ԵԱՏՄ-ի ապրանքաշրջանառությունը 2026 թվականին կարող է աճել 7.3%-ով՝ հասնելով 102 միլիարդ դոլարի
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2026 թվականի արդյունքներով կարող է աճել 7.3%-ով և հասնել 102 միլիարդ դոլարի։ Այս մասին Չոլպոն-Աթայում կայացած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված նիստում հայտարարել է Ղազախստանի վարչապետ Օլժաս Բեկտենովը։
«Փոխադարձ առևտուրը շարունակում է մնալ տնտեսական աճի կարևոր գործոն։ Անցյալ տարի ԵԱՏՄ-ի ներսում ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 95 միլիարդ դոլար՝ նվազելով 3.5%-ով։ Ընթացիկ տարում կանխատեսվում է աճի վերականգնում և այս ցուցանիշի ավելացում 7.3%-ով՝ մինչև 102 միլիարդ դոլար», – նշել է նա։
Բեկտենովի խոսքով՝ չնայած առկա մարտահրավերներին, ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տնտեսությունները շարունակում են պահպանել կայունությունը և հետագա աճի ու զարգացման ներուժը։
Նա ընդգծել է, որ ապրանքների ազատ տեղաշարժը եվրասիական ինտեգրման հիմնարար սկզբունքներից մեկն է և կարևոր դեր է խաղում միության տնտեսական համագործակցության խորացման գործում։

The trade turnover among the member countries of the Eurasian Economic Union (EAEU) may increase by 7.3% by 2026, reaching $102 billion. This was announced by the Prime Minister of Kazakhstan, Alikhan Smailov, at an expanded meeting of the Eurasian Intergovernmental Council held in Cholpon-Ata.
“Mutual trade continues to be an important factor for economic growth. Last year, the trade turnover within the EAEU amounted to $95 billion, decreasing by 3.5%. This year, a recovery in growth is expected, with an increase of 7.3% to $102 billion,” he noted.
Smailov emphasized that despite the existing challenges, the economies of the EAEU member states continue to maintain stability and potential for further growth and development.
He highlighted that the free movement of goods is one of the fundamental principles of Eurasian integration and plays a crucial role in deepening the economic cooperation of the union.