«Էներգետիկ առևտուրը չպետք է բացառություն լինի Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմ առևտրից», - ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը՝ պատասխանելով Ադրբեջանից Հայաստան էլեկտրաէներգիայի հնարավոր մատակարարման մասին լրագրողի հարցին:
«Ինչ վերաբերում է ընդհանրապես էներգակիրներ կամ էներգիա ներկրելուն ու արտահանելուն, որքան ավելի բաց ճանապարհներ և ավելի շատ հնարավորություններ լինեն տարբեր աղբյուրներից էներգիա ու էներգակիրներ ներկրելու և արտահանելու համար, դա Հայաստանի օգուտն է։
Գազ ու նավթ ներկրելը, էլեկտրաէներգիա արտահանելը՝ էներգետիկ փոխանակությունը, առևտուրը, վաճառքն ու գնումը, ինչպես մյուս բոլոր ապրանքներն ու ծառայությունները, իհարկե, չպետք է բացառություն լինեն երկկողմ առևտրից։ Մենք, օրինակ, էլեկտրաէներգիայի ավելցուկ ունենք, որի սպառման ուղղությունները որոշ սեզոնների նույնիսկ փնտրում ենք։ Գիտեք, որ էլեկտրաէներգիա ենք արտահանում Իրան և Վրաստան»,- ասաց Եղոյանը:

Экспортируем электроэнергию в Иран и Грузию
«Энергетическая торговля не должна быть исключением из двусторонней торговли между Арменией и Азербайджаном», - сказал депутат фракции «Гражданский договор» Арман Егиоян, отвечая на вопрос журналиста о возможных поставках электроэнергии из Азербайджана в Армению:
«Что касается импорта и экспорта энергетических ресурсов или энергии в целом, чем больше будет открытых путей и возможностей для импорта и экспорта энергии и энергетических ресурсов из разных источников, тем больше пользы это принесет Армении.
Импорт газа и нефти, экспорт электроэнергии, энергетический обмен, торговля, покупка и продажа, как и все другие товары и услуги, конечно, не должны быть исключением из двусторонней торговли. У нас, например, есть избыток электроэнергии, для которой мы даже ищем направления потребления в определенные сезоны. Вы знаете, что мы экспортируем электроэнергию в Иран и Грузию», - сказал Егиоян.