«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, որ պահանջում էր նիստերը երկարացնել և հասցնել մինչև անգամ 24:00-ն, 50 տոկոսով բացակայում է ԱԺ դահլիճից, շուրջ 80 տոկոսով բացակայում է նաև «Հայաստան» դաշինքը:
Նշեմ, որ քննարկումներից բացակայում է նաև օրվա երկրորդ կեսի «հերսո, Եվրոպական ինտեգրման հարցերով հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Հարություն Հարությունյանը, որը, ըստ ժանրի կանոնների, պետք է լսեր մեր ելույթներն ու արձագանքեր դրանց»:
Այս մասին ԱԺ-ում իր ելույթում ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:
Նա հավելել է, որ անդրադառնալով Եվրոպական ինտեգրման գործընթացին, կարող է նշել, որ այդ գործընթացը չի ավարտվում Եվրոպական միության անդամակցությամբ, դա չվերջացող գործընթաց է:
«Եվրոպական ինտեգրման հանգրվանը Եվրոպական միությանն անդամակցությունն է ասելը, սխալ է. Թեկնածուն, մեղմ ասած, չի պատկերացնում, թե ինչ է եվրոպական ինտեգրումը. Պարոն Հարությունյան, երբ արդեն ասել եք, որ ԵՄ անդամակցությանը կողմ եք, հույս ունեմ՝ եթե հանկարծ ինչ-որ պահի քննարկում լինի Ուկրաինայում առաքելություն տեղակայելու մասին, դուք կողմ կքվեարկեք:
Ի դեպ, Եվրոպական միության անդամակցությունը հացի հերթ չի, որ դուք ներկայացնում եք՝ երկրները հերթ են կանգնած: Դա քայլերի հաջորդականություն է, հացի հերթ չէ, որ երկրներին հերթով վաճառեն անդամակցությունը:
Հարց է առաջանում՝ դուք այս հանձնաժողովն ընտրել եք, որ վերահսկե՞ք ԵՄ անդամակցությունը, թե՞ վերահսկեք, որ նման գործընթաց չսկսվի:
Որպես Եվրոպական ինտեգրման ջահը վերցրած քաղաքական ուժ, դուք այս ամբիոնից չեք կարողանում անգամ ասել՝ հիբրիդային սպառնալիքները գալիս էին Ռուսաստանից, Ուկրաինան Եվրամիության անդամակցության թեկնածու է և պետք է շատ նորմալ ընդունեք Զելենսկու այցը:
Մարդը, որն ուզում է առաջնորդել այս հանձնաժողովը, պետք է ունենա մինիմալ գիտելիքներ, որ կարողանա առաջ տանել օրակարգը:
Սցենարը կարող է կրկնվել. ընտրել եք Եվրաինտեգրման հանձնաժողովը, որ կրկնեք Սերժ Սարգսյանի սցենարը, մենք 13 թիվը տեսել ենք»,- ասել է Ղազարյանը՝ դիմելով Եվրոպական ինտեգրման հարցերով հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Հարություն Հարությունյանին:
Հիշեցնենք՝ Ազգային ժողովի «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցությունը եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Հարություն Հարությունյանի թեկնածությունը։

EU membership is not a bread line as you present it, minimal knowledge is required. Ghazaryan
The "Strong Armenia" bloc, which demanded to extend the sessions until 24:00, is 50% absent from the National Assembly hall, and about 80% is also absent from the "Armenia" bloc:
It should be noted that the candidate for the position of chairman of the commission on European integration, Harutyun Harutyunyan, is also absent from the discussions in the second half of the day, who, according to genre rules, should have listened to our speeches and responded to them:
This was stated by Sona Ghazaryan, a deputy of the "Civil Contract" faction, in her speech in the National Assembly:
She added that, addressing the European integration process, it can be noted that this process does not end with membership in the European Union; it is an endless process:
"To say that the destination of European integration is membership in the European Union is incorrect. The candidate, to put it mildly, does not understand what European integration is. Mr. Harutyunyan, when you have already said that you support EU membership, I hope that if there is a discussion about deploying a mission in Ukraine at some point, you will vote in favor:
By the way, membership in the European Union is not a bread line, as you present it — countries are not standing in line. It is a sequence of steps, not a queue to sell membership to countries:
The question arises: did you choose this commission to monitor EU membership or to monitor that such a process does not begin:
As a political force that has taken on the role of the torchbearer of European integration, you cannot even say from this podium that hybrid threats were coming from Russia, Ukraine is a candidate for EU membership, and you should accept Zelensky's visit very normally:
The person who wants to lead this commission should have minimal knowledge to advance the agenda:
The scenario may repeat: you have chosen the Eurointegration commission to repeat the scenario of Serge Sargsyan; we have seen the number 13," Ghazaryan said, addressing the candidate for the position of chairman of the Commission on European Integration, Harutyun Harutyunyan:
Let us remind you that the "Strong Armenia" faction has nominated Harutyunyan for the position of chairman of the permanent commission on European integration.