ԵՐԵՎԱՆ, 29 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. ԵԱԲՌ-ը (Եվրասիական զարգացման բանկ) նշել է, որ ծառայությունների ոլորտը, շինարարությունը և արդյունաբերությունը հանդիսանում են Հայաստանի տնտեսական ակտիվության հիմնական շարժիչները 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին:
ԵԱԲՌ-ի հունիսի macroeconomic զեկույցում նշվում է, որ երկրի տնտեսական ակտիվությունը 2026 թվականի առաջին հինգ ամսում աճել է 8% տարեկան կտրվածքով, ինչը նախորդ 6.9%-ից բարձր է:
«Աճի մեջ ամենամեծ ներդրումը կատարել են ծառայությունների ոլորտը, որտեղ ցուցանիշը աճել է 9.1% տարեկան կտրվածքով, շինարարությունը (+24.1%) և արդյունաբերությունը (+12.2%)։ Միևնույն ժամանակ, արտաքին առևտրի դինամիկան տարբեր ուղղություններով էր. ներմուծումը աճել է 2.2% տարեկան կտրվածքով, մինչդեռ արտահանումը նվազել է 3.6%», - նշված է փաստաթղթում:
ԵԱԲՌ-ը նաև նշել է, որ 2026 թվականին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության բարձր մակարդակը պահպանելու ակնկալիքներ ունի ներքին աճի աղբյուրների շնորհիվ:
Ավելի վաղ ԵԱԲՌ-ը բարձրացրել էր Հայաստանի 2026 թվականի տնտեսական աճի կանխատեսումը 5.3%-ից մինչև 6%: Բանկի գնահատմամբ, 2027 թվականին աճը կազմելու է 5.7%, 2028 թվականին՝ 5.3%:

EADB Identifies Three Main Drivers of Economic Activity Growth in Armenia
YEREVAN, June 29. /ARKA/. The Eurasian Development Bank (EADB) has identified the services sector, construction, and industry as the main drivers of economic activity growth in Armenia from January to May 2026.
According to the EADB's June macroeconomic review, the economic activity in the country increased by 8% year-on-year over the first five months, following a 6.9% growth from January to April.
"The largest contributions to growth came from the services sector, which grew by 9.1% year-on-year, construction (+24.1%), and industry (+12.2%). Meanwhile, the dynamics of foreign trade were mixed: imports rose by 2.2% year-on-year, while exports decreased by 3.6%," the document states.
The EADB also noted that it expects to maintain high economic activity in Armenia in 2026 due to domestic sources of growth.
Earlier, the EADB raised its forecast for Armenia's economic growth in 2026 from 5.3% to 6%. According to the bank's estimates, growth will be 5.7% in 2027 and 5.3% in 2028.