Դեբասման առևտուրը նոր թափ է ստանում Ուոլ Սթրիթում, քանի որ աճում է պետական բյուջեի դեֆիցիտի չափի և ծախսերի մասին մտահոգությունը:
Այս առևտրի հիմնական գաղափարը այն է, որ կարծիքով «հետաքրքիր» ակտիվները, ինչպիսիք են կրիպտոարժույթները և թանկարժեք մետաղները, աճում են, երբ ներդրողները փորձում են պաշտպանվել ԱՄՆ դոլարի և պետական պարտքի թուլացումից, որը պայմանավորված է պետական ծախսերի աճով:
Որպեսզի այս մտահոգությունները հասնեն իրենց գագաթնակետին, ֆինանսների նախարարությունը անցյալ շաբաթ անսովոր քայլ կատարեց՝ ավելացնելով պարտքի գնման ծրագրերը:
Որպեսզի դա տեղի ունենա, ֆինանսների նախարարության կողմից հայտարարված պարտքի գնումների չափերը համեմատաբար փոքր են, սակայն ազդանշանային ազդեցությունը շատ ուժեղ էր:
Որպեսզի դա տեղի ունենա, ոսկին անցյալ շաբաթ հասավ երեք ամսվա բարձրագույն մակարդակի:
Բիթքոյնը նույնպես աճեց, անցյալ շաբաթ գրանցելով 22% աճ:
Դոլարը, հակառակն, կորցնում է իր արժեքը:
Ֆինանսների նախարարությունը անցյալ շաբաթ հայտարարեց, որ կրկնապատկում է պարտքի գնման առավելագույն չափը:
ԱՄՆ-ի պետական պարտքը գերազանցել է $40 տրիլիոնը:
Բազմաթիվ ներդրողներ, այդ թվում՝ Ռեյ Դալիոն, խորհուրդ են տալիս ներդրողներին մնալ ոսկու և բիթքոյնի վրա:

The debasement trade is gaining new traction on Wall Street as concern over the size and cost of the budget deficit mounts.
The conventional wisdom behind the trade is that perceived hard assets, like cryptocurrencies and precious metals, gain as investors try to hedge against a weaker U.S. dollar and Treasury debt in the face of ballooning government spending.
Those fears reached a fever pitch last week before, and after, the Treasury Department's unusual step of increasing debt buybacks.
The size of the Treasury purchases announced so far are trivial in comparison to the size of the overall market, but the signaling effect was very powerful.
Gold touched three-month highs last week, building on last week's advance of more than 5%.
Bitcoin added 2% to the highest since May, with a 22% surge last week.
Conversely, investors fled the dollar, which hit three-month lows last week.
The Treasury Department announced it would double the maximum size of its bond buyback.
U.S. federal debt topped $40 trillion.
Billionaire investor Ray Dalio recommended investors remain overweight gold and bitcoin ahead of what he warned could become a debt crisis in the U.S.