ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասն օգոստոսի 7-ին հայտարարել է, որ Մոսկվայի վրա ճնշումն ուժեղացնելու համար Եվրամիության պատժամիջոցների ցուցակում ավելացվել է Ռուսաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ կապված ևս հինգ անձ։ Այս մասին նա գրել է X հարթակում:
«Ի պատասխան վերջերս Ռուսաստանի մի շարք ավիահարվածների` ԵՄ-ն այսօր հավանություն է տվել նոր պատժամիջոցների հինգ անձանց նկատմամբ, որոնք առնչություն ունեն Ռուսաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ», – գրել է նա X սոցիալական ցանցում:
Նա նշել է, որ Ուկրաինայի դեմ յուրաքանչյուր նոր հարձակում ևս մեկ պատճառ է, որ Եվրոպան ուժեղացնի ճնշումը Ռուսաստանի նկատմամբ։ Կալասը հավելել է` ԵՄ֊ի ճնշումը պետք է շարունակվի այնքան, մինչև Մոսկվան դադարեցնի պատերազմը։ Նա չի նշել պատժամիջոցների ցանկում ներառված անձանց անունները։

EU imposes sanctions on five individuals linked to the Russian defense industry
The EU's foreign policy chief, Josep Borrell, announced on August 7 that five individuals linked to the Russian defense industry have been added to the EU's sanctions list to increase pressure on Moscow. He wrote this on the social media platform X.
“In response to recent Russian airstrikes, the EU has today approved new sanctions against five individuals associated with the Russian defense industry,” he stated on X.
He noted that each new attack on Ukraine is another reason for Europe to strengthen its pressure on Russia. Borrell added that EU pressure should continue until Moscow stops the war. He did not disclose the names of those included in the sanctions list.