ԵԱՏՄ-ի ապրանքաշրջանառությունը 2026 թվականին կարող է աճել 7.3%-ով՝ հասնելով 102 միլիարդ դոլարի
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2026 թվականի արդյունքներով կարող է աճել 7.3%-ով և հասնել 102 միլիարդ դոլարի։ Այս մասին Չոլպոն-Աթայում կայացած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված նիստում հայտարարել է Ղազախստանի վարչապետ Օլժաս Բեկտենովը։
«Փոխադարձ առևտուրը շարունակում է մնալ տնտեսական աճի կարևոր գործոն։ Անցյալ տարի ԵԱՏՄ-ի ներսում ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 95 միլիարդ դոլար՝ նվազելով 3.5%-ով։ Ընթացիկ տարում կանխատեսվում է աճի վերականգնում և այս ցուցանիշի ավելացում 7.3%-ով՝ մինչև 102 միլիարդ դոլար», – նշել է նա։
Բեկտենովի խոսքով՝ չնայած առկա մարտահրավերներին, ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տնտեսությունները շարունակում են պահպանել կայունությունը և հետագա աճի ու զարգացման ներուժը։
Նա ընդգծել է, որ ապրանքների ազատ տեղաշարժը եվրասիական ինտեգրման հիմնարար սկզբունքներից մեկն է և կարևոր դեր է խաղում միության տնտեսական համագործակցության խորացման գործում։

Торговый оборот ЕАЭС может вырасти на 7.3% в 2026 году, достигнув 102 миллиардов долларов
Торговый оборот между странами Евразийского экономического союза (ЕАЭС) может вырасти на 7.3% в 2026 году и достичь 102 миллиардов долларов. Об этом заявил премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов на расширенном заседании Евразийского межправительственного совета, проходившем в Чолпон-Ате.
«Взаимная торговля продолжает оставаться важным фактором экономического роста. В прошлом году торговый оборот внутри ЕАЭС составил 95 миллиардов долларов, снизившись на 3.5%. В текущем году ожидается восстановление роста и увеличение этого показателя на 7.3% до 102 миллиардов долларов», – отметил он.
По словам Бектенова, несмотря на существующие вызовы, экономики стран-членов ЕАЭС продолжают сохранять стабильность и потенциал для дальнейшего роста и развития.
Он подчеркнул, что свободное перемещение товаров является одним из основных принципов евразийской интеграции и играет важную роль в углублении экономического сотрудничества союза.