Էլեկտրական ցանցերի կառավարումը կհանձնվի մասնավոր ընկերության
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Էլեկտրական ցանցերի ընկերությունը (ԷՍԱ) կհանձնվի մասնավոր ընկերության կառավարությանը: Այս մասին նա ասաց օգոստոսի 6-ին կառավարության նիստում:
Փաշինյանի խոսքով, կառավարումը պետք է փոխանցվի մասնավոր ընկերության, իսկ պետական սեփականությունը պետք է մասնավորացվի:
«Մենք պետք է բաց և թափանցիկ մրցույթների միջոցով վաճառենք, սակայն պետությունը պետք է պահի որոշակի բաժնեմաս և տեղեր տնօրենների խորհրդում», - նշեց նա:
ԷՍԱ-ն 2016 թվականից պատկանում է Տաշիր խմբին:
2025 թվականին Փաշինյանը հայտարարեց, որ նախատեսում է պետականացնել ընկերությունը, իսկ 2026 թվականի մարտին կառավարությունը պատրաստվում է ամբողջովին ազգայինացնել ընկերության բաժնեմասերը:

Electric Networks of Armenia to be transferred to private management - Pashinyan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the Electric Networks of Armenia (ENA) will be transferred to private management. He made this statement during a government meeting on August 6:
According to Pashinyan, the management should be handed over to a private company, and state-owned enterprises need to be privatized:
"We should sell them through open and transparent competitions, but the state should retain a certain share and seats on the boards of directors," he noted:
ENA has been owned by the Tashir group since 2016:
In 2025, Pashinyan announced plans to nationalize the company, and in March 2026, the government is preparing for the full nationalization of the company's shares: