ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. Նորություններ-Հայաստան։ Հայաստանի Քրեական ոստիկանության Կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցները համատեղ հետաքննության կոմիտեի հետ կանխել են ենթադրյալ հանցագործական խմբի գործունեությունը, որը, ըստ ոստիկանության, զբաղվում էր մեծ չափերի բեռների գողությամբ:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի ոստիկանությունը, հուլիսի 23-ին Երևանում գտնվող հյուրանոցներից մեկի առևտրային տարածքում իրականացված հանկարծակի խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել են և առգրավվել են նախաքննության համար կարևոր ապացույցներ:
Իրավապահների վարկածով, խմբի անդամները, օգտագործելով հատուկ համակարգչային տեխնիկա և ծրագրային ապահովում, ներկայացել են ԱՄՆ-ում բեռափոխմամբ զբաղվող ընկերությունների աշխատակիցներ, վստահություն են ձեռք բերել արտասահմանյան տնտեսվարողների մոտ և բեռները redirected են այլ վայրեր:
Հետագայում գողացված գույքը, ինչպես պնդվում է, վաճառվել է, իսկ ստացված միջոցները փոխանցվել են ենթադրյալ հանցագործական կազմակերպության անդամների հաշիվներին և փոխարկվել տարբեր կրիպտոակտիվների:
Այս փաստով քրեական գործ է հարուցվել:
Հայաստանի Քրեական ոստիկանության աշխատակիցները համատեղ ԱՄՆ իրավապահ մարմինների հետ շարունակում են միջոցառումներ իրականացնել схемայի լրացուցիչ հանգամանքների պարզաբանման, Հայաստանում նմանատիպ գործունեություն իրականացնող այլ խմբերի հայտնաբերման, ինչպես նաև տուժած անձանց և ընկերությունների հայտնաբերման ուղղությամբ:
Ենթադրյալ հանցագործության մեջ մեղադրվող անձը համարվում է անմեղ, մինչև նրա մեղավորությունը ապացուցվի դատարանի որոշմամբ, որը ուժի մեջ է մտել Հայաստանի քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով:

In Yerevan, the activities of an alleged cybercriminal group have been thwarted (VIDEO)
YEREVAN, August 14. News-Armenia. Employees of the Cybercrime Department of the Criminal Police of Armenia, together with the Investigative Committee, have thwarted the activities of an alleged criminal group that, according to the police, was involved in the theft of large quantities of cargo.
According to the Armenian Ministry of Internal Affairs, during a sudden search conducted on July 23 in a commercial premises of one of the hotels in Yerevan, information significant for the preliminary investigation was discovered and seized.
According to law enforcement, the group members, using special computer equipment and software, posed as employees of companies engaged in cargo transportation in the USA, gained the trust of foreign economic entities, and redirected cargo to other locations.
Subsequently, the stolen property was allegedly sold, and the proceeds were transferred to the accounts of the members of the alleged criminal organization and converted into various crypto-assets.
A criminal case has been initiated on this fact.
Employees of the Armenian Criminal Police, together with law enforcement agencies in the USA, continue activities to establish additional circumstances of the scheme, identify other possible groups with similar activities in Armenia, as well as victims and companies.
A suspect or accused in the alleged crime is presumed innocent until proven guilty by a court ruling that has entered into legal force, in accordance with the procedures established by the Criminal Procedure Code of Armenia.