ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. Նորություններ-Հայաստան։ Հայաստանի Քրեական ոստիկանության Կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցները համատեղ հետաքննության կոմիտեի հետ կանխել են ենթադրյալ հանցագործական խմբի գործունեությունը, որը, ըստ ոստիկանության, զբաղվում էր մեծ չափերի բեռների գողությամբ:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի ոստիկանությունը, հուլիսի 23-ին Երևանում գտնվող հյուրանոցներից մեկի առևտրային տարածքում իրականացված հանկարծակի խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել են և առգրավվել են նախաքննության համար կարևոր ապացույցներ:
Իրավապահների վարկածով, խմբի անդամները, օգտագործելով հատուկ համակարգչային տեխնիկա և ծրագրային ապահովում, ներկայացել են ԱՄՆ-ում բեռափոխմամբ զբաղվող ընկերությունների աշխատակիցներ, վստահություն են ձեռք բերել արտասահմանյան տնտեսվարողների մոտ և բեռները redirected են այլ վայրեր:
Հետագայում գողացված գույքը, ինչպես պնդվում է, վաճառվել է, իսկ ստացված միջոցները փոխանցվել են ենթադրյալ հանցագործական կազմակերպության անդամների հաշիվներին և փոխարկվել տարբեր կրիպտոակտիվների:
Այս փաստով քրեական գործ է հարուցվել:
Հայաստանի Քրեական ոստիկանության աշխատակիցները համատեղ ԱՄՆ իրավապահ մարմինների հետ շարունակում են միջոցառումներ իրականացնել схемայի լրացուցիչ հանգամանքների պարզաբանման, Հայաստանում նմանատիպ գործունեություն իրականացնող այլ խմբերի հայտնաբերման, ինչպես նաև տուժած անձանց և ընկերությունների հայտնաբերման ուղղությամբ:
Ենթադրյալ հանցագործության մեջ մեղադրվող անձը համարվում է անմեղ, մինչև նրա մեղավորությունը ապացուցվի դատարանի որոշմամբ, որը ուժի մեջ է մտել Հայաստանի քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով:

В Ереване пресечена деятельность предполагаемой киберпреступной группы (ВИДЕО)
ЕРЕВАН, 14 августа. Новости-Армения. Сотрудники Управления по борьбе с киберпреступностью Криминальной полиции Армении совместно со Следственным комитетом пресекли деятельность предполагаемой преступной группы, которая, по данным полиции, занималась хищением грузов в особо крупных размерах.
Как сообщает МВД Армении, в ходе внезапного обыска, проведенного 23 июля в коммерческом помещении одной из гостиниц Еревана, были обнаружены и изъяты сведения, имеющие доказательственное значение для предварительного следствия.
По версии правоохранителей, участники группы, используя специальную компьютерную технику и программное обеспечение, представлялись сотрудниками компаний, занимающихся грузоперевозками в США, входили в доверие иностранных хозяйствующих субъектов и перенаправляли грузы в другие места.
Впоследствии похищенное имущество, как утверждается, продавалось, а полученные средства переводились на счета участников предполагаемой преступной организации и конвертировались в различные криптоактивы.
По факту возбуждено уголовное производство.
Сотрудники армянской Криминальной полиции совместно с правоохранительными органами США продолжают мероприятия по установлению дополнительных обстоятельств схемы, выявлению других возможных групп с аналогичной деятельностью в Армении, а также пострадавших лиц и компаний.
Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана согласно судебному постановлению, вступившему в законную силу, в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении.