Դոնալդ Թրամփի «Ոսկե նավատորմ» ծրագրի բյուջեն գնահատվել է 275 մլրդ դոլար
Վերլուծաբանները գնահատել են Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած «Ոսկե նավատորմ» ծրագրի արժեքը․ մինչև 2056 թվականը դրա իրականացումը կարժենա շուրջ 275 մլրդ դոլար։ Ծրագրի առաջատար նավի արժեքը կկազմի 23 մլրդ դոլար, ինչը կարող է ռեկորդային ցուցանիշ դառնալ ԱՄՆ ռազմական նավերի պատմության մեջ։ Փորձագետները չեն բացառում նաև ծախսերի գերազանցումը, ինչը կարող է ազդել ռազմածովային ուժերի այլ ծրագրերի ֆինանսավորման վրա։
ԱՄՆ Կոնգրեսի բյուջետային վարչության հաշվետվության համաձայն՝ 15 միջուկային մարտանավերից բաղկացած «Ոսկե նավատորմի» կառուցման ծրագիրը կիրականացվի 2027–2056 թվականներին և ընդհանուր առմամբ կարժենա մոտ 275 մլրդ դոլար։
«Ռազմածովային ուժերի նոր միջուկային մարտանավերի ստեղծման ծրագրի ընդհանուր արժեքը 2027–2056 թվականների ընթացքում կկազմի շուրջ 275 մլրդ դոլար», — նշվում է հաշվետվությունում։
Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ շարքի առաջին նավի կառուցման արժեքը կհասնի մոտ 23 մլրդ դոլարի, իսկ մնացած 14 նավերից յուրաքանչյուրի միջին արժեքը կկազմի շուրջ 18 մլրդ դոլար։ Նախատեսվում է, որ բոլոր նավերը կհանձնվեն շահագործման մինչև 2056 թվականը։
Bloomberg-ը նշում է, որ նման ծախսերի դեպքում այս նավերը կդառնան ԱՄՆ պատմության ամենաթանկ ռազմական նավերը։ Փորձագետները նաև զգուշացնում են, որ բյուջեի հնարավոր գերազանցումը կարող է սահմանափակել նավատորմի այլ ծրագրերի ֆինանսավորումը։
Դոնալդ Թրամփը «նոր Ոսկե նավատորմի» ստեղծման մասին հայտարարել էր 2025 թվականի դեկտեմբերին։ Նրա խոսքով՝ ինքն անձամբ մասնակցել է նոր դասի մարտանավերի նախագծմանը, որոնք ստացել են իր անունը։
Հունիսին Թրամփը հանրապետականներին կոչ էր արել արագացնել 350 մլրդ դոլարի բյուջետային օրինագծի ընդունումը, որը ներառում է լրացուցիչ պաշտպանական ծախսեր։ Նախագահի խոսքով՝ դա թույլ կտա ԱՄՆ ռազմական բյուջեն հասցնել 1.5 տրլն դոլարի, որի մի մասը կուղղվի «Ոսկե նավատորմ» ծրագրի ֆինանսավորմանը։

Analysts have estimated the cost of Donald Trump's initiated 'Golden Fleet' program: its implementation will cost approximately $275 billion by 2056. The cost of the lead ship is projected to be $23 billion, which could become a record figure in the history of U.S. military vessels. Experts also do not rule out the possibility of cost overruns, which could affect the funding of other naval force programs.
According to a report from the U.S. Congressional Budget Office, the program to build the 'Golden Fleet,' consisting of 15 nuclear submarines, will be implemented from 2027 to 2056 and will cost approximately $275 billion in total.
'The total cost of the program for creating new nuclear submarines for the naval forces will be around $275 billion from 2027 to 2056,' the report states.
Analysts estimate that the cost of constructing the first ship in the series will reach about $23 billion, while the average cost of the remaining 14 ships will be around $18 billion each. All ships are expected to be delivered for operation by 2056.
Bloomberg notes that with such expenses, these ships will become the most expensive military vessels in U.S. history. Experts also warn that potential budget overruns could limit funding for other fleet programs.
Donald Trump announced the creation of the 'new Golden Fleet' in December 2025. According to him, he personally participated in the design of the new class of submarines that bear his name.
In June, Trump urged Republicans to expedite the passage of a $350 billion budget bill that includes additional defense spending. According to the president, this will allow the U.S. military budget to reach $1.5 trillion, part of which will be allocated to fund the 'Golden Fleet' program.