«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, որ պահանջում էր նիստերը երկարացնել և հասցնել մինչև անգամ 24:00-ն, 50 տոկոսով բացակայում է ԱԺ դահլիճից, շուրջ 80 տոկոսով բացակայում է նաև «Հայաստան» դաշինքը:
Նշեմ, որ քննարկումներից բացակայում է նաև օրվա երկրորդ կեսի «հերսո, Եվրոպական ինտեգրման հարցերով հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Հարություն Հարությունյանը, որը, ըստ ժանրի կանոնների, պետք է լսեր մեր ելույթներն ու արձագանքեր դրանց»:
Այս մասին ԱԺ-ում իր ելույթում ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:
Նա հավելել է, որ անդրադառնալով Եվրոպական ինտեգրման գործընթացին, կարող է նշել, որ այդ գործընթացը չի ավարտվում Եվրոպական միության անդամակցությամբ, դա չվերջացող գործընթաց է:
«Եվրոպական ինտեգրման հանգրվանը Եվրոպական միությանն անդամակցությունն է ասելը, սխալ է. Թեկնածուն, մեղմ ասած, չի պատկերացնում, թե ինչ է եվրոպական ինտեգրումը. Պարոն Հարությունյան, երբ արդեն ասել եք, որ ԵՄ անդամակցությանը կողմ եք, հույս ունեմ՝ եթե հանկարծ ինչ-որ պահի քննարկում լինի Ուկրաինայում առաքելություն տեղակայելու մասին, դուք կողմ կքվեարկեք:
Ի դեպ, Եվրոպական միության անդամակցությունը հացի հերթ չի, որ դուք ներկայացնում եք՝ երկրները հերթ են կանգնած: Դա քայլերի հաջորդականություն է, հացի հերթ չէ, որ երկրներին հերթով վաճառեն անդամակցությունը:
Հարց է առաջանում՝ դուք այս հանձնաժողովն ընտրել եք, որ վերահսկե՞ք ԵՄ անդամակցությունը, թե՞ վերահսկեք, որ նման գործընթաց չսկսվի:
Որպես Եվրոպական ինտեգրման ջահը վերցրած քաղաքական ուժ, դուք այս ամբիոնից չեք կարողանում անգամ ասել՝ հիբրիդային սպառնալիքները գալիս էին Ռուսաստանից, Ուկրաինան Եվրամիության անդամակցության թեկնածու է և պետք է շատ նորմալ ընդունեք Զելենսկու այցը:
Մարդը, որն ուզում է առաջնորդել այս հանձնաժողովը, պետք է ունենա մինիմալ գիտելիքներ, որ կարողանա առաջ տանել օրակարգը:
Սցենարը կարող է կրկնվել. ընտրել եք Եվրաինտեգրման հանձնաժողովը, որ կրկնեք Սերժ Սարգսյանի սցենարը, մենք 13 թիվը տեսել ենք»,- ասել է Ղազարյանը՝ դիմելով Եվրոպական ինտեգրման հարցերով հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Հարություն Հարությունյանին:
Հիշեցնենք՝ Ազգային ժողովի «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցությունը եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Հարություն Հարությունյանի թեկնածությունը։

Членство в ЕС — это не очередь за хлебом, как вы это представляете, необходимо иметь минимальные знания. Газарян
Новости | 2026/08/22 22:01
Сона Газарян обсудила процесс европейской интеграции
«Сильная Армения» требует продлить заседания и довести их до 24:00, при этом 50% отсутствует в зале Национального Собрания, около 80% отсутствует также в «Армянском» блоке:
Следует отметить, что отсутствует также и кандидат на пост председателя комиссии по вопросам европейской интеграции Арутюн Арутюнян, который, согласно жанровым правилам, должен был слушать наши выступления и реагировать на них:
Об этом в своем выступлении в НС заявила депутат фракции «Гражданский договор» Сона Газарян:
Она добавила, что, говоря о процессе европейской интеграции, можно отметить, что этот процесс не заканчивается членством в Европейском Союзе, это бесконечный процесс:
«Говорить, что этапом европейской интеграции является членство в Европейском Союзе, неверно. Кандидат, мягко говоря, не понимает, что такое европейская интеграция. Господин Арутюнян, когда вы уже сказали, что поддерживаете членство в ЕС, надеюсь, если вдруг возникнет обсуждение о размещении миссии в Украине, вы проголосуете за это:
Кстати, членство в Европейском Союзе — это не очередь за хлебом, как вы это представляете — страны стоят в очереди. Это последовательность шагов, не очередь, чтобы продавать членство странам:
Возникает вопрос, выбрали ли вы эту комиссию, чтобы контролировать членство в ЕС или контролировать, чтобы такой процесс не начался:
Как политическая сила, взявшая на себя роль факела европейской интеграции, вы даже не можете сказать с этой трибуны, что гибридные угрозы исходили из России, Украина является кандидатом на членство в ЕС и вы должны нормально воспринимать визит Зеленского:
Человек, который хочет возглавить эту комиссию, должен иметь минимальные знания, чтобы продвигать повестку:
Сценарий может повториться. Вы выбрали Комиссию по евроинтеграции, чтобы повторить сценарий Сержа Саргсяна, мы видели 13 номер», — сказала Газарян, обращаясь к кандидату на пост председателя Комиссии по вопросам европейской интеграции Арутюняну:
Напоминаем, что фракция «Сильная Армения» выдвинула кандидатуру Арутюняна на пост председателя постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции.