Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) զգալի հետաքրքրություն է առաջացնում բազմաթիվ երկրների, այդ թվում՝ Չինաստանի և ԱՍԵԱՆ-ի երկրների շրջանում։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
«ԵԱՏՄ-ն սկսում է աշխարհի կողմից ընկալվել բոլորովին նոր ձևով։ Մենք տեսնում ենք հետաքրքրություն Միավորված Ազգերի Կազմակերպության կողմից, ԱՍԵԱՆ անդամ պետությունների կողմից, ինչպես նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կողմից։ Մենք բանակցություններ ենք վարում Հնդկաստանի հետ և ստորագրել ենք համաձայնագիր Ինդոնեզիայի հետ, որը Հարավարևելյան Ասիայի ամենամեծ տնտեսությունն է», - նշել է Օվերչուկը:
Նրա խոսքով, սա բնութագրում է ԵԱՏՄ-ի հանձնառությունը Եվրասիայի խաղաղ զարգացմանը: «Մենք իսկապես ձգտում ենք բարելավել Եվրասիայի մարդկանց կյանքի որակը, և, իհարկե, նաև Ռուսաստանում», - եզրափակել է նա:

News | 2026/08/28 17:00
The Eurasian Economic Union (EAEU) is generating significant interest among many countries, including China and ASEAN nations. This was stated by Russian Deputy Prime Minister Alexey Ovechuk:
“The EAEU is beginning to be perceived by the world in a completely new way. We see interest from the United Nations, from ASEAN member states, and from the People's Republic of China. We are negotiating with India and have signed an agreement with Indonesia, which is the largest economy in Southeast Asia,” Ovechuk noted:
According to him, this characterizes the EAEU's commitment to peaceful development in Eurasia. “We are truly striving to improve the quality of life for people in Eurasia, and of course, in Russia as well,” he concluded: