Դավիթ Թեփերի Appaloosa-ն AI հիշողության բաժնետոմսեր է վաճառել, իսկ Magnificent Seven-ի բաժնետոմսեր է գնել երկրորդ եռամսյակում
Լուրեր | 2026/08/14 21:43
Appaloosa-ն մեծացրել է Amazon-ի բաժնետոմսերի բաժնեմասը՝ նվազեցնելով Micron-ի բաժնեմասը
Դավիթ Թեփերի Appaloosa Management-ը երկրորդ եռամսյակում մեծ ներդրումներ է կատարել մեծ տեխնոլոգիական ընկերությունների բաժնետոմսերում, մինչդեռ վաճառել է նախկինում բարձր թռիչք ունեցող հիշողության չիպերի արտադրողներին: Appaloosa-ն ավելացրել է Amazon-ի բաժնեմասը ավելի քան 15%-ով, հասցնելով այն մոտ $1.2 միլիարդի: Amazon-ը մնացել է hedge ֆոնդի ամենամեծ բաժնետոմսը:
Թեփերի Magnificent Seven բաժնետոմսերի գնումները չեն ավարտվել այստեղ: Meta Platforms-ի դիրքը ընդլայնվել է գրեթե 55%-ով՝ հասնելով մոտ $380 միլիոնի: Կարոլինա Պանթերների սեփականատերը ավելացրել է մոտ 7% Alphabet-ի բաժնեմասին, ինչի արդյունքում նրա բաժնեմասի արժեքը գերազանցել է $661 միլիոնը: Թեփերը նաև ստեղծել է ավելի քան $241 միլիոնի դիրք Apple-ում վերջին եռամսյակում:
Սակայն Թեփերը կրճատել է Micron Technology-ի դիրքը ավելի քան 41%-ով, չնայած որ Micron-ը մնում է նրա երկրորդ ամենամեծ դիրքը՝ մոտ $1.125 միլիարդ: Թեփերի որոշ բաժնետոմսերի նվազեցումը կարևոր է, հաշվի առնելով, որ նա մոտ է եղել արհեստական բանականության աճին:
Micron-ի բաժնետոմսերը երկրորդ եռամսյակում բարձրացել են ավելի քան 240%-ով՝ իրենց ամենամեծ եռամսյակային աճը: Սակայն բաժնետոմսերը նվազել են մոտ 16%-ով հուլիսի սկզբից:
Wall Street-ը չի կարծում, որ այս անկումը երկար կտևի: Միջին վերլուծաբանը Micron-ի համար «գնել» գնահատական ունի և կանխատեսում է մոտ 51% աճ հաջորդ տարվա ընթացքում:
Թեփերը նաև ամբողջությամբ վաճառել է ավելի քան $400 միլիոն արժողությամբ Sandisk-ի բաժնետոմսերը:
Տեխնոլոգիական ոլորտից դուրս, Պիտսբուրգի համալսարանի և Քառնեգի Մելոնի համալսարանի շրջանավարտը ստեղծել է Boeing և American Airlines-ում համապատասխանաբար $173 միլիոն և $136 միլիոն արժողությամբ դիրքեր:

Дэвид Теппер из Appaloosa Management сделал крупные ставки на акции крупных технологических компаний во втором квартале, одновременно распродавая акции ранее успешных производителей чипов памяти. Appaloosa увеличил свою долю в Amazon более чем на 15%, доведя ее до почти $1,2 миллиарда. Amazon остается крупнейшей позицией хедж-фонда:
Покупки Теппера акций Magnificent Seven на этом не закончились. Позиция в Meta Platforms увеличилась почти на 55%, до около $380 миллионов. Владелец Carolina Panthers добавил почти 7% к своей доле в Alphabet, доведя ее стоимость до более чем $661 миллиона. Теппер также создал позицию более чем на $241 миллион в Apple в последнем квартале:
Однако Теппер сократил свою позицию в Micron Technology более чем на 41%, хотя Micron остается его второй по величине позицией на уровне около $1,125 миллиарда. Снижение некоторых позиций Теппера примечательно, учитывая, что он был близок к росту искусственного интеллекта:
Акции Micron в втором квартале выросли более чем на 240% — это их крупнейший квартальный рост. Однако акции упали почти на 16% с начала июля:
Уолл-стрит не считает, что этот спад продлится долго. Средний аналитик имеет рейтинг «покупать» для Micron и прогнозирует почти 51% роста в следующем году:
Теппер также полностью распродал акции Sandisk на сумму более $400 миллионов:
Вне технологического сектора выпускник Университета Питтсбурга и Университета Карнеги Меллон создал позиции в Boeing и American Airlines на сумму $173 миллиона и $136 миллионов соответственно: