Ընդդիմությունը նկատել է, որ Հայաստանում կա ժողովուրդ, որը իշխանություն կրողն է և ձևավորողը
«Չորրորդ օրն է՝ նոր գումարումը ձևավորում է խորհրդարանը, և այժմ քննարկում ենք պարոն Վարդևանյանին որպես ընդդիմության՝ ԱԺ նախագահի տեղակալի թեկնածուի հարցը: Պարո՛ն Վարդևանյան, ահագին մեծ առաջընթաց կա ընդդիմության մոտ, իմ համեստ պնդմամբ, որովհետև ես չէի կարող չնկատել, որ դուք ձեր խոսքի սկզբից մինչև ելույթի վերջ արդարացնում էիք ինքներդ ձեզ, թե ինչու եք այսպես կոչված թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից ձևավորված, Հայաստանում ներդրված իշխանության մոտ ուզում փոխխոսնակ լինել»: Այս մասին խորհրդարանում իր ելույթում հայտարարել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ Վարդևանյանը դրա համար շատ մեծ ջանք էր գործադրում, բայց ինքն ուզում է, որ Վարդևանյանը նկատի, որ դա մի բանի մասին է վկայում, որ ընդդիմությունը, ի վերջո, նկատում է, որ Հայաստանում կա ժողովուրդ, որը իշխանություն կրողն է և իշխանություն ձևավորող միակ սուբյեկտը:
«Սա մեծ առաջընթաց է, որովհետև երբ ես հիշում եմ 2021 թվականը, երբ դուք էնտեղ էիք և փորձում էիք ստիպել գործող խմբակցությանը՝ մեզ, ընտրել Վազգեն Մանուկյանին, էդ ժամանակ ընդհանրապես չէիք նկատում, որ կա ժողովուրդ: Հիմա դուք նկատում եք՝ կա ժողովուրդ, որին խոստացել էիք մեծամասնություն ձևավորել, չեք կարողացել և հիմա արդարանում եք»,- ասել է Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ Վարդևանյանը երևի թե չի տեսել «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանի ռիլը 300 հազար ադրբեջանցիների մասին, հակառակ դեպքում իր ելույթում կխոսեր գոյութենական սպառնալիքների մասին.

"For the fourth day, the new assembly is forming the parliament, and we are now discussing the candidacy of Mr. Vardanyan as the opposition's candidate for the deputy speaker of the parliament. Mr. Vardanyan, there is significant progress on the part of the opposition, in my humble opinion, because I could not help but notice that from the beginning of your speech to the end, you were justifying yourself as to why you want to be the deputy speaker in the government established in Armenia by the so-called Turkish-Azerbaijani tandem," stated Sona Ghazaryan, a member of the Civil Contract faction, in her speech in parliament.
According to her, Vardanyan was making a lot of effort for this, but she wants him to realize that this indicates that the opposition is finally noticing that there is a people in Armenia who are the bearer of power and the only subject that forms power.
"This is a significant progress, because when I remember 2021, when you were there trying to force the acting faction to choose Vazgen Manukyan, you did not notice at all that there is a people. Now you notice that there is a people to whom you promised to form a majority, but you could not, and now you are justifying yourself," Ghazaryan said.
She added that Vardanyan probably has not seen the reel of the leader of the Strong Armenia faction, Narek Karapetyan, about the 300 thousand Azerbaijanis, otherwise he would have spoken about existential threats.