Ընդդիմությունը նկատել է, որ Հայաստանում կա ժողովուրդ, որը իշխանություն կրողն է և ձևավորողը
«Չորրորդ օրն է՝ նոր գումարումը ձևավորում է խորհրդարանը, և այժմ քննարկում ենք պարոն Վարդևանյանին որպես ընդդիմության՝ ԱԺ նախագահի տեղակալի թեկնածուի հարցը: Պարո՛ն Վարդևանյան, ահագին մեծ առաջընթաց կա ընդդիմության մոտ, իմ համեստ պնդմամբ, որովհետև ես չէի կարող չնկատել, որ դուք ձեր խոսքի սկզբից մինչև ելույթի վերջ արդարացնում էիք ինքներդ ձեզ, թե ինչու եք այսպես կոչված թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից ձևավորված, Հայաստանում ներդրված իշխանության մոտ ուզում փոխխոսնակ լինել»: Այս մասին խորհրդարանում իր ելույթում հայտարարել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ Վարդևանյանը դրա համար շատ մեծ ջանք էր գործադրում, բայց ինքն ուզում է, որ Վարդևանյանը նկատի, որ դա մի բանի մասին է վկայում, որ ընդդիմությունը, ի վերջո, նկատում է, որ Հայաստանում կա ժողովուրդ, որը իշխանություն կրողն է և իշխանություն ձևավորող միակ սուբյեկտը:
«Սա մեծ առաջընթաց է, որովհետև երբ ես հիշում եմ 2021 թվականը, երբ դուք էնտեղ էիք և փորձում էիք ստիպել գործող խմբակցությանը՝ մեզ, ընտրել Վազգեն Մանուկյանին, էդ ժամանակ ընդհանրապես չէիք նկատում, որ կա ժողովուրդ: Հիմա դուք նկատում եք՝ կա ժողովուրդ, որին խոստացել էիք մեծամասնություն ձևավորել, չեք կարողացել և հիմա արդարանում եք»,- ասել է Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ Վարդևանյանը երևի թե չի տեսել «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանի ռիլը 300 հազար ադրբեջանցիների մասին, հակառակ դեպքում իր ելույթում կխոսեր գոյութենական սպառնալիքների մասին.

«Четвертый день новое собрание формирует парламент, и сейчас мы обсуждаем вопрос о господине Варданяне как кандидате на пост заместителя председателя парламента от оппозиции. Господин Варданян, есть значительный прогресс у оппозиции, по моему скромному мнению, потому что я не мог не заметить, что вы от начала своей речи до конца оправдывали себя, почему вы хотите быть заместителем председателя парламента в власти, установленной в Армении так называемым турко-азербайджанским тандемом»: об этом в парламенте заявила депутат фракции «Гражданский договор» Сона Газарян.
По ее словам, Варданян прилагал большие усилия, но она хочет, чтобы Варданян заметил, что это свидетельствует о том, что оппозиция, в конце концов, замечает, что в Армении есть народ, который является носителем власти и единственным субъектом, формирующим власть.
«Это большой прогресс, потому что когда я вспоминаю 2021 год, когда вы были там и пытались заставить действующую фракцию выбрать Вазгена Манукяна, вы вообще не замечали, что есть народ. Теперь вы замечаете, что есть народ, которому вы обещали сформировать большинство, не смогли и теперь оправдываетесь», - сказала Газарян.
По ее словам, Варданян, вероятно, не видел рилса руководителя фракции «Сильная Армения» Нарека Карапетяна о 300 тысячах азербайджанцев, в противном случае он говорил бы о существующих угрозах.