Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահան Կոստանյանը Կիևում հանդիպել է Ուկրաինայի Վերահսկիչ խորհրդի փոխնախագահ Ելենա Կոնդրատյուկի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ուկրաինական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ընդգծվել է բարձր մակարդակի ակտիվացած շփումների շարունակական ընդլայնման և երկկողմ օրակարգի ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը նշել են, որ միջխորհրդարանական համագործակցությունը կարևոր դեր ունի երկկողմ հարաբերությունների առաջ推进ման գործում, ինչպես նաև անհրաժեշտ է խորացնել համագործակցությունը բազմակողմ խորհրդարանական հարթակներում:
Նրանք նաև փոխանակվել են տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության հարցերի վերաբերյալ կարծիքներով, ընդգծելով կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության առաջխաղացման կարևորությունը:

Prospects for the Development of Armenian-Ukrainian Relations Discussed in Kyiv
During a working visit to Kyiv, Acting Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan met with Deputy Chairperson of the Verkhovna Rada of Ukraine Elena Kondratyuk. The parties discussed the prospects for the development of Armenian-Ukrainian relations, emphasizing the need to further expand the recently activated high-level contacts and strengthen the bilateral agenda.
Highlighting the role of inter-parliamentary cooperation in advancing bilateral relations, Vahan Kostanyan and Elena Kondratyuk noted the importance of further strengthening ties between the parliaments of the two countries and deepening interaction on multilateral parliamentary platforms.
The parties also exchanged views on regional and international issues of significance, emphasizing the importance of promoting stable and long-term peace.