ՄԱԿ-ի կանխատեսումների համաձայն՝ մինչև հաջորդ տարվա վերջ 45 երկրներում՝ մոտ 50 միլիոն մարդ, կհայտնվի սուր սովի մեջ՝ արագ զարգացող Էլ Նինյո եղանակային համակարգի պատճառով։ Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը։
Միլիոնավոր մարդիկ, որոնք արդեն իսկ բախվում են սովի՝ Աֆրիկայի որոշ մասերում տարիներ շարունակ տևած երաշտի և Իրանի պատերազմից առաջացած սննդամթերքի գների վրա ճնշման պատճառով։
Վերլուծության համաձայն՝ Կենտրոնական և Հարավային Ամերիկան, Կարիբյան ավազանը և Հարավային Աֆրիկան, հավանաբար, ամենաշատը կտուժեն։ Հարավային և Հարավարևելյան Ասիայում, հավանաբար, սովորականից քիչ տեղումներ կլինեն, ինչը լուրջ խնդիրներ կառաջացնի գյուղատնտեսության և ֆերմերների համար: Այս տարվա Էլ Նինյոն՝ եղանակային համակարգ, որը զարգանում է Խաղաղ օվկիանոսում մի քանի տարին մեկ և փոփոխություններ է մտցնում ամբողջ աշխարհում տեղումների օրինաչափություններում, համարվում է ամենաուժեղը վերջին առնվազն 70 տարվա ընթացքում:
Այս տարվա սկզբին մասնագետները նշել էին, որ ուժեղ Էլ Նինյոն կարող է զուգորդվել գլոբալ տաքացման հետ՝ արձանագրելով գրանցված ամենատաք տարին կամ այս տարի, կամ, ավելի հավանական է, 2027 թվականին:
Նշենք, որ 2015-16 թվականների Էլ Նինյոյի ժամանակ մոտ 60 միլիոնից 100 միլիոն մարդ տուժել էր սննդային անապահովությունից։
Գիտնականները կանխատեսում են, որ Խաղաղ օվկիանոսում զարգացող Էլ-Նինյոն կդառնա գրանցված ամենաուժեղներից մեկը։ Այնուամենայնիվ, կլիմայագետները նաև սկսել են քննարկել Ատլանտյան օվկիանոսում անսովոր երևույթի՝ Ատլանտյան Լա-Նինյայի հնարավոր ձևավորումը։
Մայամիի համալսարանի (ԱՄՆ) օվկիանոսագիտության ամբիոնի գիտնականները կարծում են, որ դեռ վաղ է Ատլանտյան Լա-Նինյան կայացած փաստ հայտարարել։ Այնուամենայնիվ, Ատլանտյան օվկիանոսի որոշ շրջաններում հետազոտողներն արդեն գրանցել են անբնական ցածր ջերմաստիճաններ և բարձր են գնահատել Ատլանտյան Լա-Նինյայի ձևավորման հավանականությունը։
Խաղաղօվկիանոսյան Լա-Նինյան ազդում է աշխարհի բազմաթիվ տարածաշրջանների կլիմայի վրա, մինչդեռ Ատլանտյան Լա-Նինյայի ազդեցությունն ավելի տեղային է։ Արևմտյան Աֆրիկայում և Սահելի շրջանում սպասվում է տեղումների ավելացում։ Բրազիլիայի հյուսիս-արևելքում, հակառակը, տեղումները կարող են նվազել։
Կաբո Վերդեի շրջանում կարող է նվազել արևադարձային ցիկլոնների ակտիվությունը, ինչը կարող է անուղղակի ազդեցություն ունենալ նաև Ատլանտյան փոթորիկների սեզոնի վրա։ Գիտնականները ներկայումս Ատլանտյան Լա-Նինյան դիտարկում են որպես հնարավոր սցենարներից միայն մեկը։ Միևնույն ժամանակ, Խաղաղօվկիանոսյան Էլ-Նինյոն արդեն զարգանում է։ Կլիմայագետները կանխատեսում են, որ այս երևույթն ավելի կսրվի։ Հետազոտողները չեն բացառում այն հավանականությունը, որ այս տարվա երևույթը կարող է դասվել դիտարկումների պատմության մեջ ամենախոշորների շարքին։

El Niño could push 50 million people into hunger by the end of next year
According to UN forecasts, by the end of next year, 50 million people in 45 countries will face acute hunger due to the rapidly developing El Niño weather system. This is reported by The Guardian-.
Millions of people are already facing hunger due to prolonged droughts in parts of Africa and pressure on food prices caused by the war in Iran.
Analysis suggests that Central and South America, the Caribbean, and Southern Africa are likely to be the hardest hit. In South and Southeast Asia, there will likely be less rainfall than usual, which will create serious problems for agriculture and farmers. This year's El Niño, a weather system that develops in the Pacific Ocean every few years and alters global precipitation patterns, is considered the strongest in at least 70 years.
Earlier this year, experts noted that a strong El Niño could coincide with global warming, marking the hottest year on record either this year or, more likely, in 2027.
It is worth noting that during the El Niño of 2015-16, between 60 million and 100 million people suffered from food insecurity.
Scientists predict that the developing El Niño in the Pacific Ocean will become one of the strongest on record. However, climatologists have also begun discussing the potential formation of an unusual phenomenon in the Atlantic Ocean — Atlantic La Niña.
Scientists from the University of Miami (USA) believe it is too early to declare the Atlantic La Niña a settled fact. However, researchers have already recorded abnormally low temperatures in some areas of the Atlantic Ocean and have rated the likelihood of Atlantic La Niña formation as high.
The Pacific La Niña affects the climate of many regions around the world, while the impact of Atlantic La Niña is more localized. Increased rainfall is expected in Western Africa and the Sahel region. In northeastern Brazil, on the contrary, rainfall may decrease.
In the Cabo Verde region, the activity of tropical cyclones may decrease, which could also indirectly affect the Atlantic storm season. Scientists currently view Atlantic La Niña as just one of several possible scenarios. Meanwhile, the Pacific El Niño is already developing. Climatologists predict that this phenomenon will intensify. Researchers do not rule out the possibility that this year's phenomenon could rank among the largest in the history of observations.