Դավիթ Անանյանը հարցնում է հակադրոնային պաշտպանության կարգի մասին
Դավիթ Անանյանը, անդրադառնալով Գերմանիայի Հալլե օդանավակայանում տեղի ունեցած միջադեպին, հարցնում է, թե որ իրավական ակտով և ե՞րբ է հաստատվել հակադրոնային պաշտպանության իրականացման կարգը:
«Օգոստոսի 4-ի լույս 5-ի գիշերը Գերմանիայի Հալլե օդանավակայանի բեռնային հատվածում հայտնաբերվել է պայթուցիկ սարքով դրոն։ Նույն ժամանակահատվածում բեռնատար օդանավը բախվել է ենթադրյալ երկրորդ անհայտ թռչող օբյեկտի։ Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարը կատարվածը որակել է որպես «վտանգի նոր մակարդակ» և հնարավոր հիբրիդային հարձակման փորձ։
Նա նշում է, որ Հայաստանի համար այս միջադեպը կարող է բացահայտել խոցելիություններ, որոնք անհրաժեշտ է հաշվի առնել երկրի անվտանգության համակարգում:
Անանյանը հարցնում է, թե հակադրոնային պաշտպանության համակարգը Հայաստանում ինչպիսի՞ միջոցներ է նախատեսում, և ինչպես է կազմակերպվելու դրոնային միջադեպերի կառավարման գործընթացը:
Նա նաև ընդգծում է, որ անհրաժեշտ է ունենալ միասնական համակարգ, որը կներառի բոլոր պետական մարմինների տվյալները և պատասխանատվությունները:

Давид Ананян, комментируя инцидент в аэропорту Халле в Германии, задает вопрос, каким юридическим актом и когда был установлен порядок противодроновой защиты:
«В ночь с 4 на 5 августа в грузовой зоне аэропорта Халле в Германии был обнаружен дрон с взрывным устройством. В то же время грузовой самолет столкнулся с предполагаемым вторым неизвестным летательным объектом. Министр внутренних дел Германии охарактеризовал произошедшее как «новый уровень угрозы» и возможную попытку гибридной атаки.
Он отмечает, что для Армении этот инцидент может выявить уязвимости, которые необходимо учитывать в системе безопасности страны.
Ананян задает вопрос, какие меры предусмотрены для противодроновой защиты в Армении и как будет организован процесс управления дроновыми инцидентами:
Он также подчеркивает, что необходимо иметь единую систему, которая будет включать данные и ответственности всех государственных органов.