Տավուշի մարզի դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում հայցադիմումներ էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ ֆիզիկական երկու անձի՝ «Դիլիջան» ազգային պարկի տարածքում գտնվող 0.5 հա և 1.25 հա մակերեսով, 119 միլիոն 600 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասերի կառուցապատման իրավունքի հարկադիր դադարեցնելու պահանջներով:
Գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 22-ի և 24-ի վճիռներով Տավուշի մարզի դատախազության հայցերը բավարարվել են:
Նշվում է, որ վճիռներն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հողամասերի կառուցապատման իրավունքը կդադարեցվի, «Դիլիջան» ազգային պարկի տարածքում գտնվող 0.5 հա և 1.25 հա մակերեսով հողատարածքները կվերադարձվեն Հայաստանի Հանրապետության տիրապետմանը:

Земельный участок в национальном парке «Дилижан» будет возвращен Армении
В прокуратуре Тавуша сообщили, что в рамках полномочий по защите государственных интересов были поданы иски в Антикоррупционный суд против двух физических лиц о принудительном прекращении права на застройку земельных участков площадью 0,5 га и 1,25 га, находящихся на территории национального парка «Дилижан», с кадастровой стоимостью около 119 миллионов 600 тысяч драмов.
По информации Генеральной прокуратуры, иски прокуратуры Тавуша были удовлетворены решениями Антикоррупционного суда от 22 и 24 июля 2026 года.
Отмечается, что после вступления в законную силу решений право на застройку земельных участков будет прекращено, и участки площадью 0,5 га и 1,25 га, находящиеся на территории национального парка «Дилижан», будут возвращены в собственность Республики Армения.