ՄԱԿ-ի կանխատեսումների համաձայն՝ մինչև հաջորդ տարվա վերջ 45 երկրներում՝ մոտ 50 միլիոն մարդ, կհայտնվի սուր սովի մեջ՝ արագ զարգացող Էլ Նինյո եղանակային համակարգի պատճառով։ Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը։
Միլիոնավոր մարդիկ, որոնք արդեն իսկ բախվում են սովի՝ Աֆրիկայի որոշ մասերում տարիներ շարունակ տևած երաշտի և Իրանի պատերազմից առաջացած սննդամթերքի գների վրա ճնշման պատճառով։
Վերլուծության համաձայն՝ Կենտրոնական և Հարավային Ամերիկան, Կարիբյան ավազանը և Հարավային Աֆրիկան, հավանաբար, ամենաշատը կտուժեն։ Հարավային և Հարավարևելյան Ասիայում, հավանաբար, սովորականից քիչ տեղումներ կլինեն, ինչը լուրջ խնդիրներ կառաջացնի գյուղատնտեսության և ֆերմերների համար: Այս տարվա Էլ Նինյոն՝ եղանակային համակարգ, որը զարգանում է Խաղաղ օվկիանոսում մի քանի տարին մեկ և փոփոխություններ է մտցնում ամբողջ աշխարհում տեղումների օրինաչափություններում, համարվում է ամենաուժեղը վերջին առնվազն 70 տարվա ընթացքում:
Այս տարվա սկզբին մասնագետները նշել էին, որ ուժեղ Էլ Նինյոն կարող է զուգորդվել գլոբալ տաքացման հետ՝ արձանագրելով գրանցված ամենատաք տարին կամ այս տարի, կամ, ավելի հավանական է, 2027 թվականին:
Նշենք, որ 2015-16 թվականների Էլ Նինյոյի ժամանակ մոտ 60 միլիոնից 100 միլիոն մարդ տուժել էր սննդային անապահովությունից։
Գիտնականները կանխատեսում են, որ Խաղաղ օվկիանոսում զարգացող Էլ-Նինյոն կդառնա գրանցված ամենաուժեղներից մեկը։ Այնուամենայնիվ, կլիմայագետները նաև սկսել են քննարկել Ատլանտյան օվկիանոսում անսովոր երևույթի՝ Ատլանտյան Լա-Նինյայի հնարավոր ձևավորումը։
Մայամիի համալսարանի (ԱՄՆ) օվկիանոսագիտության ամբիոնի գիտնականները կարծում են, որ դեռ վաղ է Ատլանտյան Լա-Նինյան կայացած փաստ հայտարարել։ Այնուամենայնիվ, Ատլանտյան օվկիանոսի որոշ շրջաններում հետազոտողներն արդեն գրանցել են անբնական ցածր ջերմաստիճաններ և բարձր են գնահատել Ատլանտյան Լա-Նինյայի ձևավորման հավանականությունը։
Խաղաղօվկիանոսյան Լա-Նինյան ազդում է աշխարհի բազմաթիվ տարածաշրջանների կլիմայի վրա, մինչդեռ Ատլանտյան Լա-Նինյայի ազդեցությունն ավելի տեղային է։ Արևմտյան Աֆրիկայում և Սահելի շրջանում սպասվում է տեղումների ավելացում։ Բրազիլիայի հյուսիս-արևելքում, հակառակը, տեղումները կարող են նվազել։
Կաբո Վերդեի շրջանում կարող է նվազել արևադարձային ցիկլոնների ակտիվությունը, ինչը կարող է անուղղակի ազդեցություն ունենալ նաև Ատլանտյան փոթորիկների սեզոնի վրա։ Գիտնականները ներկայումս Ատլանտյան Լա-Նինյան դիտարկում են որպես հնարավոր սցենարներից միայն մեկը։ Միևնույն ժամանակ, Խաղաղօվկիանոսյան Էլ-Նինյոն արդեն զարգանում է։ Կլիմայագետները կանխատեսում են, որ այս երևույթն ավելի կսրվի։ Հետազոտողները չեն բացառում այն հավանականությունը, որ այս տարվա երևույթը կարող է դասվել դիտարկումների պատմության մեջ ամենախոշորների շարքին։

Согласно прогнозам ООН, к концу следующего года в 45 странах около 50 миллионов человек окажутся в остром голоде из-за быстро развивающейся климатической системы Эль Ниньо. Об этом сообщает The Guardian-.
Миллионы людей, которые уже сталкиваются с голодом из-за многолетней засухи в некоторых частях Африки и давления на цены на продукты питания, вызванного войной в Иране.
По анализу, Центральная и Южная Америка, Карибский бассейн и Южная Африка, вероятно, пострадают больше всего. В Южной и Юго-Восточной Азии, вероятно, будет меньше осадков, что создаст серьезные проблемы для сельского хозяйства и фермеров. Эль Ниньо этого года, климатическая система, развивающаяся в Тихом океане раз в несколько лет и вносящая изменения в глобальные схемы осадков, считается самой сильной за последние как минимум 70 лет.
В начале этого года эксперты отметили, что сильный Эль Ниньо может сочетаться с глобальным потеплением, фиксируя самый теплый год в истории либо в этом году, либо, более вероятно, в 2027 году.
Следует отметить, что во время Эль Ниньо 2015-16 годов от нехватки продовольствия пострадало от 60 до 100 миллионов человек.
Ученые прогнозируют, что развивающийся в Тихом океане Эль Ниньо станет одним из самых сильных, когда-либо зарегистрированных. Тем не менее, климатологи также начали обсуждать возможность формирования необычного явления в Атлантическом океане — Атлантической Ла-Нинии.
Ученые из кафедры океанографии Университета Майами (США) считают, что пока рано говорить о состоявшемся факте Атлантической Ла-Нинии. Тем не менее, в некоторых районах Атлантического океана исследователи уже зафиксировали аномально низкие температуры и высоко оценили вероятность формирования Атлантической Ла-Нинии.
Тихоокеанская Ла-Ниния влияет на климат многих регионов мира, в то время как влияние Атлантической Ла-Нинии более локализовано. Ожидается увеличение осадков в Западной Африке и районе Сахеля. В северо-восточной Бразилии, наоборот, осадки могут уменьшиться.
В районе Кабо-Верде может снизиться активность тропических циклонов, что также может косвенно повлиять на сезон атлантических штормов. Ученые в настоящее время рассматривают Атлантическую Ла-Нинию как один из возможных сценариев. В то же время Тихоокеанский Эль Ниньо уже развивается. Климатологи прогнозируют, что это явление будет усугубляться. Исследователи не исключают вероятность того, что это явление может войти в историю как одно из самых крупных.