ՀՀ Կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հուլիս ամսվա դրությամբ ՀՀ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը Փողի զանգվածին (D1) կազմել է 27.2%, որը 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ նվազել է 2․8 տոկոսային կետով։
Ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը ռեզիդենտների ընդհանուր ավանդներին և փոխառություններին (D2) ևս նվազել է 3․7 տոկոսային կետով և կազմել՝ 31.5%:
Մեր երկրի ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ցպահանջ ավանդների և փոխառությունների կշիռը ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր ցպահանջ ավանդներում և փոխառություններում (D3) կազմել է 42.3%, որն 2025 թվականի մարտի համեմատ նվազել է 1.2 տոկոսային կետով։
Ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ժամկետային ավանդների և փոխառությունների կշիռը ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր ժամկետային ավանդներում և փոխառություններում (D4) կազմել է 36․1%, որը 5.7 տոկոսային կետով ցածր է 2025 թվականի համադրելի ժամանակահատվածի համեմատ։
Ինչ վերաբերում է ռեզիդենտներին արտարժույթով տրամադրված վարկերի հարաբերակցությանն ընդհանուր վարկերին (D5), ապա այն աճել է 0․6 տոկոսային կետով, կազմելով՝ 31․6%:

Согласно данным, опубликованным Центральным банком Армении, на июль 2026 года уровень валютных депозитов и кредитов резидентов Армении к денежной массе (D1) составил 27.2%, что на 2.8 процентных пункта ниже по сравнению с аналогичным показателем 2025 года.
Соотношение валютных депозитов и кредитов резидентов к общим депозитам и кредитам резидентов (D2) также снизилось на 3.7 процентных пункта и составило 31.5%:
Доля валютных депозитов и кредитов резидентов физических лиц к общим требованиям резидентов физических лиц (D3) составила 42.3%, что на 1.2 процентных пункта ниже по сравнению с мартом 2025 года.
Доля валютных срочных депозитов и кредитов резидентов физических лиц к общим срочным депозитам и кредитам резидентов (D4) составила 36.1%, что на 5.7 процентных пункта ниже по сравнению с аналогичным периодом 2025 года.
Что касается соотношения валютных кредитов к общим кредитам резидентов (D5), то оно увеличилось на 0.6 процентных пункта и составило 31.6%:
Армянские коммерческие банки и кредитные организации продолжают привлекать больше средств из-за границы и, следовательно, стремятся распределять их в той валюте, в которой они были привлечены, чтобы избежать валютных рисков.