ԵՄ-ում 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում սնանկացած ընկերությունների թիվը նախորդ երեք ամիսների համեմատ աճել է 5.7%-ով: Այս մասին ասվում է ԵՄ վիճակագրական ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Անվճարունակ ընկերությունների թվի ամենաէական աճը գրանցվել է կրթության և սոցիալական գործունեության ոլորտում՝ 21.1%-ով, տրանսպորտի ոլորտում՝ 11.4%-ով, իսկ ֆինանսական ոլորտում՝ 6.8%-ով։ Միևնույն ժամանակ, նվազում է արձանագրվել հյուրանոցային և հանրային սննդի ոլորտում՝ 2.6%-ով, շինարարության ոլորտում՝ 1.7%-ով, իսկ առևտրում՝ 1.2%-ով։
Միևնույն ժամանակ, ապրիլ-հունիս ամիսներին ԵՄ-ում նոր ձեռնարկությունների գրանցումների թիվը նվազել է 0.5%-ով։ Ամենաէական անկումը գրանցվել է արդյունաբերության ոլորտում՝ 3.6%-ով։ Իսկ տեղեկատվության և հաղորդակցության ոլորտում ցուցանիշն ամենաշատն է աճել՝ 8.8%-ով։
Եվրոգոտում 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում սնանկացած ընկերությունների թիվն աճել է 6.9%-ով, մինչդեռ նոր ձեռնարկությունների գրանցումների թիվը նվազել է 0.1%-ով։

Второй квартал 2026 года в ЕС ознаменовался увеличением числа банкротств компаний на 5.7% по сравнению с предыдущими тремя месяцами. Об этом сообщается в пресс-релизе статистической службы ЕС.
Наибольшее увеличение числа неплатежеспособных компаний наблюдается в сфере образования и социальной деятельности — на 21.1%, в транспортном секторе — на 11.4%, а в финансовом секторе — на 6.8%. В то же время зафиксировано снижение в гостиничном и общественном питании на 2.6%, в строительстве на 1.7%, а в торговле на 1.2%.
В то же время, в период с апреля по июнь в ЕС количество новых зарегистрированных предприятий уменьшилось на 0.5%. Наибольшее снижение произошло в промышленности — на 3.6%. В то же время, в сфере информации и связи наблюдается наибольший рост — на 8.8%.
В еврозоне количество банкротств компаний во втором квартале 2026 года увеличилось на 6.9%, в то время как число новых зарегистрированных предприятий снизилось на 0.1%.