Դավիթ Անանյանը, Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահը, իր ֆեյսբուքյան էջում նշել է, որ Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի ոչ միայն ցանկալի, այլ նաև անբարենպաստ սցենարների:
Նրա խոսքով, ներկայիս կառավարությունը երկիրը մտցրել է ռազմավարական անորոշության մեջ, քանի որ այն հայտարարում է եվրոպական ինտեգրման մասին, բայց չունի անդամակցության առաջարկ կամ ծրագրեր:
«Հայաստանը պետք է կատարի ամբողջական հաշվարկ արտահանման սահմանափակումների ազդեցության և ընդունի պաշտպանական ծրագիր վնասված արտադրողների համար»,- ասել է նա:
Անանյանը հավելել է, որ անհրաժեշտ է մշակել սցենարներ գազի և էներգակիրների մատակարարումների բազմազանացման համար:

Давид Ананян, бывший председатель Комитета государственных доходов Армении, отметил на своей странице в Facebook, что Армения должна быть готова не только к желаемым, но и к неблагоприятным сценариям:
По его словам, текущее правительство ввело страну в стратегическую неопределенность, так как оно заявляет о европейской интеграции, но не имеет предложения о членстве или программы перехода:
«Армении необходимо произвести полный расчет влияния экспортных ограничений и принять программу защиты пострадавших производителей», - сказал он: