ՀՀ Կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հուլիս ամսվա դրությամբ ՀՀ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը Փողի զանգվածին (D1) կազմել է 27.2%, որը 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ նվազել է 2․8 տոկոսային կետով։
Ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը ռեզիդենտների ընդհանուր ավանդներին և փոխառություններին (D2) ևս նվազել է 3․7 տոկոսային կետով և կազմել՝ 31.5%:
Մեր երկրի ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ցպահանջ ավանդների և փոխառությունների կշիռը ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր ցպահանջ ավանդներում և փոխառություններում (D3) կազմել է 42.3%, որն 2025 թվականի մարտի համեմատ նվազել է 1.2 տոկոսային կետով։
Ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ժամկետային ավանդների և փոխառությունների կշիռը ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր ժամկետային ավանդներում և փոխառություններում (D4) կազմել է 36․1%, որը 5.7 տոկոսային կետով ցածր է 2025 թվականի համադրելի ժամանակահատվածի համեմատ։
Ինչ վերաբերում է ռեզիդենտներին արտարժույթով տրամադրված վարկերի հարաբերակցությանն ընդհանուր վարկերին (D5), ապա այն աճել է 0․6 տոկոսային կետով, կազմելով՝ 31․6%:

According to data published by the Central Bank of Armenia, as of July 2026, the ratio of foreign currency deposits and loans of residents to the money supply (D1) was 27.2%, which is a decrease of 2.8 percentage points compared to the comparable figure for 2025.
The ratio of foreign currency deposits and loans of residents to total deposits and loans of residents (D2) also decreased by 3.7 percentage points, totaling 31.5%:
The share of foreign currency demand deposits and loans of resident individuals to total demand deposits and loans of resident individuals (D3) was 42.3%, which is a decrease of 1.2 percentage points compared to March 2025.
The share of foreign currency time deposits and loans of resident individuals to total time deposits and loans of resident individuals (D4) was 36.1%, which is 5.7 percentage points lower than the comparable period in 2025.
Regarding the ratio of foreign currency loans to total loans to residents (D5), it increased by 0.6 percentage points, totaling 31.6%:
Armenian commercial banks and credit organizations continue to attract more funds from abroad and, therefore, aim to allocate them in the currency in which they were attracted to avoid foreign exchange risks.