Դոնալդ Թրամփը պատասխանող է դարձել երկու ամերիկյան մեդիախմբերի կողմից ներկայացված հայցում՝ կապված Truth Social-ի նոր ծառայության հետ, որը նրա հրապարակումներին վաղաժամ հասանելիության համար ամսական մինչև 100 հազար դոլար է գանձում։
Ինչպես հայտնում է BBC-ն, հայցը Նյու Յորքի դաշնային դատարան են ներկայացրել The Intercept և Freedom of the Press Foundation կազմակերպությունները։ Հայցվորները պնդում են, որ նախագահի հաղորդագրություններին առաջնահերթ հասանելիության վաճառքը «արտասովոր, կոռումպացված և հակասահմանադրական» է։
Trump Media & Technology Group (TMTG) ընկերությունը հայտարարել է, որ հայցը ներկայացրել են «ձախակողմյան ակտիվիստները», որոնք ձգտում են գրաքննության ենթարկել նախագահին։
Ինչպես պարզաբանում է BBC-ն, Truth Social-ի վճարովի ծառայությունը բաժանորդներին գրեթե ակնթարթային հասանելիություն է տրամադրում Թրամփի հրապարակումներին․ նրանք դրանք ստանում են մի քանի վայրկյան շուտ, քան այդ հայտարարությունները հասանելի են դառնում լայն հանրությանը։ Հայցվորները պնդում են, որ այդ մի քանի վայրկյանը նշանակություն ունի, քանի որ Թրամփը հաճախ հարթակն օգտագործում է կարևոր իրադարձությունների մասին հայտարարություններ անելու համար, օրինակ՝ Իրանի հետ պատերազմի ընթացքում, որոնք կարող են ազդել ֆինանսական շուկաների վրա։
Նրանց կարծիքով՝ նման համակարգը անարդար առավելություն է տալիս նրանց, ովքեր կարող են իրենց թույլ տալ վճարել դրա համար՝ ստեղծելով իրավիճակ, երբ շուկայի համար զգայուն տեղեկատվությունը նախ հասնում է վճարովի հաճախորդներին։
BBC-ի տվյալներով՝ ներկայում ավելի քան 10 ընկերություններ ամսական մինչև 100 հազար դոլար են վճարում Truth Social-ի հրապարակումներին արագացված հասանելիության համար։
Trump Media and Technology Group-ն այս ծառայությունը, որը ստացել է Truth API անվանումը, ներկայացրել է հուլիսի կեսերին։ Ընկերությունը հայտարարել է, որ այն Թրամփի և այլ հայտնի օգտատերերի հրապարակումները կհասցնի հաշված միլիվայրկյանների ընթացքում։
Ի պատասխան հայցի՝ TMTG-ի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ նախագահ Թրամփի տեղեկատվությունը տարածվում է անհամար հարթակների և լրատվական կազմակերպությունների միջոցով, որոնցից շատերն առաջարկում են բաժանորդագրությամբ API-ներ։

News | 2026/08/13 16:52
Donald Trump has become a defendant in a lawsuit filed by two American media groups regarding a new service of Truth Social, which charges up to $100,000 a month for early access to his posts.
According to BBC, the lawsuit was filed in a federal court in New York by The Intercept and the Freedom of the Press Foundation. The plaintiffs argue that selling priority access to the president's messages is "extraordinary, corrupt, and unconstitutional."
Trump Media & Technology Group (TMTG) stated that the lawsuit was filed by "left-wing activists" seeking to censor the president.
As BBC explains, Truth Social's paid service provides subscribers with almost instantaneous access to Trump's posts; they receive them a few seconds earlier than those announcements become available to the general public. The plaintiffs argue that those few seconds matter, as Trump often uses the platform to announce important events, such as during the war with Iran, which can affect financial markets.
They believe that such a system gives an unfair advantage to those who can afford to pay for it, creating a situation where market-sensitive information reaches paying customers first.
According to BBC, currently, more than 10 companies pay up to $100,000 a month for accelerated access to Truth Social posts.
Trump Media and Technology Group introduced this service, named Truth API, in mid-July. The company stated that it would deliver posts from Trump and other prominent users in mere milliseconds.
In response to the lawsuit, a TMTG representative stated that President Trump's information is disseminated through countless platforms and news organizations, many of which offer subscription-based APIs.