Էկոնոմիստը. Հայաստանի կառավարության ընդունած փոփոխությունները օրենքում
Հայաստանի կառավարության ընդունած փոփոխությունները օրենքում "Օրենքի կառուցվածքի և գործունեության մասին" առաջացնում են մի շարք խնդիրներ։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է տնտեսագետ Այկազ Ֆանյանը։
Նրա խոսքով, այս օրինագիծը նախատեսում է արտաքին գործերի նախարարության վերանվանումը՝ դարձնելով այն արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարություն, որը պետք է աջակցի արտաքին առևտրին և ներդրումների ներգրավմանը։
Ֆանյանը նշում է, որ այս փոփոխությունները կարող են հանգեցնել ժամանակի կորուստի, քանի որ նոր քաղաքականության ձևավորումը կարող է տևել մինչև երկու տարի։ Նա նաև ընդգծում է, որ արտահանման խթանման քաղաքականությունը պետք է լինի տնտեսության նախարարության պատասխանատվության տակ, սակայն փոփոխությունները սահմանափակում են նրա լիազորությունները։
Այսպիսով, տնտեսագետը կոչ է անում պատգամավորներին դեմ քվեարկել այս նախագծին՝ նշելով, որ այն կարող է վնասել Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը։

Принятые накануне кабмином Армении поправки в законе "О структуре и деятельности правительства" несут в себе ряд проблемных вопросов. Об этом на своей странице в Facebook пишет экономист Айказ Фанян.
По его словам, данный законопроект предлагает переименовать Министерство иностранных дел в Министерство иностранных дел и международной торговли, что должно закрепить за ним функции содействия внешней торговле и привлечения иностранных инвестиций.
Фанян также указывает на риски, связанные с потерей времени на формирование новой политики, что может занять до двух лет. Он подчеркивает, что политика в области стимулирования экспорта должна оставаться под контролем Министерства экономики, однако изменения ограничивают его полномочия.
Экономист призывает депутатов голосовать против этого законопроекта, так как он может негативно сказаться на экономическом развитии Армении.