ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասն օգոստոսի 7-ին հայտարարել է, որ Մոսկվայի վրա ճնշումն ուժեղացնելու համար Եվրամիության պատժամիջոցների ցուցակում ավելացվել է Ռուսաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ կապված ևս հինգ անձ։ Այս մասին նա գրել է X հարթակում:
«Ի պատասխան վերջերս Ռուսաստանի մի շարք ավիահարվածների` ԵՄ-ն այսօր հավանություն է տվել նոր պատժամիջոցների հինգ անձանց նկատմամբ, որոնք առնչություն ունեն Ռուսաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ», – գրել է նա X սոցիալական ցանցում:
Նա նշել է, որ Ուկրաինայի դեմ յուրաքանչյուր նոր հարձակում ևս մեկ պատճառ է, որ Եվրոպան ուժեղացնի ճնշումը Ռուսաստանի նկատմամբ։ Կալասը հավելել է` ԵՄ֊ի ճնշումը պետք է շարունակվի այնքան, մինչև Մոսկվան դադարեցնի պատերազմը։ Նա չի նշել պատժամիջոցների ցանկում ներառված անձանց անունները։

ЕС ввел санкции против пяти лиц, связанных с российским оборонным комплексом
Глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель 7 августа заявил, что для усиления давления на Москву в список санкций Европейского Союза добавлены еще пять человек, связанных с российским оборонным комплексом. Об этом он написал в социальной сети X.
«В ответ на недавние авиаудары России, ЕС сегодня одобрил новые санкции против пяти человек, которые имеют отношение к российскому оборонному комплексу», – написал он в X.
Он отметил, что каждое новое нападение на Украину является еще одной причиной для Европы усилить давление на Россию. Боррель добавил, что давление ЕС должно продолжаться до тех пор, пока Москва не прекратит войну. Он не назвал имена лиц, включенных в список санкций.