Դիլիջանը աճում է Հայաստանի զբոսաշրջային շուկայից ավելի արագ
Դիլիջանը շարունակում է ամրապնդել իր դիրքերը Հայաստանի ամենաակտիվ աճող զբոսաշրջային ուղղություններից մեկը։ 2025 թվականին, ըստ Meet Dilijan-ի գնահատականների, քաղաքը ընդունել է մոտ 243,800 այցելու, ինչը 5.7% աճ է նախորդ տարվա համեմատ։ 2024 թվականին այցելուների թիվը կազմել է 230,658 մարդ։
Դիլիջանի աճը պահպանվում է երկրորդ տարին անընդմեջ։ 2024 թվականին զբոսաշրջային հոսքը քաղաքում աճել է 11.1%-ով, մինչդեռ միջազգային այցելությունները Հայաստանում նույն ժամանակահատվածում նվազել են 4.7%-ով։ 2025 թվականին քաղաքի աճը կրկին գերազանցել է հանրապետական մակարդակը՝ 5.7% ընդդեմ 2.5%-ի։
Յուրաքանչյուր երրորդ այցելու՝ արտերկրից
Meet Dilijan-ի գնահատականներով, այցելուների 63.5%-ը՝ մոտ 154,800 մարդ, Հայաստանի բնակիչներ են, իսկ 36.5%-ը՝ մոտ 89,000 մարդ, արտասահմանից ժամանած հյուրեր։ Այս կատեգորիան ներառում է օտարերկրյա զբոսաշրջիկներ, հայկական դիասպորայի ներկայացուցիչներ, էքսպատներ և Հայաստանի մշտական բնակիչներ, որոնք ապրում են արտերկրում։
Դիլիջանը՝ որպես անկախ ուղղություն
Meet Dilijan-ում նշում են, որ քաղաքը աստիճանաբար դուրս է գալիս ավանդական հանգստավայրերի ձևաչափից և ավելի շատ մարդիկ ընտրում են Դիլիջանը որպես անկախ հանգստավայր։ "Մենք չենք ցանկանում, որ Դիլիջանը դառնա պարզապես մեկ այլ կանգառ ճանապարհին," - նշում է Meet Dilijan-ի նախագծերի ղեկավար Դիանա Ասլանյանը։
Հաջորդ աճի կետը՝ միջազգային լսարան
Meet Dilijan-ը կարծում է, որ զբոսաշրջային հոսքի հետագա աճը կապված է Դիլիջանի միջազգային ճանաչման բարձրացման և Հայաստանի զբոսաշրջային ուղղություն լինելու հետ։

News | 2026/08/26 12:55
Dilijan continues to strengthen its position as one of the most dynamically growing tourist destinations in Armenia. In 2025, according to Meet Dilijan's estimates, the city welcomed about 243,800 visitors, which is a 5.7% increase compared to the previous year. In 2024, the number of visitors was 230,658.
The growth of Dilijan has been maintained for the second consecutive year. In 2024, the tourist flow to the city increased by 11.1%, while international arrivals in Armenia decreased by 4.7% during the same period. In 2025, the city's growth also outpaced the national dynamics: 5.7% compared to 2.5%.
One in three visitors is from abroad
According to Meet Dilijan's estimates, 63.5% of visitors are residents of Armenia, or about 154,800 people. Another 36.5%, or about 89,000, are guests from abroad. This category includes foreign tourists, representatives of the Armenian diaspora, expats, and citizens of Armenia living abroad.
Dilijan as an independent destination
Meet Dilijan notes that the city is gradually moving beyond the traditional format of weekend trips or short stops on the way to Lake Parz and monasteries. "More and more people are choosing Dilijan as an independent place for several days," says project manager Diana Aslanyan.
The next growth point - international audience
Meet Dilijan believes that further growth in tourist flow is primarily related to increasing international recognition of Dilijan and its visibility among travelers already considering Armenia as a vacation destination.