Դոնալդ Թրամփը պատասխանող է դարձել երկու ամերիկյան մեդիախմբերի կողմից ներկայացված հայցում՝ կապված Truth Social-ի նոր ծառայության հետ, որը նրա հրապարակումներին վաղաժամ հասանելիության համար ամսական մինչև 100 հազար դոլար է գանձում։
Ինչպես հայտնում է BBC-ն, հայցը Նյու Յորքի դաշնային դատարան են ներկայացրել The Intercept և Freedom of the Press Foundation կազմակերպությունները։ Հայցվորները պնդում են, որ նախագահի հաղորդագրություններին առաջնահերթ հասանելիության վաճառքը «արտասովոր, կոռումպացված և հակասահմանադրական» է։
Trump Media & Technology Group (TMTG) ընկերությունը հայտարարել է, որ հայցը ներկայացրել են «ձախակողմյան ակտիվիստները», որոնք ձգտում են գրաքննության ենթարկել նախագահին։
Ինչպես պարզաբանում է BBC-ն, Truth Social-ի վճարովի ծառայությունը բաժանորդներին գրեթե ակնթարթային հասանելիություն է տրամադրում Թրամփի հրապարակումներին․ նրանք դրանք ստանում են մի քանի վայրկյան շուտ, քան այդ հայտարարությունները հասանելի են դառնում լայն հանրությանը։ Հայցվորները պնդում են, որ այդ մի քանի վայրկյանը նշանակություն ունի, քանի որ Թրամփը հաճախ հարթակն օգտագործում է կարևոր իրադարձությունների մասին հայտարարություններ անելու համար, օրինակ՝ Իրանի հետ պատերազմի ընթացքում, որոնք կարող են ազդել ֆինանսական շուկաների վրա։
Նրանց կարծիքով՝ նման համակարգը անարդար առավելություն է տալիս նրանց, ովքեր կարող են իրենց թույլ տալ վճարել դրա համար՝ ստեղծելով իրավիճակ, երբ շուկայի համար զգայուն տեղեկատվությունը նախ հասնում է վճարովի հաճախորդներին։
BBC-ի տվյալներով՝ ներկայում ավելի քան 10 ընկերություններ ամսական մինչև 100 հազար դոլար են վճարում Truth Social-ի հրապարակումներին արագացված հասանելիության համար։
Trump Media and Technology Group-ն այս ծառայությունը, որը ստացել է Truth API անվանումը, ներկայացրել է հուլիսի կեսերին։ Ընկերությունը հայտարարել է, որ այն Թրամփի և այլ հայտնի օգտատերերի հրապարակումները կհասցնի հաշված միլիվայրկյանների ընթացքում։
Ի պատասխան հայցի՝ TMTG-ի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ նախագահ Թրամփի տեղեկատվությունը տարածվում է անհամար հարթակների և լրատվական կազմակերպությունների միջոցով, որոնցից շատերն առաջարկում են բաժանորդագրությամբ API-ներ։

На Дональда Трампа подан иск из-за платного доступа к его записям
Дональд Трамп стал ответчиком в иске, поданном двумя американскими медиа-группами, связанном с новой услугой Truth Social, которая взимает до 100 тысяч долларов в месяц за ранний доступ к его публикациям.
Как сообщает BBC, иск был подан в федеральный суд Нью-Йорка организациями The Intercept и Freedom of the Press Foundation. Истцы утверждают, что продажа приоритетного доступа к сообщениям президента является «необычной, коррумпированной и неконституционной».
Компания Trump Media & Technology Group (TMTG) заявила, что иск подали «левые активисты», стремящиеся к цензуре президента.
Как уточняет BBC, платная услуга Truth Social предоставляет подписчикам практически мгновенный доступ к публикациям Трампа: они получают их на несколько секунд раньше, чем эти заявления становятся доступны широкой публике. Истцы утверждают, что эти несколько секунд имеют значение, поскольку Трамп часто использует платформу для объявления о важных событиях, например, во время войны с Ираном, которые могут повлиять на финансовые рынки.
По их мнению, такая система дает несправедливое преимущество тем, кто может позволить себе за это заплатить, создавая ситуацию, когда чувствительная для рынка информация сначала доходит до платных клиентов.
По данным BBC, в настоящее время более 10 компаний платят до 100 тысяч долларов в месяц за ускоренный доступ к публикациям Truth Social.
Группа Trump Media and Technology представила эту услугу, получившую название Truth API, в середине июля. Компания заявила, что она доставит публикации Трампа и других известных пользователей за считанные миллисекунды.
В ответ на иск представитель TMTG заявил, что информация президента Трампа распространяется через множество платформ и новостных организаций, многие из которых предлагают подписные API.