Երկարաժամկետ պետական պարտքերի եկամուտները կայուն են մնում
Երկարաժամկետ ԱՄՆ պետական պարտքերի եկամուտները կայուն են մնացել ուրբաթ օրը, քանի որ ներդրողների անհանգստությունը պետական պարտքի գնման ծրագրի երկարաձգման և ազգային պարտքի աճի շուրջ շարունակվում է ազդել շուկաների վրա:
30-ամյա ԱՄՆ պետական պարտքի եկամուտը, որը ծրագրի նպատակներից մեկն է, աճել է 1 բազային կետով՝ հասնելով 5.246%-ի: Մի շաբաթ առաջ երկարաժամկետ պարտքը 5.21% եկամուտ էր տվել:
10-ամյա ԱՄՆ պետական պարտքի եկամուտը, որը կարևոր չափանիշ է Mortgages, ավտոմեքենաների վարկերի և վարկային քարտերի պարտքերի համար, նվազել է 1 բազային կետով՝ հասնելով 4.694%-ի: Նախորդ ուրբաթ 10-ամյա պարտքի եկամուտը 4.63% էր:
Ավելի կարճ ժամկետային 2-ամյա պետական պարտքի եկամուտը, որը ավելի մոտ է կարճաժամկետ Ֆեդերալ պահուստի տոկոսադրույքների ակնկալիքներին, մնացել է անփոփոխ՝ 4.185%-ով:
Ներդրողների համար վարկավորման ծախսերը sharply rebound են ունեցել հինգշաբթի օրը, երբ 10-ամյա և 30-ամյա պարտքերի եկամուտները աճել են 5 բազային կետից ավելի:
Այն wiped out է 10-ամյա եկամուտի նվազումը, երբ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտը միջամտել է պետական պարտքի շուկայում, ավելացնելով գնման ծրագրերը:
Ներդրողները այժմ սպասում են Ֆեդերալ պահուստի նախագահի Քևին Ուարշի ելույթին Ջեքսոն Հոլի տնտեսական քաղաքականության սիմպոզիումում, որտեղ նա կարող է առաջարկել տեղեկություններ երկարաժամկետ եկամուտների և կենտրոնական բանկի անկախության մասին:
«Պարտքերի եկամուտների աճը և պետական գնումները բոլորն էլ նախապատրաստում են շատ կարևոր Ջեքսոն Հոլի ելույթին, որը տալիս է Ուարշին հնարավորություն խոսելու շուկաների հետ, որոնք կարիք ունեն ավելի շատ պարզության կենտրոնական բանկի ծրագրերի շուրջ», - ասաց Պոլ Ստենլի, Arca-ի գործադիր տնօրեն:
«Թվում է, թե Ուարշը ցանկանում է, որ շուկան կատարի tightening-ի աշխատանքը Ֆեդի համար, և դա իրականում տեղի է ունենում վերջին պարտքերի եկամուտների աճի հետ», - ավելացրեց նա:
Ներդրողները նաև կստանան անձնական սպառման ծախսերի գների ցուցանիշի վերջին տվյալները, որոնք նախատեսվում է հրապարակել հաջորդ չորեքշաբթի:

Долгосрочные доходности казначейских облигаций остаются стабильными
Долгосрочные доходности государственных облигаций США остались стабильными в пятницу, так как беспокойство инвесторов по поводу продленного плана выкупа долговых обязательств Министерства финансов и растущего государственного долга продолжает оказывать давление на рынки.
Доходность 30-летних казначейских облигаций США, одна из целей плана выкупа, выросла менее чем на 1 базисный пункт до 5.246% в пятницу. На прошлой неделе долгосрочная облигация давала 5.21%.
Доходность 10-летних казначейских облигаций — ключевой ориентир для ипотек, автокредитов и кредитных карт — снизилась менее чем на 1 базисный пункт до 4.694%. На прошлой неделе 10-летние облигации давали 4.63%.
Доходность 2-летних казначейских облигаций, которая ближе всего отслеживает ожидания по краткосрочным ставкам Федеральной резервной системы, осталась на уровне 4.185%. На прошлой неделе минимальная доходность двухлетних облигаций составляла около 4.10%.
Один базисный пункт равен 0.01%, или 1/100 доли процента, и доходности и цены движутся в обратном направлении.
Затраты на заимствование резко возросли в четверг, когда доходности 10-летних и 30-летних облигаций выросли более чем на 5 базисных пунктов.
Это стерло снижение доходности 10-летних облигаций, когда министр финансов Скотт Бессент вмешался на рынок государственных облигаций, увеличив выкуп и стремясь ослабить давление на длинном конце кривой.
Трейдеры теперь ожидают предстоящее выступление председателя Федеральной резервной системы Кевина Уарша на Симпозиуме экономической политики в Джексон-Хоуле, где он может предложить информацию о долгосрочных доходностях и независимости центрального банка.
«Рост доходности облигаций и покупки казначейских облигаций создают условия для очень важного выступления в Джексон-Хоуле на следующей неделе, которое дает Уаршу возможность поговорить с рынками, которые нуждаются в большей ясности относительно планов центрального банка», — сказал Пол Стэнли, управляющий директор Arca.
«Кажется, что Уарш хочет, чтобы рынок сам осуществлял ужесточение для ФРС, и именно это происходит с недавним ростом доходности облигаций», — добавил он.
Трейдеры также получат последние данные по индексу цен на личные потребительские расходы, которые должны быть опубликованы в следующую среду.