Դեպի Ռուսաստան հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման արգելքն ի՞նչ ռիսկեր է պարունակում
Դեպի Ռուսաստան հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման արգելքն ի՞նչ ռիսկեր է պարունակում, հնարավո՞ր է, որ առաջիկայում հազարավոր մարդիկ հնարավորություն չունենան իրենց վերցրած վարկերը մարել այն պատճառով, որ չեն կարողացել իրենց արտադրանքը իրացնել:
Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանն այսօր ասուլիսի ընթացքում ասաց՝ բանկային ոլորտի կայունության վրա այս իրավիճակը դժվար թե լուրջ ազդեցություն ունենա, բայց մարդկանց սոցիալական վիճակի վրա, հավանաբար, ազդեցություն կլինի:
«Բանկերը կապիտալացված են, ֆինանսական հատվածի կայունության տեսանկյունից ռիսկ չենք տեսնում։ Ավելի շատ ռիսկ ենք տեսնում սոցիալական, որովհետև ծավալային, դա շատ մեծ գումար չի, անկեղծ լինենք, այդ մեկ-երկու տոկոս, որ ասում ենք ՀՆԱ-ի մեջ, ծավալային հարց չի։ Բանը նրանում է, որ բազմահազարանոց, տասնյակ հազար տնտեսվարողներ, գյուղացիական տնտեսություններ են այդտեղ զբաղված»,- ըստ Խաչատրյանի՝ բանկերն արդեն իսկ տուժած ոլորտների համար խաղի կանոններում փոփոխություններ արել են. արտոնյալ ժամկետներ են սահմանել և հնարավորություն վարկի մարումը վերակառուցելու:
Գյուղատնտեսական վարկերը հիմա 400 միլիարդ դրամի չափ են, մոտ 8 տոկոսն արդեն դիմել են՝ վերաձևակերպելու մարումները:
«Մենք վիճակագրություն ունենք ընթացիկ, որ 30 միլիարդ դրամից ավել արդեն վարկեր վերաձևակերպվել են, մի մասը դեռ չեն դիմել։ Մենք մեր վերաբերմունքը ցույց ենք տալիս ինչով, որ կարգավորումների մեջ մենք նախատեսում ենք այս ֆորսմաժորային վիճակները, որ բանկի վերակառուցումները, որոնք կապված չեն կոնկրետ տնտեսվարող սուբյեկտի խնդիրների հետ, այլ ամբողջ ճյուղը արտահանման սահմանափակումների պատճառով ունի վարկերի մարման խնդիրներ, այդ վերակառուցումները չանդրադառնան այդ ընկերությունների վարկային պատմությունների վրա ու դասակարգումներ չգնան ու բանկերը այդ իմաստով ազատ են իրենց գործողություններում:
Բայց, թե ինչքան կվերակառուցվի արդյունքում, այդ իմ նշած 30 միլիարդ պլյուս գումարն ինչքան կդառնա, չեմ կարող ասել, սցենարներից է կախված:
Վատ սցենարի դեպքում, այո, կարող է մի քանի անգամ դեռ ավելանալ այդ պորտֆելը, որը վերակառուցման կարիք ունի»,- ասում է Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալը:
2026 թվականի առաջին վեց ամիսների ընթացքում, ի դեպ, սպառողական վարկերից հետո աճել են հենց գյուղատնտեսական վարկերը՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ 23 տոկոսով:
Այս տվյալներն էլ մեկ այլ ասուլիսում ներկայացրեց բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը, նկատելով՝ երբեք այդքան աճ տարեկան կտրվածքով չի եղել գյուղոլորտում, բայց թե ինչ կլինի առաջիկայում դժվար է գնահատել, ամեն դեպքում, բանկային համակարգը ռիսկերը հաշվարկում է:
«Մենք եթե մակրո մակարդակով ենք խոսում, բոլոր հնարավոր ռիսկերն ու սցենարները բանկերի կողմից մշտապես հաշվարկվում են, բայց մեզ կյանքը սովորացրել է հետևյալը, որ ոչ բոլոր ռիսկերն ու սցենարները մենք կարող ենք պատկերացնել:
Եվ դրա համար էլ լրացուցիչ բուֆերներ և լրացուցիչ չնախատեսված ռիսկեր են բանկերում հաշվի առնվում, և դրա հետ կապված թե՛ կապիտալի, թե՛ այլ գործիքների, այսպես ասած, բուֆերներ կան, բարձիկներ կան:
Ցանկացած ռիսկ, այսօր կարող ենք ասել, մեր բանկային համակարգն այնքան կապիտալացված և այնքան իրացվելիություններ ունի, որ մենք ցանկացած ռիսկերի կարող ենք դիմակայել»,- նկատում է բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը:

What Risks Does the Ban on Exporting Armenian Agricultural Products to Russia Pose?
The ban on exporting Armenian agricultural products to Russia poses several risks, including the possibility that thousands of people may soon be unable to repay their loans due to an inability to sell their products.
During a press conference, Deputy Chairman of the Central Bank, Hovhannes Khachatryan, stated that this situation is unlikely to have a serious impact on the stability of the banking sector, but it may affect people's social conditions:
“The banks are capitalized, and from the perspective of financial sector stability, we do not see risks. We see more social risks because the volumes are not that large; let’s be honest, that one or two percent we mention in GDP is not a volume issue. The matter is that tens of thousands of entrepreneurs and agricultural farms are involved there,” Khachatryan noted, adding that banks have already made changes to the rules for affected sectors: they have established grace periods and the possibility of restructuring loans.
Agricultural loans currently amount to 400 billion drams, with about 8 percent already having applied for restructuring repayments:
“We have current statistics showing that over 30 billion drams have already been restructured, with some still not having applied. We are demonstrating our attitude by incorporating these force majeure situations into regulations, ensuring that bank restructurings not related to specific problems of economic entities, but rather affecting the entire sector due to export restrictions, do not impact the credit histories of these companies and classifications, allowing banks to operate freely in this regard.
However, how much will be restructured as a result, and how much the mentioned 30 billion plus amount will become, I cannot say; it depends on the scenarios:
In a bad scenario, yes, the portfolio needing restructuring could increase several times,” said the Deputy Chairman of the Central Bank.
In the first six months of 2026, agricultural loans increased by 23 percent compared to the previous year, following consumer loans:
These statistics were also presented at another press conference by the president of the Union of Banks, Daniel Azatyan, who noted that such growth in the agricultural sector has never been seen annually, but it is difficult to assess what will happen in the future; nonetheless, the banking system is calculating risks:
“If we talk at the macro level, all possible risks and scenarios are constantly calculated by banks, but life has taught us that not all risks and scenarios can be anticipated:
Therefore, additional buffers and unforeseen risks are taken into account in banks, and in this regard, there are buffers and cushions for both capital and other instruments. We can say today that our banking system is so capitalized and liquid that we can withstand any risks,” noted Daniel Azatyan, president of the Union of Banks.