ԵՐԵՎԱՆ, 18 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Դոլլարային облиգացիաներ ЗАО «Солис» ընդհանուր номинալ объемом $2 միլիոն անցան Ֆոնդային биржа Армении (AMX) ցուցակում, հայտնում է биржայի մամուլի ծառայությունը:
Ընկերության դուրս գալը կապիտալի շուկա պաշտոնապես նշվեց AMX-ի ավանդական биржевого колокола հանդիսավոր արարողությամբ:
ЗАО «Солис» պատկանում է «Ֆոնդу МСП ЕС–Հայաստան», որը կառավարվում է Amber Capital-ի կողմից: Ընկերությունը գործում է վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում, իսկ նրա հիմնական գործունեությունը արևային էներգիայի արտադրությամբ զբաղվող ֆոտո էլեկտրական կայանների միջոցով էլեկտրաէներգիայի վաճառքն է:
Օգոստոսի 18-ից սկսած, ներդրողները կարող են գնել և վաճառել ЗАО «Солис»-ի облиգացիաները бирժայում AMX-ի անդամ բանկերի և ներդրումային ընկերությունների միջոցով:
Ընկերության облиգացիաները կներառվեն AMX-ի Abond облиգացիաների հիմնական ցուցակում: Լիստինգում ընդգրկվելու են 20,000 облиգացիա, որոնց номиналային արժեքը $100 է, 8% купонային доходностью և 48 ամիս ժամկետով:
Այս ценные бумаги-ով կարելի է նաև իրականացնել адресные сделки և РЕПО գործարքներ:
Облигаций размещումը իրականացվել է Америабанком հունիսի 4-ից մինչև 29-ը 2026 թվականին:
AMX-ում նշում են, որ ЗАО «Солис»-ի դուրս գալը կապիտալի շուկա կօգնի ամրապնդել կապերը վերականգնվող էներգետիկայի և ֆինանսական շուկայի միջև Հայաստանում:
Ֆոնդային биржа Армении միակ կարգավորվող ценных бумагերի շուկայի օպերատորն է հանրապետությունում: AMX-ն առաջարկում է լիստինգի, առևտրի, կլիրինգի և տեղեկատվական ծառայություններ, ինչպես նաև այլընտրանքային биржային լուծումներ: Биржային գործարքների վերջնական հաշվարկները իրականացնում է Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտար, որի 100%-անոց բաժնետերը AMX-ն է:

Долларовые облигации ЗАО «Солис» объемом $2 млн прошли листинг на AMX
ЕРЕВАН, 18 августа. /АРКА/. Облигации ЗАО «Солис» общим номинальным объемом $2 млн прошли листинг на Фондовой бирже Армении (AMX), сообщает пресс-служба биржи.
Выход компании на рынок капитала был официально отмечен традиционной церемонией биржевого колокола на AMX.
ЗАО «Солис» принадлежит «Фонду МСП ЕС–Армения», находящемуся под управлением Amber Capital. Компания работает в сфере возобновляемой энергетики, а ее основной деятельностью является продажа электроэнергии, произведенной фотоэлектрическими солнечными электростанциями.
С 18 августа инвесторы смогут покупать и продавать облигации ЗАО «Солис» на бирже через банки и инвестиционные компании, являющиеся членами AMX.
Облигации компании будут включены в основной список облигаций Abond Фондовой биржи Армении. В листинг войдут 20 тыс. облигаций номинальной стоимостью $100 каждая, с купонной доходностью 8% и сроком обращения 48 месяцев.
По данным ценным бумагам также можно будет проводить адресные сделки и заключать сделки РЕПО.
Размещение облигаций проводилось Америабанком с 4 по 29 июня 2026 года.
В AMX отмечают, что выход ЗАО «Солис» на рынок капитала будет способствовать дальнейшему укреплению связей между сектором возобновляемой энергетики и финансовым рынком Армении.
Фондовая биржа Армении является единственным оператором регулируемого рынка ценных бумаг в республике. AMX оказывает листинговые, торговые, клиринговые и информационные услуги, а также предлагает альтернативные биржевые решения. Окончательные расчеты по биржевым сделкам осуществляет Центральный депозитарий Армении, 100%-ным акционером которого является AMX.