5 օգոստոսի մամուլի ասուլիսի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Տարոն Չախոյանը հայտարարեց, որ սահմանադրական փոփոխությունները, նախևառաջ, անհրաժեշտ են Հայաստանի Հանրապետությանը: Նա ընդգծեց, որ այդ փոփոխությունները կբերեն երկարաժամկետ խաղաղություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Չախոյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է փակել Ղարաբաղյան շարժման էջը, որը, ըստ նրա, արդեն փակված է դե-ֆակտո, սակայն ոչ դե-յուրե: «Մենք պետք է փակենք այս էջը դե-յուրե, որպեսզի ապահովենք երկարաժամկետ խաղաղություն», - ասաց նա:
Նա հիշեցրեց, որ 2026 թվականի ապրիլին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ նոր սահմանադրությունում չպետք է լինի որևէ հղում անկախության հռչակագրին:

During a press briefing on August 5, Taron Chakhoyan, a deputy from the Civil Contract party, stated that constitutional changes are primarily necessary for the Republic of Armenia. He emphasized that these changes will ensure long-term peace between Armenia and Azerbaijan:
Chakhoyan noted that it is necessary to close the chapter of the Karabakh movement, which, according to him, is already closed de facto but not de jure. "We need to close this chapter de jure to ensure long-term peace," he said:
He recalled that in April 2026, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that there should be no references to the Declaration of Independence in the new Constitution.