Եկեք՝ ԱԺ-ում քննարկենք «Հայփոստ»-ի, ԶՊՄԿ-ի, Ամուլսարի հարցերը, իրականացնենք աուդիտ. Տիգրան Աբրահամյան
Լուրեր | 2026/08/04 16:02
Տիգրան Աբրահամյանը առաջարկում է քննարկումներ անցկացնել պետական ընկերությունների վերաբերյալ
ԱԺ «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն առաջարկում է պետական մասնակցությամբ ընկերությունների գործունեության վերաբերյալ քննարկումներ, լսումներ անցկացվեն խորհրդարանում:
«Պարոն Կոնջորյան, ամենայն հարգանքով, ես չեմ ուզում այստեղ քննարկել, թե Ձր կինն ինչքան աշխատավարձ է ստանում, կարանք ստեղենք խորհրդարանական հարթակ, նաև այդ հարցերը քննարկենք։ Հիշատակում էիք, որ տարիներ առաջ այստեղ լսումներ են կազմակերպվել ու անցկացվել ՀԷՑ-ի գծով։ Մամուլը, մեր մյուս գործընկերները հարցեր են բարձրացնում, ասում են՝ «Հայփոստ»-ում այսպիսի վիճակ է, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում տենդերների հետ կապված այսպիսի վիճակն է, Ամուլսարում բարձր աշխատավարձով կառավարության ներկայացուցիչ կա։ Եկեք, քննարկենք, պարոն Թունյան»,-դիմելով ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ, ՔՊ-ական պատգամավոր Բաբկեն Թունյանին՝ ասաց Աբրահամյանը:
Որպես բիզնեսում ներգրավված մարդ նա առաջարկեց նաև այդ գործընթացում ներառել նաև աուդիտորական կազմակերպությունների, լսել այդ ընկերությունների կառավարման խորհուրդների ներկայացուցիչներին:
«Թող իրականացնեն ոչ միայն ֆինանսական, այլև տեխնիկական աուդիտ, ինչպես արել են տարիներ առաջ ՀԷՑ-ում, ստուգենք տենդերները»,-ասաց ընդդիմադիր ֆրակցիայի քարտուղարը:

Let's discuss the issues of 'Haypost', ZPMC, and Amulsar in the National Assembly and conduct an audit. Tigran Abrahamyan
News | 2026/08/04 16:02
Tigran Abrahamyan proposes to hold discussions on state companies
Tigran Abrahamyan, the secretary of the 'Strong Armenia' faction in the National Assembly, proposes to hold discussions and hearings in parliament regarding the activities of state-owned companies:
“Mr. Konjoryan, with all due respect, I do not want to discuss here how much your wife earns; we can create a parliamentary platform to discuss these issues as well. You mentioned that hearings were held here years ago regarding the HEC. The media and our other colleagues are raising questions, saying that there is such a situation in 'Haypost', such a situation regarding tenders in the Zangezur Copper-Molybdenum Combine, and there is a government representative in Amulsar with a high salary. Let’s discuss, Mr. Tunyan,” Abrahamyan said, addressing the former chairman of the permanent commission on economic issues of the NA, the CP deputy Babken Tunyan:
As someone involved in business, he also suggested including auditing companies in this process and hearing from representatives of the boards of directors of these companies:
“Let them conduct not only financial but also technical audits, as was done years ago in the HEC, let’s check the tenders,” said the secretary of the opposition faction: