Անтикոռուպցիոն կոմիտեն ներկայացրել է մեղադրանք Երևան քաղաքի նախկին քաղաքապետարանի պաշտոնյային, ով 2010-2018 թվականներին զբաղեցրել է ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության ղեկավարի պաշտոնը: Նա, չարաշահելով իր պաշտոնական լիազորությունները, պատճառել է զգալի վնաս պետության օրինական շահերին:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ նախկին պաշտոնյան մունիցիպալիտետի ղեկավարին ներկայացրել է կեղծ տեղեկություններ՝ 2500 քառակուսի մետր մակերեսով հողամասի նպատակային նշանակության ապօրինի փոփոխություն կատարելու և այն նախկին փոխքաղաքապետի որդուն փոխանցելու նպատակով:
Նա նաև կեղծ եզրակացություն է տվել, որպեսզի գրանցվի սեփականության իրավունք՝ նախկին նախագահին մոտ կանգնած անձի կնոջ անունով, ինչը հակասում է հողային օրենսդրությանը:
Այս գործընթացի արդյունքում, հողամասը ապօրինի փոխանցվել է ընկերության, որի համար վճարվել է ավելի քան 24 միլիոն դրամ, ինչը պատճառել է զգալի վնաս հասարակության իրավունքներին և օրինական շահերին:

News | 2026/08/05 07:01
The Anti-Corruption Committee has charged a former official of the Yerevan municipality who served as the head of the architecture and urban planning department from 2010 to 2018. He abused his official position, causing significant harm to the legitimate interests of the state.
During the preliminary investigation, it was established that the official provided false information to the mayor to illegally change the intended use of a 2500 square meter land plot and transfer it illegally to the son of the deputy mayor.
Additionally, he issued a false conclusion to register property rights in the name of the wife of the head of the security service, which contradicts the norms established by the Land Code.
As a result, the land plot was illegally transferred to a company for over 24 million drams, causing significant harm to the rights and legitimate interests of the public.
The preliminary investigation of the criminal case has been completed, and charges have been brought against the former municipal official.