Երևանը պատրաստվո՞ւմ է Բաքվից հոսանք գնել, թե՞ նաև արտահանելու մտադրություն կա
Հայաստանի և Ադրբեջանի էներգետիկ ոլորտի պաշտոնյաները քննարկել են էլեկտրաէներգիայի ներմուծման և արտահանման հնարավորությունները
Այսօր Ադրբեջանի Լաչին քաղաքում հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի էներգետիկ ոլորտը համակարգող գերատեսչությունների պաշտոնյաներն ու ընկերությունների ներկայացիչները և քննարկել «երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի ներմուծման և արտահանման հնարավորությունները», հայտնում է Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարությունը:
Այս հանդիպումը հաջորդում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախօրեին արած հայտարարությանը, թե մեծ է հավանականությունը, որ TRIPP-ի շրջանակում առաջինը կգործարկեն էլեկտականության հաղորդման ենթակառուցվածքը: «Տեխնիկապես համեմատաբար հեշտ է արագ ավարտին հասցնելը, և հետո՝ էլեկտրաէներգիայի աշխարհում աճող պահանջարկը ստիպում է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել տարածաշրջանից էլեկտրական էներգիայի արտահանման նախագծերին»,- ասել էր վարչապետ Փաշինյանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն էլ այս ամիս հայտնեց, որ Ադրբեջանից Սյունիքով Նախիջևան էլեկտրամատակարարման նախագիծը պատրաստ է ու իրագործման համար առավելագույնը վեց ամիս կպահանջվի։ Ըստ Ալիևի՝ ադրբեջանցի մասնագետներն արդեն Հայաստանի տարածքում վերլուծություններ են անցկացրել ու որոշել, թե որտեղ են տեղադրվելու էլեկտրասյուները:
Հայաստանը պատրաստվո՞ւմ է Ադրբեջանից էլեկտրաէներգիա գնել, թե՞ նաև Ադրբեջան արտահանելու մտքեր կան. երկու երկրների կառավարությունների այսօր տարածած նույնաբովանդակ գրությունում միայն նշել են՝ քննարկել են և՛ ներմուծման, և՛ արտահանման հնարավորությունները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցած շաբաթ մի կողմից հայտարարեց՝ թե արհեստական բանականության գործարանների պատճառով էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը կարող է մեծանալ, մյուս կողմից ընդգծեց՝ Հայաստանի համար էլեկտրաէներգիայի արտահանումը նույնպես կարևոր է:
Հայաստանի էներգետիկ համակարգն ինտեգրել տարածաշրջանի ենթակառուցվածքներին, ամրագրել են նաև կառավարության հնգամյա ծրագրում: Իշխանությունները պարտավորություն են ստանձնում արդիականացնել տեղական ցանցը, շահագործման հասցնել Հայաստան -Իրան 400 կիլովատ լարման նոր գիծը, մեկնարկել ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագիրը:

Today in the city of Lachin, Azerbaijan, officials from the energy sectors of Armenia and Azerbaijan met to discuss the possibilities of importing and exporting electricity between the two countries, as reported by Armenia's Ministry of Territorial Administration:
This meeting follows Prime Minister Nikol Pashinyan's statement the day before, noting that there is a high probability that the electricity transmission infrastructure will be launched first within the framework of TRIPP. "Technically, it is relatively easy to complete quickly, and the growing demand for electricity in the world requires greater attention to electricity export projects from the region," said Prime Minister Pashinyan:
Azerbaijani President Ilham Aliyev also stated this month that the project for electricity supply from Azerbaijan through Syunik to Nakhchivan is ready and will take a maximum of six months for implementation. According to Aliyev, Azerbaijani specialists have already conducted analyses in the territory of Armenia and determined where the electric poles will be installed:
Is Armenia preparing to buy electricity from Azerbaijan, or are there also thoughts of exporting to Azerbaijan? In a joint statement released today by the governments of both countries, it was mentioned that both import and export possibilities were discussed:
Prime Minister Nikol Pashinyan stated last week that due to artificial intelligence factories, the demand for electricity may increase, while also emphasizing that exporting electricity is also important for Armenia:
The government is preparing to integrate Armenia's energy system into regional infrastructures, which has also been enshrined in the government's five-year plan. The authorities are committed to modernizing the local network, launching a new 400-kilovolt power line between Armenia and Iran, and starting the construction of a new energy block at the nuclear power plant: