Դավիթ Անանյանը հարցնում է հակադրոնային պաշտպանության կարգի մասին
Դավիթ Անանյանը, անդրադառնալով Գերմանիայի Հալլե օդանավակայանում տեղի ունեցած միջադեպին, հարցնում է, թե որ իրավական ակտով և ե՞րբ է հաստատվել հակադրոնային պաշտպանության իրականացման կարգը:
«Օգոստոսի 4-ի լույս 5-ի գիշերը Գերմանիայի Հալլե օդանավակայանի բեռնային հատվածում հայտնաբերվել է պայթուցիկ սարքով դրոն։ Նույն ժամանակահատվածում բեռնատար օդանավը բախվել է ենթադրյալ երկրորդ անհայտ թռչող օբյեկտի։ Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարը կատարվածը որակել է որպես «վտանգի նոր մակարդակ» և հնարավոր հիբրիդային հարձակման փորձ։
Նա նշում է, որ Հայաստանի համար այս միջադեպը կարող է բացահայտել խոցելիություններ, որոնք անհրաժեշտ է հաշվի առնել երկրի անվտանգության համակարգում:
Անանյանը հարցնում է, թե հակադրոնային պաշտպանության համակարգը Հայաստանում ինչպիսի՞ միջոցներ է նախատեսում, և ինչպես է կազմակերպվելու դրոնային միջադեպերի կառավարման գործընթացը:
Նա նաև ընդգծում է, որ անհրաժեշտ է ունենալ միասնական համակարգ, որը կներառի բոլոր պետական մարմինների տվյալները և պատասխանատվությունները:

David Ananyan questions the order of counter-drone protection
David Ananyan, commenting on the incident at Halle Airport in Germany, questions which legal act and when the order of counter-drone protection was established:
“On the night of August 4-5, a drone with an explosive device was discovered in the cargo area of Halle Airport in Germany. At the same time, a cargo plane collided with an alleged second unidentified flying object. The German Minister of Internal Affairs described the incident as a “new level of threat” and a possible attempt at a hybrid attack.
He notes that this incident may reveal vulnerabilities for Armenia that need to be considered in the country's security system.
Ananyan questions what measures are planned for counter-drone protection in Armenia and how the management of drone incidents will be organized:
He also emphasizes the need for a unified system that includes data and responsibilities of all state bodies.