ԵՄ-ն Ուկրաինային Անկախության օրը հաստատել է 6.1 միլիարդ եվրոյի ռազմական օգնությունը։ Այն Եվրամիության կողմից Ուկրաինային 2026 և 2027 թվականների համար նախատեսված 90 միլիարդ եվրոյի աջակցության վարկի մաս է։ Այն նախատեսված է ռուսական ներխուժումից պաշտպանվելու նպատակով։
Եվրահանձնաժողովի տվյալներով՝ միջոցները նախատեսվում են հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի, հրթիռների, զինամթերքի և ռադարների ձեռքբերման համար։ Գումարը կտրամադրվի այն բանից հետո, երբ Կիևը կներկայացնի պաշտպանական ոլորտի ընկերությունների հետ կնքված պայմանագրերը։
Եվրոպացի առաջնորդները Կիևում այսօր հավաքվել են՝ նշելու Ուկրաինայի անկախության 35-րդ ամյակը։
Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիհան X-ում լուսանկարներ է հրապարակել՝ Կիևի երկաթուղային կայարանում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Էնդի Բըրնհեմին, Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Լյուկ Ֆրիդենին, Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուին և Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսին դիմավորելիս։

EU to Provide Ukraine with €6.1 Billion in Military Aid
The EU has confirmed military aid to Ukraine amounting to €6.1 billion on the country's Independence Day. This is part of a €90 billion support loan from the EU for Ukraine for 2026 and 2027. The aid is intended to help defend against Russian aggression.
According to the European Commission, the funds will be used for the acquisition of air and missile defense systems, missiles, ammunition, and radars. The money will be disbursed after Kyiv presents contracts with defense companies.
European leaders gathered in Kyiv today to celebrate the 35th anniversary of Ukraine's independence.
Ukrainian Foreign Minister Andriy Sybih shared photos on X of his meeting with President of the European Council Charles Michel, UK Prime Minister Andy Burnham, Luxembourg Prime Minister Xavier Bettel, Moldovan President Maia Sandu, and Estonian President Alar Karis at Kyiv's railway station.