5 օգոստոսի մամուլի ասուլիսի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Տարոն Չախոյանը հայտարարեց, որ սահմանադրական փոփոխությունները, նախևառաջ, անհրաժեշտ են Հայաստանի Հանրապետությանը: Նա ընդգծեց, որ այդ փոփոխությունները կբերեն երկարաժամկետ խաղաղություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Չախոյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է փակել Ղարաբաղյան շարժման էջը, որը, ըստ նրա, արդեն փակված է դե-ֆակտո, սակայն ոչ դե-յուրե: «Մենք պետք է փակենք այս էջը դե-յուրե, որպեսզի ապահովենք երկարաժամկետ խաղաղություն», - ասաց նա:
Նա հիշեցրեց, որ 2026 թվականի ապրիլին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ նոր սահմանադրությունում չպետք է լինի որևէ հղում անկախության հռչակագրին:

На пресс-конференции 5 августа депутат от партии «Гражданский договор» Тарон Чахоян заявил, что изменения в Конституции, прежде всего, необходимы Республике Армения. Он подчеркнул, что эти изменения обеспечат долгосрочность мира между Арменией и Азербайджаном:
Чахоян отметил, что необходимо закрыть страницу карабахского движения, которая, по его словам, уже закрыта де-факто, но не де-юре. «Мы должны закрыть эту страницу де-юре, чтобы обеспечить долгосрочность мира», - сказал он:
Он напомнил, что в апреле 2026 года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в новой Конституции не должно быть никаких ссылок на Декларацию о независимости.