Ընտրությունների վրա խաղադրույքները կանխատեսման շուկաներում օրինական են արդյոք։
ԱՄՆ-ի 23 նահանգներում օրենքներ կան, որոնք արգելում են ընտրությունների վրա խաղադրույքներ կատարել։ Երկու նահանգներում կան կանոններ, որոնք արգելում են ընտրություններին մասնակցել նրանց, ովքեր խաղադրույք են կատարել։ Սակայն, արդյոք այդ արգելքները վերաբերում են կանխատեսման շուկաներում կատարված գործարքներին, դեռևս պարզ չէ։ Սա մաս է կազմում ավելի մեծ պայքարի, որը տեղի է ունենում նահանգների և ֆեդերալ կառավարության միջև՝ պարզելու համար, թե արդյոք այդ հարթակները համարվում են խաղադրույք։
Վիսկոնսինը անցյալ ամիս խառնաշփոթի մեջ դրեց կանխատեսման շուկաների հարթակները, երբ իր ընտրական հանձնաժողովը հրապարակեց ուղեցույց, reminding voters that betting on elections — including via trades on event contract exchanges — is illegal in the state, based on a more than 175-year-old law. What shocked people was the penalty that Wisconsin places on those who break its law: violators lose the right to vote in the election they bet on.
Կանխատեսման շուկայի հարթակ Kalshi-ն քննադատեց օրենքը՝ նշելով, որ դա «հստակ անօրինական է»։ Նահանգները, որոնք արգելում են ընտրությունների վրա խաղադրույքներ կատարել, ներառում են նաև Նյու Յորքը, որտեղ ընտրողները չեն կարող քվեարկել ընտրություններում, որոնց վրա խաղադրույք են կատարել։
Այնուամենայնիվ, արդյոք նահանգային օրենքների լեզուն վերաբերում է կանխատեսման շուկաներում կատարված գործարքներին, կախված է նահանգից, բայց շատերը դեռևս անորոշ են։
Ամենաառաջատար վիճակագրություն
Կոլորադոյում ընտրությունների վրա խաղադրույք կատարելը դասվում է 2-րդ կարգի հանցագործության, որը պատժվում է մինչև 120 օր ազատազրկմամբ կամ 750 դոլար տուգանքով։ Սակայն, շատ նահանգներ այնքան էլ հստակ չեն, որքան Կոլորադոն։
Նահանգները արդեն պայքարում են ֆեդերալ կառավարության հետ կանխատեսման շուկաների կարգավորման հարցում։ Commodity Futures Trading Commission-ը բոլոր միջոցները տեսնում է որպես փոխարկումներ, որոնք կարգավորվում են, և այդպիսով կարծում է, որ ընկերությունները ընկնում են իր իրավասության տակ, ինչը կանխարգելում է ցանկացած նահանգային օրենք։
Սակայն, ընտրությունները կարող են ներկայացնել նահանգների համար նոր պաշտպանական գիծ, ըստ իրավաբանական փորձագետների։ ԱՄՆ-ի Սահմանադրությունը հստակ տալիս է ընտրությունների կառավարման իրավունքը նահանգներին, այնպես որ նրանք կարող են դատարանում պնդել, որ այդ իրավունքը տարածվում է ցանկացած ձևի վրա, որը կապված է ընտրությունների վրա գումար դնելու հետ։
Այսպիսով, նահանգները կարող են դատարանում պնդել, որ ընտրությունների կառավարման իրավունքը տալիս է նրանց իրավունք կանխատեսման շուկաների հետ կապված միջոցների նկատմամբ։

В 23 штатах США существуют законы, запрещающие ставки на выборы. В двух из этих штатов правила запрещают избирателям участвовать в выборах, на которые они сделали ставки. Однако неясно, распространяются ли эти запреты на сделки, заключенные на прогнозных рынках. Это часть более широкой борьбы между штатами и федеральным правительством о том, считаются ли эти платформы азартными играми.
Висконсин на прошлой неделе вызвал переполох среди платформ прогнозных рынков, когда его избирательная комиссия выпустила директиву, напоминающую избирателям, что ставки на выборы — включая сделки на биржах контрактов событий — незаконны в штате на основании закона, действующего более 175 лет. Что шокировало людей, так это наказание, которое Висконсин накладывает на тех, кто нарушает его закон: нарушители теряют право голосовать на выборах, на которые они сделали ставки.
Платформа прогнозного рынка Kalshi раскритиковала закон, заявив, что он "является явно неконституционным и незаконным". Штаты, которые запрещают ставки на выборы, также включают Нью-Йорк, где избиратели не могут голосовать на выборах, на которые они сделали ставки.
Тем не менее, распространяется ли язык государственных законов на сделки, заключенные на прогнозных рынках, зависит от штата, но многие не уверены.
Горячая статистика
В Колорадо ставки на выборы считаются преступлением 2-й степени, за которое предусмотрено наказание до 120 дней тюремного заключения или штраф в размере 750 долларов. Однако немногие штаты так же прямолинейны, как Колорадо.
Штаты уже ведут борьбу с федеральным правительством по регулированию прогнозных рынков. Комиссия по торговле товарными фьючерсами рассматривает все контракты как свопы, которые она регулирует, и, таким образом, считает, что компании подпадают под ее юрисдикцию, что предотвращает любые государственные законы.
Тем не менее, выборы могут представить новый защитный фронт для штатов, согласно юридическим экспертам. Конституция США явно предоставляет право управления выборами штатам, поэтому они могут утверждать в суде, что это право распространяется на любую форму размещения денег на выборах.