Դոլարայնացման մակարդակը ՀՀ-ում. 2026թ. հունիս
ՀՀ Կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հունիս ամսվա դրությամբ ՀՀ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը Փողի զանգվածին (D1) կազմել է 27.7%, որը 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ նվազել է 2․5 տոկոսային կետով:
Ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը ռեզիդենտների ընդհանուր ավանդներին և փոխառություններին (D2) ևս նվազել է 3․2 տոկոսային կետով և կազմել՝ 32․1%:
Մեր երկրի ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ցպահանջ ավանդների և փոխառությունների կշիռը ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր ցպահանջ ավանդներում և փոխառություններում (D3) կազմել է 43․6%, որն 2025 թվականի մարտի համեմատ նվազել է 2․0 տոկոսային կետով:
Ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ժամկետային ավանդների և փոխառությունների կշիռը ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր ժամկետային ավանդներում և փոխառություններում (D4) կազմել է 36․4%, որը 6․0 տոկոսային կետով ցածր է 2025 թվականի համադրելի ժամանակահատվածի համեմատ:
Ինչ վերաբերում է ռեզիդենտներին արտարժույթով տրամադրված վարկերի հարաբերակցությանն ընդհանուր վարկերին (D5), ապա այն աճել է 0․6 տոկոսային կետով, կազմելով՝ 31․9%:

Уровень долларизации в Республике Армения. Июнь 2026 года
Согласно данным, опубликованным Центральным банком РА, на июнь 2026 года соотношение валютных депозитов и кредитов резидентов к денежной массе (D1) составило 27,7%, что на 2,5 процентных пункта ниже по сравнению с аналогичным показателем 2025 года.
Соотношение валютных депозитов и кредитов резидентов к общим депозитам и кредитам резидентов (D2) также снизилось на 3,2 процентных пункта и составило 32,1%:
Доля валютных требуемых депозитов и кредитов резидентов среди общих требуемых депозитов и кредитов резидентов (D3) составила 43,6%, что на 2,0 процентных пункта ниже по сравнению с мартом 2025 года.
Доля валютных срочных депозитов и кредитов резидентов среди общих срочных депозитов и кредитов резидентов (D4) составила 36,4%, что на 6,0 процентных пункта ниже по сравнению с аналогичным периодом 2025 года.
Что касается соотношения валютных кредитов к общим кредитам (D5), то оно увеличилось на 0,6 процентных пункта и составило 31,9%:
Армянские коммерческие банки и кредитные организации продолжают привлекать больше средств из-за границы и, следовательно, стремятся распределять их в той валюте, в которой они были привлечены, чтобы избежать валютных рисков.