Հայաստանի փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը հայտարարել է, որ երկքաղաքացիության համար պահանջները պետք է խստացվեն արտերկրում ապրող հայերի համար:
Նրա խոսքերով, վերջին տարիներին երկքաղաքացիության հայտերի թիվը sharply աճել է:
«2025 թվականին դրանք գերազանցեցին 32,000-ը, ինչը Հայաստանի պատմության մեջ ռեկորդային թիվ է», - ասել է նա, նշելով, որ դիմողների մեծ մասը ռուսաստանաբնակ հայեր են:
Ղազարյանը նշել է, որ նրանք ցանկանում են շրջանցել արևմտյան երկրների կողմից ռուսական քաղաքացիների նկատմամբ սահմանված լուրջ ճանապարհորդական սահմանափակումները:
«Այս, իմ մասնագիտական կարծիքով, խնդիր է, և այն պետք է լուծվի... Մենք շուտով կներկայացնենք համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծ», - ասել է պաշտոնյան:
Հայաստանի օրենքով, օտարերկրացիները կարող են դառնալ Հայաստանի քաղաքացիներ, եթե նրանք ապրում են երկրում առնվազն երեք տարի, խոսում են պաշտոնական լեզվով և ծանոթ են սահմանադրությանը:
Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ) արդեն 2022 թվականի հուլիսին առաջարկել էր, որ նրանք կարող են արագացված երկքաղաքացիություն ստանալ միայն այն դեպքում, եթե վերջին երկու տարվա ընթացքում երկրում առնվազն 60 օր մնացել են:
Ըստ Ղազարյանի, տարեկան դիմումների թիվը մինչև Ուկրաինայի պատերազմը միջինը 7,000-8,000 էր:
2023 թվականին այն գերազանցեց 20,000-ը:
Նելլի Դավթյանը, Հայաստանի Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ղեկավար, հայտնել է, որ այս տարվա առաջին կեսին 14,770 անձ ստացել է հայկական անձնագիր:

Ghazarian cited a sharp rise in citizenship applications received in the last few years.
“Their number exceeded 32,000 in 2025, which is a record high in Armenia's history,” he said, adding that most of the applicants are ethnic Armenians from Russia.
Ghazarian suggested that they want to bypass serious travel restrictions imposed by Western nations on Russian citizens following Russia’s 2022 invasion of Ukraine. For them, Armenian citizenship is first and foremost a travel document, he said.
“This, in my expert opinion, is a problem, and this problem must be addressed … We will soon present a draft of relevant legislative amendments that would address this problem,” the official told a news conference.
Under Armenian law, foreigners can become Armenia’s citizens if they live in the country for at least three years, speak its official language and are familiar with its constitution. Diaspora Armenians are exempt from these requirements.
Armenia’s National Security Service (NSS) already proposed in July 2022 that they should be eligible for fast-track dual citizenship only if they have stayed in the country for at least 60 days over the past two years. The NSS said this would minimize applications from individuals who want Armenian passports in order to more easily migrate to other parts of the world and/or simply “have nothing to do with Armenianness.”
According to Ghazarian, the annual number of citizenship applications averaged between 7,000 and 8,000 before the war in Ukraine. It surpassed 20,000 in 2023.
Nelly Davtian, the head of Armenia’s Migration and Citizenship Service, reported that 14,770 individuals received Armenian passports in the first half of this year. Most of them are refugees from Nagorno-Karabakh.