ԵՊՀ ամբիոնի վարիչ Էդիկ Մինասյանը քաղաքացու՝ համալսարան ընդունվելու գործընթացն անխոչընդոտ իրականացնելու համար պահանջել է խոշոր չափերի կաշառք: Այս մասին հայտնում են հակակոռուպցիոն կոմիտեից:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 3-ից Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի Հայոց պատմության ամբիոնի վարիչի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, իր իշխանական և ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով, ստացել է կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ ուսանողների ընդունելության հանձնաժողովի վրա ունեցած ազդեցությունն օգտագործելու եղանակով, քաղաքացու օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ վերջինիս Երևանի պետական համալսարան ընդունելությունն անխոչընդոտ ապահովելու նպատակով, նրա ազգականից պահանջել է նախ 5.000 ԱՄՆ դոլար, այնուհետև սակարկության արդյունքում՝ 4.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Նախաքննության ընթացքում ԵՊՀ ամբիոնի վարիչին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:
Հրապարակված տեսանյութում հնչում է Պատմական գիտությունների դոկտոր Էդմիկ Մինասյանի անունը, ով եղել է Հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ:

Руководитель кафедры ЕГУ Эдик Минасян требовал взятку за поступление в университет
Руководитель кафедры ЕГУ Эдик Минасян требовал взятку за беспрепятственное поступление гражданина в университет. Об этом сообщает антикоррупционный комитет.
В ходе предварительного расследования уголовного дела, проведенного антикоррупционным комитетом, было установлено, что с 3 сентября 2023 года лицо, занимающее должность заведующего кафедрой истории в Ереванском государственном университете, использовало свои полномочия для получения взятки.
В частности, в ходе расследования выяснилось, что, используя свое влияние на приемную комиссию, он потребовал от родственника гражданина 5.000 долларов США, а затем, в результате торга, взятку в размере 4.000 долларов США для обеспечения беспрепятственного поступления гражданина в Ереванский государственный университет.
В ходе предварительного расследования заведующему кафедрой было предъявлено обвинение в получении взятки в крупном размере. В качестве меры пресечения ему было назначено домашний арест.
Предварительное расследование по уголовному делу завершено. Материалы дела направлены в антикоррупционный суд Армении с обвинительным заключением.
В опубликованном видео упоминается имя доктора исторических наук Эдмика Минасяна, который был заведующим кафедрой армянской истории.