Արժութային շուկայի թրեյդերները մեծացնում են հեջավորումը՝ պատրաստվելով դոլարի հետագա ամրապնդմանը՝ Ջեքսոն Հոուլի սիմպոզիումում ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահ Քևին Ուորշի կարևոր ելույթից առաջ։ Այս մասին գրում է Bloomberg-ը։
Ինչպես նշում է լրատվական գործակալությունը, ամերիկյան արժույթն արդեն վերականգնել է ավելի վաղ կրած կորուստների կեսը՝ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի անցյալ շաբաթ կատարած անսպասելի քայլից հետո, երբ նա հանդես եկավ պարտատոմսերի շուկային աջակցելու դիրքորոշմամբ։ Հոդվածում նշվում է, որ դա վատթարացրել էր ներդրողների տրամադրությունները դոլարի նկատմամբ։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ օպցիոնների հոսքերի դինամիկան և շուկայի մասնակիցների դիրքերը ցույց են տալիս, որ թրեյդերներն ապահովագրվում են դոլարի հետագա վերականգնման հնարավորությունից։ Նրանք հեջավորում են ռիսկերն այն դեպքում, եթե Ուորշը կոշտ դիրքորոշում որդեգրի կամ կրկին հայտարարի, որ ԴՊՀ-ն պետք է կենտրոնանա դրամավարկային քաղաքականության վրա և չմիջամտի բյուջետային ու հարկաբյուջետային քաղաքականության հարցերին։

Из-за доллара валютный рынок на пороге шторма
Трейдеры валютного рынка увеличивают хеджирование в ожидании дальнейшего укрепления доллара перед важной речью президента Федеральной резервной системы США Кевина Уорша на симпозиуме в Джексон-Хоуле. Об этом сообщает Bloomberg.
Как отмечает агентство, американская валюта уже восстановила половину своих предыдущих потерь после неожиданного шага министра финансов США Скотта Бенсента на прошлой неделе, когда он выступил с позицией в поддержку рынка облигаций. В статье указывается, что это ухудшило настроения инвесторов по отношению к доллару.
По данным Bloomberg, динамика опционных потоков и позиции участников рынка показывают, что трейдеры страхуются от возможности дальнейшего восстановления доллара. Они хеджируют риски в случае, если Уорш займет жесткую позицию или снова заявит, что ФРС должна сосредоточиться на денежно-кредитной политике и не вмешиваться в вопросы бюджетной и налогово-бюджетной политики.