Եղոյան. TRIPP-ը «Զանգեզուրի միջանցք» չէ
Արման Եղոյանը, Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից TRIPP-ը «Զանգեզուրի միջանցքով» հավասարեցնելու պահանջները, ասել է, որ Հայաստանում նման անվանումով ենթակառուցվածք չկա:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին խոսել է «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին, որ նա անվանել է երկարաժամկետ երազ:
Եղոյանը նշել է, որ կան ստորագրված փաստաթղթեր, հայտարարություններ և նույնիսկ նախագծային համաձայնագրեր, որոնցում «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը չի հանդիպում, հաղորդում է Aysor.am:
«Այդպիսի բան չկա: Քաղաքական խոսակցության մակարդակում շատ մարդիկ կարող են շատ բաներ ասել: Մենք նույնպես ասում ենք, որ Հայաստանում նման անվանումով ենթակառուցվածք չկա: Կա TRIPP նախագիծ, որը նույնպես կրում է Ադրբեջանի և ԱՄՆ նախագահների, ինչպես նաև Հայաստանի վարչապետի ստորագրությունները»,- ասել է նա:
Եղոյանը ավելացրել է, որ փոխադրային ուղիների բացումը օգտակար է երեք կողմերի համար:
Օգոստոսի 11-ին Ալիևը ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծումը Ադրբեջանի նախաձեռնությունն է և որ Ադրբեջանի հիմնական տարածքը իր անբաժանելի մասը՝ Նախիջևանը, կապելը երկարաժամկետ երազ է:
«Մենք վստահորեն և շատ հմտորեն շարժվում էինք այդ նպատակին, և այժմ մենք մոտեցել ենք դրա իրականացմանը»,- ասել է նա:

Егоян: TRIPP не является «Зангезурским коридором»
Арман Егоян, депутат от фракции «Гражданский договор» Национального собрания, комментируя требования Азербайджана, приравнивающие TRIPP к «Зангезурскому коридору», заявил, что в Армении нет инфраструктуры с таким названием.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев снова говорил о «Зангезурском коридоре», назвав его давней мечтой.
Егоян отметил, что есть подписанные документы, заявления и даже проекты соглашений, в которых не встречается выражение «Зангезурский коридор», сообщает Aysor.am.
«Такого нет. На уровне политического дискурса многие люди могут говорить много вещей. Мы также говорим, что в Армении нет инфраструктуры с таким названием. Есть проект TRIPP, который также подписан президентами Азербайджана и США, а также премьер-министром Армении», - сказал он.
Егоян добавил, что разблокировка транспортных маршрутов выгодна всем трем сторонам.
В интервью 11 августа Алиев заявил, что создание «Зангезурского коридора» является инициативой Азербайджана и что соединение основной территории Азербайджана с его неотъемлемой частью, Нахичеванью, является давней мечтой.
«Мы уверенно и очень искусно двигались к этой цели, и теперь мы близки к ее достижению», - сказал он.