Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը դատարանի որոշումից հետո ներմուծողներին վերադարձրել է 100 միլիարդ դոլարի մաքսատուրքեր
Լուրեր | 2026/08/06 12:04
ԱՄՆ Գերագույն դատարանի որոշումը հանգեցրել է մաքսատուրքերի վերադարձին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ներմուծողներին է վերադարձրել մոտ 100 միլիարդ դոլար, որը նախկինում գանձվել էր որպես մաքսատուրք՝ մինչև այն պահը, երբ ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղարկեց Արտակարգ տնտեսական լիազորությունների միջազգային ակտի (IEEPA) շրջանակում սահմանված սակագները։ Այս մասին վկայում են ԱՄՆ Միջազգային առևտրի դատարան ներկայացված փաստաթղթերը։
Վերադարձված գումարը համարժեք է կառավարության կողմից հավաքագրված ընդհանուր միջոցների մոտ 60%-ին։ Վերջիններիս ընդհանուր ծավալը կազմել էր շուրջ 166 միլիարդ դոլար։
Փետրվարին ԱՄՆ Գերագույն դատարանը որոշում էր կայացրել, ըստ որի՝ IEEPA օրենքը նախագահին չէր վերապահում նման մաքսատուրքեր սահմանելու իրավասություն։ Այդ որոշման հետևանքով դաշնային դատարանը պարտավորեցրել էր ամերիկյան իշխանություններին վերադարձնել ներմուծողների կողմից նախկինում վճարված գումարները։
CNBC հեռուստաալիքի տեղեկություններով՝ չնայած դատարանների կայացրած վճիռներին, Թրամփի վարչակազմը փորձում է վերականգնել այդ մաքսային քաղաքականությունը՝ օգտագործելով այլ իրավական մեխանիզմներ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ այդ մաքսատուրքերը պետական բյուջե են բերել «հարյուր միլիարդավոր դոլարներ», իսկ Գերագույն դատարանի որոշումը, նրա խոսքով, պարզապես ստիպել է վարչակազմին կիրառել դրանց գանձման «այլ եղանակ»։

Администрация президента США Дональда Трампа вернула импортерам около 100 миллиардов долларов, которые ранее были собраны в качестве пошлин, до тех пор, пока Верховный суд США не отменил тарифы, установленные в рамках Закона о международных экономических полномочиях (IEEPA). Об этом свидетельствуют документы, представленные в Международный торговый суд США.
Возвращенные средства составляют около 60% от общего объема средств, собранных правительством. Общая сумма этих средств составила около 166 миллиардов долларов.
В феврале Верховный суд США вынес решение, согласно которому закон IEEPA не предоставлял президенту полномочий устанавливать такие пошлины. В результате этого решения федеральный суд обязал американские власти вернуть деньги, ранее уплаченные импортерами.
По информации телеканала CNBC, несмотря на решения судов, администрация Трампа пытается восстановить эту таможенную политику, используя другие юридические механизмы.
Президент США Дональд Трамп заявил, что эти пошлины принесли в государственный бюджет «сотни миллиардов долларов», а решение Верховного суда, по его словам, просто заставило администрацию применять «другие способы» их сбора.