Դեպի Ռուսաստան հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման արգելքն ի՞նչ ռիսկեր է պարունակում
Դեպի Ռուսաստան հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման արգելքն ի՞նչ ռիսկեր է պարունակում, հնարավո՞ր է, որ առաջիկայում հազարավոր մարդիկ հնարավորություն չունենան իրենց վերցրած վարկերը մարել այն պատճառով, որ չեն կարողացել իրենց արտադրանքը իրացնել:
Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանն այսօր ասուլիսի ընթացքում ասաց՝ բանկային ոլորտի կայունության վրա այս իրավիճակը դժվար թե լուրջ ազդեցություն ունենա, բայց մարդկանց սոցիալական վիճակի վրա, հավանաբար, ազդեցություն կլինի:
«Բանկերը կապիտալացված են, ֆինանսական հատվածի կայունության տեսանկյունից ռիսկ չենք տեսնում։ Ավելի շատ ռիսկ ենք տեսնում սոցիալական, որովհետև ծավալային, դա շատ մեծ գումար չի, անկեղծ լինենք, այդ մեկ-երկու տոկոս, որ ասում ենք ՀՆԱ-ի մեջ, ծավալային հարց չի։ Բանը նրանում է, որ բազմահազարանոց, տասնյակ հազար տնտեսվարողներ, գյուղացիական տնտեսություններ են այդտեղ զբաղված»,- ըստ Խաչատրյանի՝ բանկերն արդեն իսկ տուժած ոլորտների համար խաղի կանոններում փոփոխություններ արել են. արտոնյալ ժամկետներ են սահմանել և հնարավորություն վարկի մարումը վերակառուցելու:
Գյուղատնտեսական վարկերը հիմա 400 միլիարդ դրամի չափ են, մոտ 8 տոկոսն արդեն դիմել են՝ վերաձևակերպելու մարումները:
«Մենք վիճակագրություն ունենք ընթացիկ, որ 30 միլիարդ դրամից ավել արդեն վարկեր վերաձևակերպվել են, մի մասը դեռ չեն դիմել։ Մենք մեր վերաբերմունքը ցույց ենք տալիս ինչով, որ կարգավորումների մեջ մենք նախատեսում ենք այս ֆորսմաժորային վիճակները, որ բանկի վերակառուցումները, որոնք կապված չեն կոնկրետ տնտեսվարող սուբյեկտի խնդիրների հետ, այլ ամբողջ ճյուղը արտահանման սահմանափակումների պատճառով ունի վարկերի մարման խնդիրներ, այդ վերակառուցումները չանդրադառնան այդ ընկերությունների վարկային պատմությունների վրա ու դասակարգումներ չգնան ու բանկերը այդ իմաստով ազատ են իրենց գործողություններում:
Բայց, թե ինչքան կվերակառուցվի արդյունքում, այդ իմ նշած 30 միլիարդ պլյուս գումարն ինչքան կդառնա, չեմ կարող ասել, սցենարներից է կախված:
Վատ սցենարի դեպքում, այո, կարող է մի քանի անգամ դեռ ավելանալ այդ պորտֆելը, որը վերակառուցման կարիք ունի»,- ասում է Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալը:
2026 թվականի առաջին վեց ամիսների ընթացքում, ի դեպ, սպառողական վարկերից հետո աճել են հենց գյուղատնտեսական վարկերը՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ 23 տոկոսով:
Այս տվյալներն էլ մեկ այլ ասուլիսում ներկայացրեց բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը, նկատելով՝ երբեք այդքան աճ տարեկան կտրվածքով չի եղել գյուղոլորտում, բայց թե ինչ կլինի առաջիկայում դժվար է գնահատել, ամեն դեպքում, բանկային համակարգը ռիսկերը հաշվարկում է:
«Մենք եթե մակրո մակարդակով ենք խոսում, բոլոր հնարավոր ռիսկերն ու սցենարները բանկերի կողմից մշտապես հաշվարկվում են, բայց մեզ կյանքը սովորացրել է հետևյալը, որ ոչ բոլոր ռիսկերն ու սցենարները մենք կարող ենք պատկերացնել:
Եվ դրա համար էլ լրացուցիչ բուֆերներ և լրացուցիչ չնախատեսված ռիսկեր են բանկերում հաշվի առնվում, և դրա հետ կապված թե՛ կապիտալի, թե՛ այլ գործիքների, այսպես ասած, բուֆերներ կան, բարձիկներ կան:
Ցանկացած ռիսկ, այսօր կարող ենք ասել, մեր բանկային համակարգն այնքան կապիտալացված և այնքան իրացվելիություններ ունի, որ մենք ցանկացած ռիսկերի կարող ենք դիմակայել»,- նկատում է բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը:

Запрет на экспорт армянских сельскохозяйственных товаров в Россию: какие риски он несет, возможно ли, что в ближайшее время тысячи людей не смогут погасить свои кредиты из-за того, что не смогли реализовать свою продукцию?
Заместитель председателя Центрального банка Геворг Хачатрян на пресс-конференции сегодня заявил, что данная ситуация вряд ли окажет серьезное влияние на стабильность банковского сектора, но, вероятно, повлияет на социальное положение людей:
«Банки капитализированы, с точки зрения стабильности финансового сектора мы не видим рисков. Мы видим больше социальных рисков, потому что объемы не столь велики, будем откровенны, те один-два процента, о которых мы говорим в ВВП, это не объемный вопрос. Дело в том, что там заняты десятки тысяч предпринимателей, сельскохозяйственные хозяйства»,- по словам Хачатряна, банки уже внесли изменения в правила игры для пострадавших секторов: установлены льготные сроки и возможность реструктуризации кредитов.
Сейчас сельскохозяйственные кредиты составляют 400 миллиардов драмов, около 8 процентов уже обратились за реструктуризацией погашений:
«У нас есть текущая статистика, что более 30 миллиардов драмов уже были реструктурированы, часть еще не обратилась. Мы показываем наше отношение тем, что в регулированиях мы учитываем эти форс-мажорные обстоятельства, чтобы реструктуризации банков, которые не связаны с конкретными проблемами хозяйствующих субъектов, а вся отрасль имеет проблемы с погашением кредитов из-за экспортных ограничений, не отразились на кредитных историях этих компаний и классификациях, и банки в этом смысле свободны в своих действиях.
Но сколько будет реструктурировано в результате, сколько из тех 30 миллиардов плюс сумма станет, я не могу сказать, это зависит от сценариев:
В случае плохого сценария, да, этот портфель, нуждающийся в реструктуризации, может увеличиться в несколько раз»,- говорит заместитель председателя Центрального банка.
В первые шесть месяцев 2026 года, кстати, после потребительских кредитов увеличились именно сельскохозяйственные кредиты на 23 процента по сравнению с прошлым годом:
Эти данные также были представлены на другой пресс-конференции президентом Союза банков Даниэлем Азатяном, который отметил, что никогда не было такого роста в сельском секторе за год, но трудно оценить, что будет в будущем, в любом случае банковская система рассчитывает риски:
«Если мы говорим на макроуровне, все возможные риски и сценарии постоянно рассчитываются банками, но жизнь научила нас, что не все риски и сценарии мы можем представить:
И поэтому в банках учитываются дополнительные буферы и непредусмотренные риски, и в связи с этим как капитальные, так и другие инструменты, так сказать, буферы, подушки есть. Любой риск, сегодня можем сказать, что наша банковская система настолько капитализирована и настолько ликвидна, что мы можем противостоять любым рискам»,- отмечает президент Союза банков Даниэль Азатян.