ԵՄ-ն Ուկրաինային Անկախության օրը հաստատել է 6.1 միլիարդ եվրոյի ռազմական օգնությունը։ Այն Եվրամիության կողմից Ուկրաինային 2026 և 2027 թվականների համար նախատեսված 90 միլիարդ եվրոյի աջակցության վարկի մաս է։ Այն նախատեսված է ռուսական ներխուժումից պաշտպանվելու նպատակով։
Եվրահանձնաժողովի տվյալներով՝ միջոցները նախատեսվում են հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի, հրթիռների, զինամթերքի և ռադարների ձեռքբերման համար։ Գումարը կտրամադրվի այն բանից հետո, երբ Կիևը կներկայացնի պաշտպանական ոլորտի ընկերությունների հետ կնքված պայմանագրերը։
Եվրոպացի առաջնորդները Կիևում այսօր հավաքվել են՝ նշելու Ուկրաինայի անկախության 35-րդ ամյակը։
Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիհան X-ում լուսանկարներ է հրապարակել՝ Կիևի երկաթուղային կայարանում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Էնդի Բըրնհեմին, Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Լյուկ Ֆրիդենին, Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուին և Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսին դիմավորելիս։

ЕС подтвердил военную помощь Украине в размере 6.1 миллиарда евро в день независимости страны. Это часть кредита в 90 миллиардов евро, предусмотренного для Украины на 2026 и 2027 годы. Помощь предназначена для защиты от российской агрессии.
По данным Европейской комиссии, средства будут направлены на закупку систем противовоздушной и противоракетной обороны, ракет, боеприпасов и радаров. Деньги будут выделены после того, как Киев представит контракты с оборонными компаниями.
Европейские лидеры сегодня собрались в Киеве, чтобы отметить 35-ю годовщину независимости Украины.
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибих опубликовал фотографии, на которых он встречает президента Европейского совета Шарля Мишеля, премьер-министра Великобритании Энди Бернхэма, премьер-министра Люксембурга Ксавье Беттеля, президента Молдовы Майю Санду и президента Эстонии Алар Кариса на Киевском железнодорожном вокзале.
Также запланирована видеоконференция стран, поддерживающих Украину, в рамках «Коалиции добровольцев».