Տավուշցի լրագրող Ոսկան Սարգսյանը հայտնում է, որ Դիլիջանի համայնքի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը 2021-2026 թվականներին անցկացրել է բազմաթիվ կասկածելի աճուրդներ:
Նրա պաշտոնավարման ընթացքում, Սարգսյանը բնակելի և հասարակական կառուցապատման հողամասերի վաճառք է իրականացրել, որոնցից մի քանիսը, ըստ տեղեկությունների, վաճառվել են հարազատներին:
2024 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին, համայնքային հողերից 1650 քմ՝ հասարակական նշանակության օբյեկտի կառուցման նպատակով, 11 միլիոն 550 հազար դրամով վաճառվել է նրա եղբորը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը վարույթ է հարուցել և վարչական տուգանք սահմանել:
2020 թվականին ընդունված օրենսդրական փոփոխությունները թույլ են տվել աճուրդներ անցկացնել մեկ մասնակցությամբ, ինչը օգտագործել են համայնքի ղեկավարները:
Դիլիջանի համայնքի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ըստ հաղորդումների, նաև ընդլայնման կարգով հողեր է վաճառել, ինչը հանգեցրել է համայնքի բյուջեում տասնյակ միլիոնավոր դրամների բացակայության:

Подозрительная продажа земель в Дилижане
Журналист Воскан Саргсян сообщает, что глава общины Дилижана Давид Саргсян проводил множество подозрительных аукционов в период с 2021 по 2026 год:
В его время на посту были проданы участки для жилого и общественного строительства, некоторые из которых, по имеющимся данным, были проданы его родственникам:
В мае-июне 2024 года 1650 кв. м земельного участка, предназначенного для строительства общественного объекта, было продано его брату за 11 миллионов 550 тысяч драмов:
Комиссия по предотвращению коррупции возбудила дело и наложила административный штраф:
Изменения в законодательстве, принятые в 2020 году, позволили проводить аукционы с одним участником, что использовали главы общин:
По сообщениям, глава общины Дилижана Давид Саргсян также продавал земли в порядке расширения, что привело к отсутствию десятков миллионов драмов в бюджете общины: