Երկարաժամկետ պետական պարտքերի եկամուտները կայուն են մնում
Երկարաժամկետ ԱՄՆ պետական պարտքերի եկամուտները կայուն են մնացել ուրբաթ օրը, քանի որ ներդրողների անհանգստությունը պետական պարտքի գնման ծրագրի երկարաձգման և ազգային պարտքի աճի շուրջ շարունակվում է ազդել շուկաների վրա:
30-ամյա ԱՄՆ պետական պարտքի եկամուտը, որը ծրագրի նպատակներից մեկն է, աճել է 1 բազային կետով՝ հասնելով 5.246%-ի: Մի շաբաթ առաջ երկարաժամկետ պարտքը 5.21% եկամուտ էր տվել:
10-ամյա ԱՄՆ պետական պարտքի եկամուտը, որը կարևոր չափանիշ է Mortgages, ավտոմեքենաների վարկերի և վարկային քարտերի պարտքերի համար, նվազել է 1 բազային կետով՝ հասնելով 4.694%-ի: Նախորդ ուրբաթ 10-ամյա պարտքի եկամուտը 4.63% էր:
Ավելի կարճ ժամկետային 2-ամյա պետական պարտքի եկամուտը, որը ավելի մոտ է կարճաժամկետ Ֆեդերալ պահուստի տոկոսադրույքների ակնկալիքներին, մնացել է անփոփոխ՝ 4.185%-ով:
Ներդրողների համար վարկավորման ծախսերը sharply rebound են ունեցել հինգշաբթի օրը, երբ 10-ամյա և 30-ամյա պարտքերի եկամուտները աճել են 5 բազային կետից ավելի:
Այն wiped out է 10-ամյա եկամուտի նվազումը, երբ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտը միջամտել է պետական պարտքի շուկայում, ավելացնելով գնման ծրագրերը:
Ներդրողները այժմ սպասում են Ֆեդերալ պահուստի նախագահի Քևին Ուարշի ելույթին Ջեքսոն Հոլի տնտեսական քաղաքականության սիմպոզիումում, որտեղ նա կարող է առաջարկել տեղեկություններ երկարաժամկետ եկամուտների և կենտրոնական բանկի անկախության մասին:
«Պարտքերի եկամուտների աճը և պետական գնումները բոլորն էլ նախապատրաստում են շատ կարևոր Ջեքսոն Հոլի ելույթին, որը տալիս է Ուարշին հնարավորություն խոսելու շուկաների հետ, որոնք կարիք ունեն ավելի շատ պարզության կենտրոնական բանկի ծրագրերի շուրջ», - ասաց Պոլ Ստենլի, Arca-ի գործադիր տնօրեն:
«Թվում է, թե Ուարշը ցանկանում է, որ շուկան կատարի tightening-ի աշխատանքը Ֆեդի համար, և դա իրականում տեղի է ունենում վերջին պարտքերի եկամուտների աճի հետ», - ավելացրեց նա:
Ներդրողները նաև կստանան անձնական սպառման ծախսերի գների ցուցանիշի վերջին տվյալները, որոնք նախատեսվում է հրապարակել հաջորդ չորեքշաբթի:

News | 2026/08/21 08:36
Longer-dated U.S. government bond yields steadied on Friday as investor jitters over the Treasury Department's extended debt repurchase program and soaring national debt continued to weigh on markets.
The yield on the 30-year U.S. Treasury bond, one of the targets of the buyback plan, rose less than 1 basis point to 5.246% Friday. A week ago, the long bond yielded 5.21%.
The 10-year U.S. Treasury yield — the key benchmark for mortgages, auto loans and credit card debt — was down less than 1 basis point, at 4.694%. Last Friday, the 10-year yielded as little as 4.63%.
The shorter-dated 2-year Treasury note yield, which more closely tracks short-term Federal Reserve rate expectations, was flat at 4.185%. A week ago, the two-year low yield was about 4.10%.
Borrowing costs rebounded sharply Thursday, with both 10-year note and 30-year bond yields rising more than 5 basis points.
That wiped out the 10-year yield's decline from Wednesday, when Treasury Secretary Scott Bessent intervened in the government bond market, ramping up in repurchases and aiming at easing pressure at the long end of the curve.
Traders are now looking ahead to Federal Reserve Chairman Kevin Warsh's upcoming speech at Jackson Hole Economic Policy Symposium, where he could offer insights on longer-term yields and the central bank's independence.
"The rise in bond yields and the Treasury's purchases all set the stage for what will be a very important Jackson Hole speech next week, which gives Warsh the opportunity to talk to markets, which are in need of more clarity on the central bank's plans," said Paul Stanley, Arca managing director and founding advisor.
"It seems as though Warsh wants the market to do the tightening for the Fed, and that's really what is happening with the recent surge in bond yields," he added.
Traders will also get the latest reading on the personal consumption expenditures price index, which is slated for release next Wednesday.