ԵՐԵՎԱՆ, 18 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ավտոմատизированные системы e-gate (էլեկտրոնային пропускной пункт) նախատեսվում է ներդնել Հայաստանի սահմանային անցակետերում, զուգահեռաբար կենսաչափական անձնագրերի կիրառման հետ, հայտնում է ՀՀ ոստիկանության մամուլի ծառայությունը:
e-gate համակարգը ավտոմատացված և առանց կոնտակտի սահմանը հատելու համակարգ է, որը թույլ կտա առանց սահմանապահի մասնակցության արագ անցնել սահմանային վերահսկողությունը անձնագրի սկանավորման միջոցով: Համակարգը ավտոմատ կերպով նույնականացնում է անձը, արագացնում է սահմանային վերահսկողության գործընթացը և կրճատում սպասման ժամանակը:
Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարկիսյանը նախօրեին, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության փոխտնօրեն Դավիթ Սանամյանի հետ, այցելել է «Զվարթնոց» օդանավակայան, որպեսզի ծանոթանա համակարգերի ներդրման նախապատրաստական աշխատանքներին:
Նախարարին ներկայացվել են e-gate համակարգերի տեղադրման, գործարկման և սպասարկման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքային լուծումները:
Այդ օրը Սարկիսյանը նաև ծանոթացել է ՀՀ ոստիկանության Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության գրասենյակի շինարարական աշխատանքների ընթացքին, որը գտնվում է ավարտական փուլում, Երևանի առևտրի կենտրոններից մեկում:
Հայտնվել է շինարարական աշխատանքների որակի ստանդարտների պահպանման և աշխատանքների ավարտման ժամկետների պահպանման անհրաժեշտությունը:
«HayPass» ընկերության կողմից իրականացվող գրասենյակների նախագծային և լոգիստիկ լուծումները հիմնված են «մեկ պատուհան» սկզբունքի վրա, ինչը թույլ կտա կրճատել հերթերը և մարդկանց կուտակումները, վարչական բարդությունները, ինչպես նաև զգալիորեն խնայել քաղաքացիների ժամանակ:

Автоматизированные системы e-gate внедрят на пограничных КПП Армении
ЕРЕВАН, 18 августа. /АРКА/. Автоматизированные системы e-gate (электронный пропускной пункт) планируется внедрить на пограничных КПП Армении, параллельно с применением биометрических паспортов, сообщает пресс-служба МВД РА:
e-gate — это автоматизированная и бесконтактная система пересечения границы, которая позволит без участия пограничника быстро проходить пограничный контроль после сканирования паспорта. Система автоматически идентифицирует личность, ускоряет процесс пограничного контроля и сокращает время ожидания:
Министр внутренних дел Арпине Саркисян накануне вместе с замдиректора Службы национальной безопасности Давидом Санамяном посетила аэропорт «Звартноц», чтобы ознакомиться с подготовительными работами по внедрению систем:
Министру представили инфраструктурные решения, необходимые для размещения, запуска и обслуживания систем e-gate:
В тот же день Саркисян ознакомилась также с ходом строительных работ и процессом технического оснащения офиса Службы миграции и гражданства МВД, который находится на завершающей стадии, в одном из торговых центров Еревана:
Подчеркнута необходимость соблюдения стандартов качества строительных работ и завершения работ в установленные сроки:
Проектные и логистические решения офисов, строительство которых осуществляет компания «HayPass», основаны на принципе «одного окна», что позволит сократить очереди и скопления людей, административные сложности, а также значительно сэкономить время граждан: