ԵՄ-ն կավելացնի Մարոկկոյին տրամադրվող ֆինանսավորումը՝ անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարելու համար
Եվրոպական միությունը մտադիր է ավելացնել Մարոկկոյին տրամադրվող ֆինանսավորումը՝ ընդհանուր սահմանների պաշտպանությունն ուժեղացնելու և անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարելու նպատակով։ Այդ մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք արդեն աշխատում ենք Մարոկկոյի իշխանությունների հետ՝ ԵՄ-ի հետ ավելի կառուցվածքային և հեռանկարային գործընկերություն հաստատելու ուղղությամբ։ Մենք կարող ենք ամրապնդել սահմանների կառավարումն ու վաղ ազդարարման համակարգը, ինչպես նաև ավելացնել Մարոկկոյին տրամադրվող տեխնիկական և ֆինանսական աջակցությունը»,- ասված է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի՝ Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսին ուղղված նամակում։
2021-2024 թվականների ընթացքում ԵՄ-ն արդեն 222 միլիոն եվրո է հատկացրել Մարոկկոյին՝ միգրացիայի կառավարման նպատակով, և նախատեսվում է մինչև 2027 թվականի ավարտը տրամադրել ևս 190 միլիոն եվրո։ Նախատեսվում է, որ նոր ֆինանսավորումը կներառվի ԵՄ-ի և Մարոկկոյի միջև ներկայումս մշակվող ռազմավարական և համապարփակ գործընկերության համաձայնագրում, որը Բրյուսելը նպատակ ունի կնքել մինչև 2026 թվականի ավարտը։

ЕС увеличит финансирование Марокко для борьбы с незаконной миграцией
Европейский Союз намерен увеличить финансирование Марокко для укрепления общей защиты границ и борьбы с незаконной миграцией. Об этом сообщает «РИА Новости».
«Мы уже работаем с властями Марокко над установлением более структурного и перспективного партнерства с ЕС. Мы можем укрепить управление границами и систему раннего предупреждения, а также увеличить техническую и финансовую поддержку, предоставляемую Марокко», — говорится в письме президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен к премьер-министру Испании Педро Санчесу.
С 2021 по 2024 годы ЕС уже выделил 222 миллиона евро Марокко для управления миграцией, и планируется выделить еще 190 миллионов евро до конца 2027 года. Ожидается, что новое финансирование будет включено в стратегическое и всеобъемлющее соглашение о партнерстве, которое в настоящее время разрабатывается между ЕС и Марокко и которое Брюссель намерен подписать до конца 2026 года.