ԵԱՏՄ բյուջեում Հայաստանի ներդրումը կազմում է ընդամենը 1 տոկոս
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) ընդհանուր բյուջեում Հայաստանի ներդրումը կազմում է ընդամենը 1 տոկոս, РИА "Новости"-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը:
«Հայաստանին բաժին է ընկնում «հնգյակի» երկրներից կատարվող բոլոր մուտքերի 1 տոկոսից մի փոքր ավելին, որոնց հաշվին ապահովվում է Միության մարմինների գործունեությունը», - ասել է Աղասանդյանը:
Կառավարության ծրագիրը Ազգային ժողովում ներկայացնելիս այս շաբաթվա սկզբին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանն առաջիկայում կսկսի Եվրամիությանն անդամագրվելու պաշտոնական դիմում ներկայացնելու գործընթաց: «Իմ ընկալումն այն է, որ մենք հանրաքվե կանցկացնենք անդամագրվելու հարցով պաշտոնապես ԵՄ-ին դիմելուց, համապատասխան արձագանք ստանալուց և գործընթացի վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզ ունենալուց հետո», - ընդգծեց Փաշինյանը:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ միաժամանակ և՛ ԵՄ-ի, և՛ ԵԱՏՄ-ի մաքսային միության կազմում գտնվելն անհնար է։ Մոսկվան պնդում է՝ Հայաստանը պետք է հանրաքվե անցկացնի՝ ընտրություն կատարելով Եվրոպական և Եվրասիական միությունների միջև:

Вклад Армении в бюджет ЕАЭС составляет всего 1 процент
Вклад Армении в общий бюджет Евразийского экономического союза (ЕАЭС) составляет всего 1 процент, сообщил РИА "Новости" директор первого департамента стран СНГ МИД России Михаил Агасандян в интервью:
«Армении достается чуть больше 1 процента от всех поступлений от стран «пятерки», за счет которых обеспечивается деятельность органов Союза», - сказал Агасандян:
Представляя программу правительства в Национальном собрании в начале этой недели, Никол Пашинян заявил, что Армения вскоре начнет процесс официального подачи заявки на вступление в Европейский союз. «Мое понимание заключается в том, что мы проведем референдум по вопросу официальной подачи заявки на вступление в ЕС, после получения соответствующего ответа и наличия дорожной карты по процессу», - подчеркнул Пашинян:
Президент России Владимир Путин заявил, что одновременно находиться в таможенном союзе и в ЕС невозможно. Москва настаивает, что Армения должна провести референдум, выбрав между Европейским и Евразийским союзами: