Դոնալդ Թրամփը վաճառել է Meta-ի բաժնետոմսերը և գնել Berkshire Hathaway-ի արժեթղթեր
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իրականացրել է իր ներդրումային պորտֆելի լայնածավալ վերակառուցում՝ կատարելով արժեթղթերով ավելի քան հազար գործարք, հաղորդում է CNBC-ն:
Օրերս գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է 78.1 մլն դոլարից մինչև 263.1 մլն դոլար: Ակտիվների գնումները գերազանցել են 49 մլն դոլարը, իսկ վաճառքները կազմել են առնվազն 28.5 մլն դոլար:
Ամենախոշոր գործարքը վերջերս Vanguard Dividend Appreciation Index Fund ETF-ի փայերի վաճառքն էր՝ 5 մլն դոլարից մինչև 25 մլն դոլար արժողությամբ: Նույն օրը Թրամփը ձեռք է բերել Fidelity National Information Services-ի և Home Depot-ի բաժնետոմսեր:
Բացի այդ, Թրամփը վաճառել է Meta-ի և Motorola-ի արժեթղթերը՝ 1 մլն դոլարից մինչև 5 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով, և միաժամանակ գնել Berkshire Hathaway-ի, Cintas-ի, Visa-ի և Mastercard-ի բաժնետոմսեր:
Այս գործարքները հաջորդել են շուկայում տեղի ունեցած վաճառքների ալիքին, որը պայմանավորված էր դրամավարկային քաղաքականության շուրջ մտահոգություններով և Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահ Քևին Ուորշի առաջին նիստի ավարտով:
Ամսվա ընթացքում ակտիվորեն առևտուր է իրականացվել նաև պաշտպանական ոլորտի Palantir, RTX և Northrop Grumman ընկերությունների բաժնետոմսերով, ինչպես նաև Coinbase կրիպտոբորսայի արժեթղթերով՝ Bitcoin-ի գնի անկման ֆոնին:
Մայիսին Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Դևիս Ինգլը հայտարարել էր, որ նախագահի ակտիվները գտնվում են նրա երեխաների հավատարմագրային կառավարման ներքո: «Շահերի բախում չկա»,— նշել էր Ինգլը՝ ընդգծելով, որ Թրամփը գործում է բացառապես ամերիկյան հասարակության շահերից ելնելով:

Президент США Дональд Трамп провел масштабную реконструкцию своего инвестиционного портфеля, совершив более тысячи сделок с ценными бумагами, сообщает CNBC.
Недавно общий объем сделок составил от 78,1 млн долларов до 263,1 млн долларов. Покупки активов превысили 49 млн долларов, а продажи составили не менее 28,5 млн долларов.
Самой крупной сделкой стала продажа долей Vanguard Dividend Appreciation Index Fund ETF на сумму от 5 до 25 млн долларов. В тот же день Трамп приобрел акции Fidelity National Information Services и Home Depot.
Кроме того, Трамп продал акции Meta и Motorola на общую сумму от 1 до 5 млн долларов и одновременно купил акции Berkshire Hathaway, Cintas, Visa и Mastercard.
Эти сделки последовали за волной продаж на рынке, вызванной беспокойством по поводу денежно-кредитной политики и завершением первого заседания председателя Федеральной резервной системы Кевина Уорша.
В течение месяца также активно торговались акции защитных компаний Palantir, RTX и Northrop Grumman, а также ценные бумаги криптобиржи Coinbase на фоне падения цен на Bitcoin.
В мае представитель Белого дома Дэвис Ингл заявил, что активы президента находятся под доверительным управлением его детей. «Конфликта интересов нет»,— отметил Ингл, подчеркивая, что Трамп действует исключительно в интересах американского общества.