ԵՐԵՎԱՆ, 29 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. ԵԱԲՌ-ը (Եվրասիական զարգացման բանկ) նշել է, որ ծառայությունների ոլորտը, շինարարությունը և արդյունաբերությունը հանդիսանում են Հայաստանի տնտեսական ակտիվության հիմնական շարժիչները 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին:
ԵԱԲՌ-ի հունիսի macroeconomic զեկույցում նշվում է, որ երկրի տնտեսական ակտիվությունը 2026 թվականի առաջին հինգ ամսում աճել է 8% տարեկան կտրվածքով, ինչը նախորդ 6.9%-ից բարձր է:
«Աճի մեջ ամենամեծ ներդրումը կատարել են ծառայությունների ոլորտը, որտեղ ցուցանիշը աճել է 9.1% տարեկան կտրվածքով, շինարարությունը (+24.1%) և արդյունաբերությունը (+12.2%)։ Միևնույն ժամանակ, արտաքին առևտրի դինամիկան տարբեր ուղղություններով էր. ներմուծումը աճել է 2.2% տարեկան կտրվածքով, մինչդեռ արտահանումը նվազել է 3.6%», - նշված է փաստաթղթում:
ԵԱԲՌ-ը նաև նշել է, որ 2026 թվականին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության բարձր մակարդակը պահպանելու ակնկալիքներ ունի ներքին աճի աղբյուրների շնորհիվ:
Ավելի վաղ ԵԱԲՌ-ը բարձրացրել էր Հայաստանի 2026 թվականի տնտեսական աճի կանխատեսումը 5.3%-ից մինչև 6%: Բանկի գնահատմամբ, 2027 թվականին աճը կազմելու է 5.7%, 2028 թվականին՝ 5.3%:

ЕАБР назвал три основных драйвера роста экономической активности в Армении
ЕРЕВАН, 29 июня. /АРКА/. В Евразийском банке развития (ЕАБР) назвали сферу услуг, строительство и промышленность основными драйверами роста экономической активности в Армении в январе–мае 2026 года.
Как говорится в июньском макроэкономическом обзоре ЕАБР, экономическая активность в стране за пять месяцев выросла на 8% в годовом выражении после роста на 6,9% в январе–апреле.
«Наибольший вклад в рост внесли сфера услуг, где показатель увеличился на 9,1% в годовом выражении, строительство (+24,1%) и промышленность (+12,2%). В то же время динамика внешней торговли была разнонаправленной: импорт вырос на 2,2% в годовом выражении, тогда как экспорт сократился на 3,6%», — говорится в документе.
Также в ЕАБР отметили, что ожидают сохранения высокой экономической активности в Армении в 2026 году за счет внутренних источников роста.
Ранее ЕАБР повысил прогноз роста экономики Армении на 2026 год с 5,3% до 6%. По оценке банка, в 2027 году рост составит 5,7%, в 2028 году — 5,3%.