Դոնալդ Թրամփը Կանադային մեղադրել է ԱՄՆ տնտեսությանը տարեկան 60 մլրդ դոլար վնաս պատճառելու մեջ
Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ը Կանադայի հետ առևտրային հարաբերությունների պատճառով տարեկան միջինում կորցրել է մոտ 60 մլրդ դոլար և խոստացել է վերջ դնել այդ գործելակերպին։
Truth Social-ում Թրամփը նաև նշել է, որ Կանադան ամերիկացի ֆերմերների նկատմամբ կիրառում է 400% և ավելի մաքսատուրքեր և վնասել է մի շարք ամերիկյան ընկերությունների դիրքերին։ Նա նաև քննադատել է Gulfstream-ի ինքնաթիռների հավաստագրման հետ կապված կանադական քաղաքականությունը։
Թրամփը հերքել է տեղեկությունները, թե Օտտավայի հետ բանակցությունների ընթացքում դեմ է եղել ֆրանսերենի օգտագործմանը՝ այդ պնդումը վերագրելով Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիին։
Անցած շաբաթ ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրը հայտնել էր, որ Կանադան մերժել է Վաշինգտոնի առաջարկած երկկողմ համաձայնագիրը։ Դրանից հետո օրերս ԱՄՆ-ը Կանադայից ներմուծվող որոշ ապրանքների նկատմամբ սահմանել է 50% մաքսատուրք, իսկ Քարնին հայտարարել է մոտակա ժամանակներս պատասխան միջոցների մասին։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ մոտակա ժամանակներս ԱՄՆ-ը 50% մաքսատուրք կսահմանի կանադական ավտոմեքենաների, ավտոպահեստամասերի և պողպատի նկատմամբ։

Дональд Трамп обвинил Канаду в нанесении ущерба экономике США на 60 миллиардов долларов в год
Дональд Трамп заявил, что за последние 10 лет США потеряли в среднем около 60 миллиардов долларов из-за торговых отношений с Канадой и пообещал положить этому конец.
На Truth Social Трамп также отметил, что Канада применяет пошлины в размере 400% и более к американским фермерам и повредила позициям ряда американских компаний. Он также раскритиковал канадскую политику сертификации самолетов Gulfstream.
Трамп опроверг информацию о том, что во время переговоров с Оттавой он выступал против использования французского языка, приписав это утверждение премьер-министру Канады Марку Карни.
На прошлой неделе торговый представитель США Джеймисон Гриир сообщил, что Канада отклонила предложенное Вашингтоном двустороннее соглашение. После этого США ввели 50% пошлину на некоторые товары, импортируемые из Канады, а Карни заявил о предстоящих ответных мерах.
Трамп также заявил, что в ближайшее время США введут 50% пошлину на канадские автомобили, автозапчасти и сталь.