ԵՊՀ ամբիոնի վարիչ Էդիկ Մինասյանը քաղաքացու՝ համալսարան ընդունվելու գործընթացն անխոչընդոտ իրականացնելու համար պահանջել է խոշոր չափերի կաշառք: Այս մասին հայտնում են հակակոռուպցիոն կոմիտեից:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 3-ից Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի Հայոց պատմության ամբիոնի վարիչի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, իր իշխանական և ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով, ստացել է կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ ուսանողների ընդունելության հանձնաժողովի վրա ունեցած ազդեցությունն օգտագործելու եղանակով, քաղաքացու օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ վերջինիս Երևանի պետական համալսարան ընդունելությունն անխոչընդոտ ապահովելու նպատակով, նրա ազգականից պահանջել է նախ 5.000 ԱՄՆ դոլար, այնուհետև սակարկության արդյունքում՝ 4.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Նախաքննության ընթացքում ԵՊՀ ամբիոնի վարիչին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:
Հրապարակված տեսանյութում հնչում է Պատմական գիտությունների դոկտոր Էդմիկ Մինասյանի անունը, ով եղել է Հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ:

News | 2026/08/19 12:02
Edik Minasyan, the chair of Yerevan State University, demanded a large bribe to facilitate a citizen's admission process to the university. This was reported by the Anti-Corruption Committee.
The preliminary investigation conducted by the Anti-Corruption Committee established that from September 3, 2023, the individual occupying the position of chair of the Armenian History Department at Yerevan State University used his official powers to receive a bribe.
Specifically, the investigation revealed that he demanded a bribe of $5,000 from a relative of the citizen to ensure the latter's admission to the university without obstacles, later negotiating it down to $4,000.
During the investigation, the chair was charged with receiving a bribe in a large amount. He has been placed under house arrest as a measure of restraint.
The preliminary investigation has been completed, and the case materials have been sent to the Anti-Corruption Court of Armenia with an accusatory conclusion.
A video published mentions the name of Doctor of Historical Sciences Edmik Minasyan, who was the head of the Armenian History Department.