Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը կրկին փորձում է օտարերկրյա մասնագետների համար H-1B աշխատանքային վիզաների տրամադրման դիմաց սահմանել մոտ 100 հազար դոլար վճար։ Այս քայլը հաջորդել է դատարանի կողմից նախորդ որոշման չեղարկմանը, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով համապատասխան նորմատիվ ակտին։
Հունիսին Մասաչուսեթսի դաշնային դատարանը արգելափակել էր 100 հազար դոլար վճարը՝ որոշելով, որ այն հարկ է և պահանջում է Կոնգրեսի հավանությունը։ Ավելի ուշ վերաքննիչ դատարանը հրաժարվել էր կասեցնել այդ որոշման գործողությունը։
Այժմ իշխանություններն առաջարկել են H-1B նոր վիզայի յուրաքանչյուր թեկնածուի համար սահմանել մոտ 103 հազար դոլար վճար, գրում է գործակալությունը։ Ի տարբերություն նախորդ նախաձեռնության՝ նոր վճարը կտարածվի գրեթե բոլոր նոր վիզա ստացողների վրա, այդ թվում՝ նրանց, ովքեր արդեն գտնվում են ԱՄՆ-ում։
Վարչակազմը միջոցը հիմնավորել է վիզային ծրագրի և ներգաղթի վերահսկողության հետ կապված ծախսերով։ Իշխանությունների հաշվարկներով՝ վճարը կարող է ապահովել մոտ 8.8 մլրդ դոլար եկամուտ՝ համապատասխան գերատեսչությունների, այդ թվում՝ ԱՄՆ Ներգաղթի և մաքսային վերահսկողության ծառայության և ներգաղթային դատարանների համակարգի ֆինանսավորման համար։
Վճարը չի տարածվի վիզաների երկարաձգման, ինչպես նաև հիվանդանոցների, ոչ առևտրային կազմակերպությունների և համալսարանների որոշ աշխատակիցների վրա։ Ամեն տարի H-1B ծրագրի շրջանակում օտարերկրյա մասնագետներին տրամադրվում է 85 հազար վիզա՝ երեքից վեց տարի ժամկետով։
Թրամփը H-1B վիզաների տրամադրման տուրքը սահմանել էր 2025 թվականի սեպտեմբերին՝ ծրագրի չափից ավելի օգտագործումը սահմանափակելու նպատակով, գրել էր Bloomberg-ը։ Դրանից հետո Microsoft-ը, Alphabet-ը, Amazon-ը և այլ տեխնոլոգիական ընկերություններ նման վիզաներ ունեցող աշխատակիցներին խորհուրդ էին տվել չլքել ԱՄՆ-ը։

Дональд Трамп предложил новый сбор за визы H-1B
Администрация Дональда Трампа снова пытается установить сбор в размере около 100 тысяч долларов за выдачу рабочих виз H-1B для иностранных специалистов. Этот шаг последовал за отменой предыдущего решения суда, сообщает Bloomberg, ссылаясь на соответствующий нормативный акт.
В июне федеральный суд Массачусетса заблокировал сбор в 100 тысяч долларов, решив, что он является налогом и требует одобрения Конгресса. Позже апелляционный суд отказался приостановить действие этого решения.
Теперь власти предложили установить сбор в размере около 103 тысяч долларов за каждого нового кандидата на визу H-1B, сообщает агентство. В отличие от предыдущей инициативы, новый сбор будет распространяться почти на всех новых получателей виз, включая тех, кто уже находится в США.
Администрация обосновала меру расходами, связанными с визовой программой и контролем иммиграции. По расчетам властей, сбор может обеспечить около 8,8 миллиарда долларов дохода для финансирования соответствующих ведомств, включая Службу иммиграции и таможенного контроля США и систему иммиграционных судов.
Сбор не будет распространяться на продление виз, а также на некоторых сотрудников больниц, некоммерческих организаций и университетов. Каждый год в рамках программы H-1B иностранным специалистам выдается 85 тысяч виз на срок от трех до шести лет.
Трамп установил сбор за выдачу виз H-1B в сентябре 2025 года с целью ограничения чрезмерного использования программы, писал Bloomberg. После этого Microsoft, Alphabet, Amazon и другие технологические компании рекомендовали своим сотрудникам с такими визами не покидать США.