Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը կրկին փորձում է օտարերկրյա մասնագետների համար H-1B աշխատանքային վիզաների տրամադրման դիմաց սահմանել մոտ 100 հազար դոլար վճար։ Այս քայլը հաջորդել է դատարանի կողմից նախորդ որոշման չեղարկմանը, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով համապատասխան նորմատիվ ակտին։
Հունիսին Մասաչուսեթսի դաշնային դատարանը արգելափակել էր 100 հազար դոլար վճարը՝ որոշելով, որ այն հարկ է և պահանջում է Կոնգրեսի հավանությունը։ Ավելի ուշ վերաքննիչ դատարանը հրաժարվել էր կասեցնել այդ որոշման գործողությունը։
Այժմ իշխանություններն առաջարկել են H-1B նոր վիզայի յուրաքանչյուր թեկնածուի համար սահմանել մոտ 103 հազար դոլար վճար, գրում է գործակալությունը։ Ի տարբերություն նախորդ նախաձեռնության՝ նոր վճարը կտարածվի գրեթե բոլոր նոր վիզա ստացողների վրա, այդ թվում՝ նրանց, ովքեր արդեն գտնվում են ԱՄՆ-ում։
Վարչակազմը միջոցը հիմնավորել է վիզային ծրագրի և ներգաղթի վերահսկողության հետ կապված ծախսերով։ Իշխանությունների հաշվարկներով՝ վճարը կարող է ապահովել մոտ 8.8 մլրդ դոլար եկամուտ՝ համապատասխան գերատեսչությունների, այդ թվում՝ ԱՄՆ Ներգաղթի և մաքսային վերահսկողության ծառայության և ներգաղթային դատարանների համակարգի ֆինանսավորման համար։
Վճարը չի տարածվի վիզաների երկարաձգման, ինչպես նաև հիվանդանոցների, ոչ առևտրային կազմակերպությունների և համալսարանների որոշ աշխատակիցների վրա։ Ամեն տարի H-1B ծրագրի շրջանակում օտարերկրյա մասնագետներին տրամադրվում է 85 հազար վիզա՝ երեքից վեց տարի ժամկետով։
Թրամփը H-1B վիզաների տրամադրման տուրքը սահմանել էր 2025 թվականի սեպտեմբերին՝ ծրագրի չափից ավելի օգտագործումը սահմանափակելու նպատակով, գրել էր Bloomberg-ը։ Դրանից հետո Microsoft-ը, Alphabet-ը, Amazon-ը և այլ տեխնոլոգիական ընկերություններ նման վիզաներ ունեցող աշխատակիցներին խորհուրդ էին տվել չլքել ԱՄՆ-ը։

News | 2026/08/26 16:00
The Trump administration is once again attempting to impose a fee of around $100,000 for the issuance of H-1B work visas for foreign specialists. This move follows the cancellation of a previous court ruling, according to Bloomberg, citing the relevant regulatory act.
In June, a federal court in Massachusetts blocked the $100,000 fee, ruling that it is a tax and requires Congressional approval. Later, an appeals court declined to suspend the enforcement of that ruling.
Now, authorities have proposed a fee of approximately $103,000 for each new H-1B visa candidate, the agency reports. Unlike the previous initiative, the new fee will apply to nearly all new visa recipients, including those already in the U.S.
The administration justified the measure by citing costs related to the visa program and immigration control. According to government estimates, the fee could generate about $8.8 billion in revenue to fund relevant agencies, including the U.S. Immigration and Customs Enforcement and the immigration court system.
The fee will not apply to visa extensions, nor to certain employees of hospitals, non-profit organizations, and universities. Each year, 85,000 visas are issued to foreign specialists under the H-1B program for a period of three to six years.
Trump had established the fee for H-1B visa issuance in September 2025 to limit the excessive use of the program, Bloomberg reported. Following that, Microsoft, Alphabet, Amazon, and other tech companies advised employees with such visas not to leave the U.S.