարելի է քննարկել, այդ թվում՝ նաև «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության հետ կապված իրավիճակը, որը Ռուսական երկաթուղիների կոնցեսիոն կառավարման ներքո է։ Եվ մենք զարմանքով լսում ենք, թե ինչպես են այս հարցերի մասով, դե եթե դրանք արդեն իսկ առաջացել են, նախապես սեփական գործընկերոջը դիմելու փոխարեն հրապարակային հայտարարություններ արվում այն մասին, որ՝ «մենք կվերցնենք», «դա ընդհանրապես մերն է», և «մեզ 2 միլիարդ են պարտք»», - ասել է Լավրովը:
Ռազմավարական նշանակության ընկերությունը հետ վերցնելու և այլ երկրի փոխանցելու մասին Փաշինյանն առաջին անգամ խոսեց այս տարեսկզբին: Մոսկվան կտրուկ մերժեց կառավարման փոխանցումը, հայտարարելով, որ եթե նման բան տեղի ունենա, ապա Հայաստանը ստիպված կլինի վերադարձնել ռուսական բոլոր ներդրումները, որոնք մոտ 400 միլիոն դոլար են:
Արձագանքելով՝ Փաշինյանը նշեց, որ Երևանը հաստատակամ է, սեփական երկաթուղիները տնօրինելու հարցում այլընտրանք չի տեսնում, իսկ ներդրումները վերադարձնելու մասով վարչապետն ակնարկեց, որ եթե Մոսկվան այս պահանջը պնդի, հնարավոր է, որ «Հայաստանի կողմից անվճար տրամադրվող որոշ բաների համար էլ Հայաստանը սկսի տարեկան 2 միլիարդ դոլար ուզել»: Թե ինչի համար կարող է Հայաստանը 2 միլիարդ դոլար վարձավճար պահանջել, Փաշինյանը փակագծերը չբացեց:
Հայկական երկաթուղին ռուսական կառավարմանն է հանձնվել 2008 թվականի փետրվարին՝ 30 տարով, պայմանագիրը ավարտվելու է 2038-ին, սակայն դեռ հայտնի չէ՝ արդյոք հնարավոր կլինի՞ մինչ այդ երրորդ երկրի տալ երկաթուղիների կառավարումը կամ վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը:

Debate on the Yerevan-Moscow Railway Continues
The debate on the Yerevan-Moscow railway continues. In an interview regarding Prime Minister Nikol Pashinyan's proposal to sell the railway concession to Armenia, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov effectively reprimanded the Armenian leader for making public statements instead of discussing such issues directly with Russia.
“Any question of interest to Armenians can be discussed, including the situation related to the South Caucasus Railway company, which is under the concession management of Russian Railways. And we are surprised to hear how, on these issues, if they have already arisen, public statements are made about ‘we will take it,’ ‘it is generally ours,’ and ‘we are owed 2 billion,’ instead of addressing one’s partner directly,” Lavrov said.
Pashinyan first spoke about the need to take back and transfer the strategically important company to another country at the beginning of this year. Moscow sharply rejected the transfer of management, stating that if this happens, Armenia will have to return all Russian investments, which amount to about 400 million dollars.
In response, Pashinyan noted that Yerevan is determined to manage its own railways and sees no alternative, while regarding the return of investments, the Prime Minister hinted that if Moscow insists on this demand, Armenia might start asking for 2 billion dollars annually for certain things provided for free.