Երևանը պատրաստվո՞ւմ է Բաքվից հոսանք գնել, թե՞ նաև արտահանելու մտադրություն կա
Հայաստանի և Ադրբեջանի էներգետիկ ոլորտի պաշտոնյաները քննարկել են էլեկտրաէներգիայի ներմուծման և արտահանման հնարավորությունները
Այսօր Ադրբեջանի Լաչին քաղաքում հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի էներգետիկ ոլորտը համակարգող գերատեսչությունների պաշտոնյաներն ու ընկերությունների ներկայացիչները և քննարկել «երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի ներմուծման և արտահանման հնարավորությունները», հայտնում է Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարությունը:
Այս հանդիպումը հաջորդում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախօրեին արած հայտարարությանը, թե մեծ է հավանականությունը, որ TRIPP-ի շրջանակում առաջինը կգործարկեն էլեկտականության հաղորդման ենթակառուցվածքը: «Տեխնիկապես համեմատաբար հեշտ է արագ ավարտին հասցնելը, և հետո՝ էլեկտրաէներգիայի աշխարհում աճող պահանջարկը ստիպում է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել տարածաշրջանից էլեկտրական էներգիայի արտահանման նախագծերին»,- ասել էր վարչապետ Փաշինյանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն էլ այս ամիս հայտնեց, որ Ադրբեջանից Սյունիքով Նախիջևան էլեկտրամատակարարման նախագիծը պատրաստ է ու իրագործման համար առավելագույնը վեց ամիս կպահանջվի։ Ըստ Ալիևի՝ ադրբեջանցի մասնագետներն արդեն Հայաստանի տարածքում վերլուծություններ են անցկացրել ու որոշել, թե որտեղ են տեղադրվելու էլեկտրասյուները:
Հայաստանը պատրաստվո՞ւմ է Ադրբեջանից էլեկտրաէներգիա գնել, թե՞ նաև Ադրբեջան արտահանելու մտքեր կան. երկու երկրների կառավարությունների այսօր տարածած նույնաբովանդակ գրությունում միայն նշել են՝ քննարկել են և՛ ներմուծման, և՛ արտահանման հնարավորությունները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցած շաբաթ մի կողմից հայտարարեց՝ թե արհեստական բանականության գործարանների պատճառով էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը կարող է մեծանալ, մյուս կողմից ընդգծեց՝ Հայաստանի համար էլեկտրաէներգիայի արտահանումը նույնպես կարևոր է:
Հայաստանի էներգետիկ համակարգն ինտեգրել տարածաշրջանի ենթակառուցվածքներին, ամրագրել են նաև կառավարության հնգամյա ծրագրում: Իշխանությունները պարտավորություն են ստանձնում արդիականացնել տեղական ցանցը, շահագործման հասցնել Հայաստան -Իրան 400 կիլովատ լարման նոր գիծը, մեկնարկել ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագիրը:

Готовится ли Ереван купить электроэнергию у Баку или есть намерение также экспортировать?
Официальные лица энергетического сектора Армении и Азербайджана обсудили возможности импорта и экспорта электроэнергии
Сегодня в городе Лачин, Азербайджан, встретились официальные лица энергетических ведомств Армении и Азербайджана, а также представители компаний, чтобы обсудить возможности импорта и экспорта электроэнергии между двумя странами, сообщает Министерство территориального управления Армении:
Эта встреча последовала за заявлением премьер-министра Николы Пашиняна, который накануне отметил, что высока вероятность того, что в рамках TRIPP будет запущена инфраструктура передачи электроэнергии. «Технически это относительно легко завершить быстро, и растущий спрос на электроэнергию в мире требует большего внимания к проектам экспорта электроэнергии из региона», - сказал премьер-министр Пашинян:
Президент Азербайджана Ильхам Алиев также заявил в этом месяце, что проект электроснабжения из Азербайджана через Сюник в Нахичевань готов и для его реализации потребуется максимум шесть месяцев. По словам Алиева, азербайджанские специалисты уже провели анализ на территории Армении и определили места, где будут установлены электрические столбы:
Готовится ли Армения купить электроэнергию у Азербайджана или есть намерение также экспортировать? В совместном заявлении правительств двух стран сегодня было упомянуто, что обсуждались возможности как импорта, так и экспорта:
Премьер-министр Никол Пашинян на прошлой неделе заявил, что из-за заводов по производству искусственного интеллекта спрос на электроэнергию может возрасти, и в то же время подчеркнул, что экспорт электроэнергии также важен для Армении:
Правительство намерено интегрировать энергетическую систему Армении в региональные инфраструктуры, что также зафиксировано в пятилетнем плане правительства. Власти обязуются модернизировать местную сеть, запустить новый 400-киловаттный линию электропередачи Армения - Иран, начать строительство нового энергоблока атомной станции: