Դոնալդ Թրամփը վաճառել է Meta-ի բաժնետոմսերը և գնել Berkshire Hathaway-ի արժեթղթեր
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իրականացրել է իր ներդրումային պորտֆելի լայնածավալ վերակառուցում՝ կատարելով արժեթղթերով ավելի քան հազար գործարք, հաղորդում է CNBC-ն:
Օրերս գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է 78.1 մլն դոլարից մինչև 263.1 մլն դոլար: Ակտիվների գնումները գերազանցել են 49 մլն դոլարը, իսկ վաճառքները կազմել են առնվազն 28.5 մլն դոլար:
Ամենախոշոր գործարքը վերջերս Vanguard Dividend Appreciation Index Fund ETF-ի փայերի վաճառքն էր՝ 5 մլն դոլարից մինչև 25 մլն դոլար արժողությամբ: Նույն օրը Թրամփը ձեռք է բերել Fidelity National Information Services-ի և Home Depot-ի բաժնետոմսեր:
Բացի այդ, Թրամփը վաճառել է Meta-ի և Motorola-ի արժեթղթերը՝ 1 մլն դոլարից մինչև 5 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով, և միաժամանակ գնել Berkshire Hathaway-ի, Cintas-ի, Visa-ի և Mastercard-ի բաժնետոմսեր:
Այս գործարքները հաջորդել են շուկայում տեղի ունեցած վաճառքների ալիքին, որը պայմանավորված էր դրամավարկային քաղաքականության շուրջ մտահոգություններով և Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահ Քևին Ուորշի առաջին նիստի ավարտով:
Ամսվա ընթացքում ակտիվորեն առևտուր է իրականացվել նաև պաշտպանական ոլորտի Palantir, RTX և Northrop Grumman ընկերությունների բաժնետոմսերով, ինչպես նաև Coinbase կրիպտոբորսայի արժեթղթերով՝ Bitcoin-ի գնի անկման ֆոնին:
Մայիսին Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Դևիս Ինգլը հայտարարել էր, որ նախագահի ակտիվները գտնվում են նրա երեխաների հավատարմագրային կառավարման ներքո: «Շահերի բախում չկա»,— նշել էր Ինգլը՝ ընդգծելով, որ Թրամփը գործում է բացառապես ամերիկյան հասարակության շահերից ելնելով:

US President Donald Trump has undergone a major restructuring of his investment portfolio, executing over a thousand transactions with securities, according to CNBC.
Recently, the total volume of transactions ranged from $78.1 million to $263.1 million. Asset purchases exceeded $49 million, while sales amounted to at least $28.5 million.
The largest transaction was the recent sale of shares in the Vanguard Dividend Appreciation Index Fund ETF, valued between $5 million and $25 million. On the same day, Trump acquired shares of Fidelity National Information Services and Home Depot.
Additionally, Trump sold Meta and Motorola securities worth between $1 million and $5 million in total, while simultaneously purchasing shares of Berkshire Hathaway, Cintas, Visa, and Mastercard.
These transactions followed a wave of selling in the market driven by concerns over monetary policy and the conclusion of the first meeting of Federal Reserve Chair Kevin Warsh.
Throughout the month, there was also active trading in shares of defense companies Palantir, RTX, and Northrop Grumman, as well as securities from the Coinbase cryptocurrency exchange amid a decline in Bitcoin prices.
In May, White House representative Davis Engl stated that the president's assets are under the fiduciary management of his children. “There is no conflict of interest,” Engl noted, emphasizing that Trump acts solely in the interest of American society.