Էկոնոմիստը. Հայաստանի կառավարության ընդունած փոփոխությունները օրենքում
Հայաստանի կառավարության ընդունած փոփոխությունները օրենքում "Օրենքի կառուցվածքի և գործունեության մասին" առաջացնում են մի շարք խնդիրներ։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է տնտեսագետ Այկազ Ֆանյանը։
Նրա խոսքով, այս օրինագիծը նախատեսում է արտաքին գործերի նախարարության վերանվանումը՝ դարձնելով այն արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարություն, որը պետք է աջակցի արտաքին առևտրին և ներդրումների ներգրավմանը։
Ֆանյանը նշում է, որ այս փոփոխությունները կարող են հանգեցնել ժամանակի կորուստի, քանի որ նոր քաղաքականության ձևավորումը կարող է տևել մինչև երկու տարի։ Նա նաև ընդգծում է, որ արտահանման խթանման քաղաքականությունը պետք է լինի տնտեսության նախարարության պատասխանատվության տակ, սակայն փոփոխությունները սահմանափակում են նրա լիազորությունները։
Այսպիսով, տնտեսագետը կոչ է անում պատգամավորներին դեմ քվեարկել այս նախագծին՝ նշելով, որ այն կարող է վնասել Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը։

Economist: Amendments to the Law by the Armenian Government Raise Concerns
The amendments adopted by the Armenian government to the law "On the Structure and Activities of the Government" raise several problematic issues. Economist Aikaz Fanyan expressed this on his Facebook page.
According to him, the proposed bill suggests renaming the Ministry of Foreign Affairs to the Ministry of Foreign Affairs and International Trade, which would assign it functions related to promoting foreign trade and attracting foreign investments.
Fanyan highlights the risks of losing time in forming new policies, which could take up to two years. He emphasizes that the policy for promoting exports should remain under the Ministry of Economy's control, but the changes limit its powers.
The economist urges deputies to vote against this bill, as it could negatively impact Armenia's economic development.