Լուրեր | 2026/08/25 08:00
Արձագանքելով Ռուսաստանի պահանջին՝ Հայաստանում հանրաքվե անցկացնել Եվրասիակա՞ն, թե՞ Եվրոպական միություն հարցադրումով, վարչապետ Փաշինյանն այսօր առաջին անգամ հայտարարեց, որ Երևանն առաջիկայում կսկսի Եվրամիությանն անդամակցելու դիմումի գործընթացը:
«Հանրաքվեն իմաստ ունի, երբ մեկնարկած գործընթացը հասել է ինչ-որ հանգրվանային կետի ու հնարավոր է անդրադարձ կատարել այդ հեռանկարների իրատեսականությանը, ճանապարհային քարտեզ ունենալ, թե ինչպես ենք առաջ գնալու, որքանով են իրատեսական տվյալ ժամկետներում այն բարեփոխումների անցկացումը, որ անհրաժեշտ են Եվրոպական միությանն անդամագրվելու համար: Իսկ այս հարցերի պատասխանների շուրջ աշխատելու համար Հայաստանը նախ պետք է անդամագրվելու պաշտոնական դիմում ներկայացնի Եվրոպական միությանը: Սա նույնպես ծավալուն աշխատանք պահանջող գործընթաց է, և առաջիկայում մենք թերևս կսկսենք այս գործընթացն՝ առավել ևս ԵԱՏՄ մեր գործընկերների հորդորներին ականջալուր լինելով», - հայտարարեց Փաշինյանը:
Եվրասիական միության առաջնորդները մայիսին հայտարարություն էին ընդունել՝ Հայաստանի առջև մինչև դեկտեմբեր կողմնորոշվելու վերջնաժամկետ դնելով. Մոսկվան արձագանքեց, թե «խորքային հակասություններ» կառաջանան, որոնք առաջին հերթին կվնասեն հենց Հայաստանին:
«Հայտը ներկայացնելուց հետո Հայաստանը պետք է սկսի իր օրենսդրությունը տարբեր ոլորտներում՝ առևտրի, բուսասանիտարական, մաքսային և այլ ոլորտներում, համապատասխանեցնել եվրոպական նորմերին՝ Եվրամիության չափանիշներին։ Այդ նորմերը չեն համընկնում այն նորմերի հետ, որոնք գործում են մեզ մոտ և ԵԱՏՄ տարածքում», - ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:

Армения Ереван вскоре начнет процесс подачи заявки на вступление в Европейский Союз. Пашинян
Отвечая на требование России провести в Армении референдум о том, вступать ли в Евразийский или Европейский Союз, премьер-министр Пашинян сегодня впервые заявил, что Ереван вскоре начнет процесс подачи заявки на вступление в Европейский Союз:
«Референдум имеет смысл, когда начатый процесс достиг определенной ключевой точки, и можно обсудить реалистичность этих перспектив, иметь дорожную карту о том, как мы будем двигаться вперед, насколько реалистично провести необходимые реформы для вступления в Европейский Союз в установленные сроки. Для работы над ответами на эти вопросы Армения должна сначала подать официальную заявку на вступление в Европейский Союз. Это также требует обширной работы, и в ближайшее время мы, вероятно, начнем этот процесс, особенно учитывая призывы наших партнеров по ЕАЭС», - заявил Пашинян.
Лидеры Евразийского союза в мае приняли заявление, установив для Армении крайний срок до декабря для определения. Вскоре после заявления премьер-министра Москва ответила, что «глубокие противоречия» возникнут, которые в первую очередь навредят самой Армении:
«После подачи заявки Армения должна начать приводить свое законодательство в различных областях - торговле, фитосанитарии, таможне и других областях - в соответствие с европейскими нормами, стандартами Европейского Союза. Эти нормы не совпадают с теми нормами, которые действуют у нас и в ЕАЭС», - сказал пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.