Էլեկտրական ցանցերի կառավարումը կհանձնվի մասնավոր ընկերության
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Էլեկտրական ցանցերի ընկերությունը (ԷՍԱ) կհանձնվի մասնավոր ընկերության կառավարությանը: Այս մասին նա ասաց օգոստոսի 6-ին կառավարության նիստում:
Փաշինյանի խոսքով, կառավարումը պետք է փոխանցվի մասնավոր ընկերության, իսկ պետական սեփականությունը պետք է մասնավորացվի:
«Մենք պետք է բաց և թափանցիկ մրցույթների միջոցով վաճառենք, սակայն պետությունը պետք է պահի որոշակի բաժնեմաս և տեղեր տնօրենների խորհրդում», - նշեց նա:
ԷՍԱ-ն 2016 թվականից պատկանում է Տաշիր խմբին:
2025 թվականին Փաշինյանը հայտարարեց, որ նախատեսում է պետականացնել ընկերությունը, իսկ 2026 թվականի մարտին կառավարությունը պատրաստվում է ամբողջովին ազգայինացնել ընկերության բաժնեմասերը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Электрические сети Армении (ЭСА) будут переданы в доверительное управление частной компании. Об этом он сообщил на заседании правительства 6 августа:
По словам Пашиняна, управление должно перейти к частной компании, а государственные активы необходимо будет приватизировать:
«Мы должны продать их через открытые и прозрачные конкурсы, но государство должно сохранить определенный пакет акций и места в советах директоров», - отметил он:
ЭСА принадлежит группе компаний Ташир с 2016 года:
В 2025 году Пашинян объявил о намерении национализировать компанию, а в марте 2026 года правительство готовится к полной национализации акций компании: