ԵՄ-ն կավելացնի Մարոկկոյին տրամադրվող ֆինանսավորումը՝ անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարելու համար
Եվրոպական միությունը մտադիր է ավելացնել Մարոկկոյին տրամադրվող ֆինանսավորումը՝ ընդհանուր սահմանների պաշտպանությունն ուժեղացնելու և անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարելու նպատակով։ Այդ մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք արդեն աշխատում ենք Մարոկկոյի իշխանությունների հետ՝ ԵՄ-ի հետ ավելի կառուցվածքային և հեռանկարային գործընկերություն հաստատելու ուղղությամբ։ Մենք կարող ենք ամրապնդել սահմանների կառավարումն ու վաղ ազդարարման համակարգը, ինչպես նաև ավելացնել Մարոկկոյին տրամադրվող տեխնիկական և ֆինանսական աջակցությունը»,- ասված է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի՝ Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսին ուղղված նամակում։
2021-2024 թվականների ընթացքում ԵՄ-ն արդեն 222 միլիոն եվրո է հատկացրել Մարոկկոյին՝ միգրացիայի կառավարման նպատակով, և նախատեսվում է մինչև 2027 թվականի ավարտը տրամադրել ևս 190 միլիոն եվրո։ Նախատեսվում է, որ նոր ֆինանսավորումը կներառվի ԵՄ-ի և Մարոկկոյի միջև ներկայումս մշակվող ռազմավարական և համապարփակ գործընկերության համաձայնագրում, որը Բրյուսելը նպատակ ունի կնքել մինչև 2026 թվականի ավարտը։

The European Union plans to increase funding to Morocco to strengthen overall border protection and combat illegal migration. This was reported by RIA Novosti.
"We are already working with the Moroccan authorities to establish a more structured and forward-looking partnership with the EU. We can strengthen border management and the early warning system, as well as increase the technical and financial support provided to Morocco," said a letter from European Commission President Ursula von der Leyen to Spanish Prime Minister Pedro Sánchez.
From 2021 to 2024, the EU has already allocated 222 million euros to Morocco for migration management, and it is planned to allocate another 190 million euros by the end of 2027. The new funding is expected to be included in the strategic and comprehensive partnership agreement currently being developed between the EU and Morocco, which Brussels aims to sign by the end of 2026.