Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը դատարանի որոշումից հետո ներմուծողներին վերադարձրել է 100 միլիարդ դոլարի մաքսատուրքեր
Լուրեր | 2026/08/06 12:04
ԱՄՆ Գերագույն դատարանի որոշումը հանգեցրել է մաքսատուրքերի վերադարձին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ներմուծողներին է վերադարձրել մոտ 100 միլիարդ դոլար, որը նախկինում գանձվել էր որպես մաքսատուրք՝ մինչև այն պահը, երբ ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղարկեց Արտակարգ տնտեսական լիազորությունների միջազգային ակտի (IEEPA) շրջանակում սահմանված սակագները։ Այս մասին վկայում են ԱՄՆ Միջազգային առևտրի դատարան ներկայացված փաստաթղթերը։
Վերադարձված գումարը համարժեք է կառավարության կողմից հավաքագրված ընդհանուր միջոցների մոտ 60%-ին։ Վերջիններիս ընդհանուր ծավալը կազմել էր շուրջ 166 միլիարդ դոլար։
Փետրվարին ԱՄՆ Գերագույն դատարանը որոշում էր կայացրել, ըստ որի՝ IEEPA օրենքը նախագահին չէր վերապահում նման մաքսատուրքեր սահմանելու իրավասություն։ Այդ որոշման հետևանքով դաշնային դատարանը պարտավորեցրել էր ամերիկյան իշխանություններին վերադարձնել ներմուծողների կողմից նախկինում վճարված գումարները։
CNBC հեռուստաալիքի տեղեկություններով՝ չնայած դատարանների կայացրած վճիռներին, Թրամփի վարչակազմը փորձում է վերականգնել այդ մաքսային քաղաքականությունը՝ օգտագործելով այլ իրավական մեխանիզմներ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ այդ մաքսատուրքերը պետական բյուջե են բերել «հարյուր միլիարդավոր դոլարներ», իսկ Գերագույն դատարանի որոշումը, նրա խոսքով, պարզապես ստիպել է վարչակազմին կիրառել դրանց գանձման «այլ եղանակ»։

Trump Administration Returns $100 Billion in Tariffs to Importers After Court Ruling
The Trump administration has returned nearly $100 billion to importers, which was previously collected as tariffs, until the US Supreme Court overturned the rates established under the International Emergency Economic Powers Act (IEEPA). This is evidenced by documents submitted to the US International Trade Court.
The returned amount is equivalent to about 60% of the total funds collected by the government, which totaled around $166 billion.
In February, the US Supreme Court ruled that the IEEPA did not grant the president the authority to impose such tariffs. As a result of this decision, the federal court ordered US authorities to return the money previously paid by importers.
According to CNBC, despite the court rulings, the Trump administration is attempting to reinstate that tariff policy using other legal mechanisms.
US President Donald Trump stated that these tariffs brought “hundreds of billions of dollars” to the state budget, and that the Supreme Court's decision simply forced the administration to apply “other methods” of collection.