Դոնալդ Թրամփը Կանադային մեղադրել է ԱՄՆ տնտեսությանը տարեկան 60 մլրդ դոլար վնաս պատճառելու մեջ
Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ը Կանադայի հետ առևտրային հարաբերությունների պատճառով տարեկան միջինում կորցրել է մոտ 60 մլրդ դոլար և խոստացել է վերջ դնել այդ գործելակերպին։
Truth Social-ում Թրամփը նաև նշել է, որ Կանադան ամերիկացի ֆերմերների նկատմամբ կիրառում է 400% և ավելի մաքսատուրքեր և վնասել է մի շարք ամերիկյան ընկերությունների դիրքերին։ Նա նաև քննադատել է Gulfstream-ի ինքնաթիռների հավաստագրման հետ կապված կանադական քաղաքականությունը։
Թրամփը հերքել է տեղեկությունները, թե Օտտավայի հետ բանակցությունների ընթացքում դեմ է եղել ֆրանսերենի օգտագործմանը՝ այդ պնդումը վերագրելով Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիին։
Անցած շաբաթ ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրը հայտնել էր, որ Կանադան մերժել է Վաշինգտոնի առաջարկած երկկողմ համաձայնագիրը։ Դրանից հետո օրերս ԱՄՆ-ը Կանադայից ներմուծվող որոշ ապրանքների նկատմամբ սահմանել է 50% մաքսատուրք, իսկ Քարնին հայտարարել է մոտակա ժամանակներս պատասխան միջոցների մասին։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ մոտակա ժամանակներս ԱՄՆ-ը 50% մաքսատուրք կսահմանի կանադական ավտոմեքենաների, ավտոպահեստամասերի և պողպատի նկատմամբ։

Donald Trump Accuses Canada of Causing $60 Billion Annual Damage to the US Economy
Donald Trump stated that over the past 10 years, the US has lost an average of about $60 billion annually due to trade relations with Canada and promised to put an end to this practice.
On Truth Social, Trump also noted that Canada imposes tariffs of 400% or more on American farmers and has harmed the positions of several American companies. He also criticized Canadian policies regarding the certification of Gulfstream aircraft.
Trump denied reports that he opposed the use of French during negotiations with Ottawa, attributing that claim to Canadian Prime Minister Mark Carney.
Last week, US Trade Representative Jamison Greer stated that Canada rejected the bilateral agreement proposed by Washington. Following this, the US recently imposed a 50% tariff on certain goods imported from Canada, and Carney announced upcoming retaliatory measures.
Trump also announced that the US would soon impose a 50% tariff on Canadian cars, auto parts, and steel.