Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) զգալի հետաքրքրություն է առաջացնում բազմաթիվ երկրների, այդ թվում՝ Չինաստանի և ԱՍԵԱՆ-ի երկրների շրջանում։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
«ԵԱՏՄ-ն սկսում է աշխարհի կողմից ընկալվել բոլորովին նոր ձևով։ Մենք տեսնում ենք հետաքրքրություն Միավորված Ազգերի Կազմակերպության կողմից, ԱՍԵԱՆ անդամ պետությունների կողմից, ինչպես նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կողմից։ Մենք բանակցություններ ենք վարում Հնդկաստանի հետ և ստորագրել ենք համաձայնագիր Ինդոնեզիայի հետ, որը Հարավարևելյան Ասիայի ամենամեծ տնտեսությունն է», - նշել է Օվերչուկը:
Նրա խոսքով, սա բնութագրում է ԵԱՏՄ-ի հանձնառությունը Եվրասիայի խաղաղ զարգացմանը: «Մենք իսկապես ձգտում ենք բարելավել Եվրասիայի մարդկանց կյանքի որակը, և, իհարկե, նաև Ռուսաստանում», - եզրափակել է նա:

ЕАЭС вызывает значительный интерес у многих стран мира
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) вызывает значительный интерес у многих стран, включая Китай и страны АСЕАН. Об этом заявил заместитель премьер-министра России Алексей Овечук:
«ЕАЭС начинает восприниматься миром совершенно по-новому. Мы видим интерес со стороны Организации Объединенных Наций, стран-членов АСЕАН, а также со стороны Китайской Народной Республики. Мы ведем переговоры с Индией и подписали соглашение с Индонезией, которая является крупнейшей экономикой Юго-Восточной Азии», - отметил Овечук:
По его словам, это характеризует приверженность ЕАЭС мирному развитию Евразии. «Мы действительно стремимся улучшить качество жизни людей в Евразии, и, конечно, в России», - заключил он: